Jak na nowo - i zielono - urządzić plac Kossaka? Architekci zapraszani do konkursu

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Plac Kossaka ma być m.in. zieloną enklawą
Plac Kossaka ma być m.in. zieloną enklawą Anna Kaczmarz
Udostępnij:
Został ogłoszony konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji przebudowy placu Juliusza Kossaka w Krakowie. Plac pomyślany od nowa ma stanowić reprezentacyjną przestrzeń publiczną, a także być zieloną enklawą. Architekci, którzy zdecydują się na udział w konkursie, nie mogą zapominać o sąsiedztwie placu - m.in. o Kossakówce, w której będzie urządzane muzeum.

FLESZ - Trzy miesiące chorobowego, koniec raju dla symulantów!

To ma być rewolucja na kolejnym miejskim placu w Krakowie, tym razem nieopodal Wawelu. Zostanie przebudowany, a przy tym być może przeorganizowany. Konkurs na nową wizję dla placu ogłosił Zarząd Zieleni Miejskiej, który odpowiada za planowaną przebudowę, we współpracy z krakowskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Jaka jest oczekiwana przemiana placu Kossaka? W ogłoszeniu o konkursie czytamy, że "ma pełnić funkcję terenu zieleni stanowiącego atrakcyjną przestrzeń publiczną, zieloną enklawę na trasie wzmożonego ruchu pieszych i rowerzystów, ograniczającą efekt „miejskiej wyspy ciepła”, a jednocześnie powinien stanowić zaproszenie do skorzystania z oferty kulturalnej przyszłego muzeum w Dworku Kossakówka oraz docenienia walorów ulicy Retoryka z towarzyszącymi jej zabytkowymi kamienicami".

Od startujących w konkursie architektów oczekiwane jest opracowanie koncepcji przebudowy placu Kossaka, a w zakresie studialnym również przebudowy terenów wokół dworku Kossakówka oraz plant przy ul. Retoryka. Jak wskazali organizatorzy konkursu, w projekcie należy uchwycić genius loci przestrzeni, których dotyczy. Zalecane jest nawiązanie do ich historii, w tym do faktu, że 100 lat temu w miejscu ul. Retoryka płynęła rzeka Rudawa. "Istotne jest przestrzenne i funkcjonalne powiązanie wszystkich trzech miejsc objętych konkursem tj. placu Juliusza Kossaka, terenu wokół Dworku Kossakówka oraz plant przy ul. Retoryka oraz podkreślenie relacji pomiędzy ww. przestrzeniami a Bulwarami Wiślanymi i Starym Miastem" - zwrócono uwagę w regulaminie konkursu.

W sądzie konkursowym zasiadają przedstawiciele SARP Oddział Kraków, Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP, Zarządu Zieleni Miejskiej (w tym wicedyrektor ZZM Łukasz Pawlik oraz arch. Mikołaj Kornecki), a także Tomasz Daros - przewodniczący Rady Dzielnicy I Stare Miasto i Maria Anna Potocka - dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (która odpowiada za tworzenie nowego muzeum w Kossakówce).

Pierwsza nagroda w konkursie to 40 tys. zł (brutto) oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie na podstawie pracy konkursowej kompleksowej dokumentacji projektowej dla przebudowy placu. Druga nagroda wynosi 25 tys. zł, a trzecia - 15 tys. złotych.

Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie minie 15 września. Prace konkursowe będzie trzeba złożyć do 17 listopada. Ogłoszenie wyników oraz otwarcie wystawy pokonkursowej planowane jest do 26 listopada. ZZM planuje jeszcze w tym roku podpisać umowę ze zwycięską pracownią projektową. Przygotowana przez nią dokumentacja projektowa - jak zakłada ZZM - byłaby gotowa w połowie przyszłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Jak na nowo - i zielono - urządzić plac Kossaka? Architekci zapraszani do konkursu - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie