Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak na nowo - i zielono - urządzić plac Kossaka? Architekci zapraszani do konkursu

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Plac Kossaka ma być m.in. zieloną enklawą
Plac Kossaka ma być m.in. zieloną enklawą Anna Kaczmarz
Został ogłoszony konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji przebudowy placu Juliusza Kossaka w Krakowie. Plac pomyślany od nowa ma stanowić reprezentacyjną przestrzeń publiczną, a także być zieloną enklawą. Architekci, którzy zdecydują się na udział w konkursie, nie mogą zapominać o sąsiedztwie placu - m.in. o Kossakówce, w której będzie urządzane muzeum.

FLESZ - Trzy miesiące chorobowego, koniec raju dla symulantów!

od 16 lat

To ma być rewolucja na kolejnym miejskim placu w Krakowie, tym razem nieopodal Wawelu. Zostanie przebudowany, a przy tym być może przeorganizowany. Konkurs na nową wizję dla placu ogłosił Zarząd Zieleni Miejskiej, który odpowiada za planowaną przebudowę, we współpracy z krakowskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Jaka jest oczekiwana przemiana placu Kossaka? W ogłoszeniu o konkursie czytamy, że "ma pełnić funkcję terenu zieleni stanowiącego atrakcyjną przestrzeń publiczną, zieloną enklawę na trasie wzmożonego ruchu pieszych i rowerzystów, ograniczającą efekt „miejskiej wyspy ciepła”, a jednocześnie powinien stanowić zaproszenie do skorzystania z oferty kulturalnej przyszłego muzeum w Dworku Kossakówka oraz docenienia walorów ulicy Retoryka z towarzyszącymi jej zabytkowymi kamienicami".

Od startujących w konkursie architektów oczekiwane jest opracowanie koncepcji przebudowy placu Kossaka, a w zakresie studialnym również przebudowy terenów wokół dworku Kossakówka oraz plant przy ul. Retoryka. Jak wskazali organizatorzy konkursu, w projekcie należy uchwycić genius loci przestrzeni, których dotyczy. Zalecane jest nawiązanie do ich historii, w tym do faktu, że 100 lat temu w miejscu ul. Retoryka płynęła rzeka Rudawa. "Istotne jest przestrzenne i funkcjonalne powiązanie wszystkich trzech miejsc objętych konkursem tj. placu Juliusza Kossaka, terenu wokół Dworku Kossakówka oraz plant przy ul. Retoryka oraz podkreślenie relacji pomiędzy ww. przestrzeniami a Bulwarami Wiślanymi i Starym Miastem" - zwrócono uwagę w regulaminie konkursu.

W sądzie konkursowym zasiadają przedstawiciele SARP Oddział Kraków, Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP, Zarządu Zieleni Miejskiej (w tym wicedyrektor ZZM Łukasz Pawlik oraz arch. Mikołaj Kornecki), a także Tomasz Daros - przewodniczący Rady Dzielnicy I Stare Miasto i Maria Anna Potocka - dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (która odpowiada za tworzenie nowego muzeum w Kossakówce).

Pierwsza nagroda w konkursie to 40 tys. zł (brutto) oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie na podstawie pracy konkursowej kompleksowej dokumentacji projektowej dla przebudowy placu. Druga nagroda wynosi 25 tys. zł, a trzecia - 15 tys. złotych.

Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie minie 15 września. Prace konkursowe będzie trzeba złożyć do 17 listopada. Ogłoszenie wyników oraz otwarcie wystawy pokonkursowej planowane jest do 26 listopada. ZZM planuje jeszcze w tym roku podpisać umowę ze zwycięską pracownią projektową. Przygotowana przez nią dokumentacja projektowa - jak zakłada ZZM - byłaby gotowa w połowie przyszłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Jak na nowo - i zielono - urządzić plac Kossaka? Architekci zapraszani do konkursu - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski