Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaki podatek gruntowy w przyszłym roku? Sprawdź, jakie są stawki w rolniczych powiatach

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
W gminie Proszowice stawka podatku rolnego wyniesie w przyszłym roku 185 zł z każdego hektara przeliczeniowego
W gminie Proszowice stawka podatku rolnego wyniesie w przyszłym roku 185 zł z każdego hektara przeliczeniowego Aleksander Gąciarz
Podatek gruntowy w wielu gminach stanowi niewielki ułamek wpływów do gminnych budżetów. Inaczej jest jednak w zdominowanych przez rolnictwo powiatach proszowickim i miechowskim. Tu uchwalenie stawek na kolejny rok z reguły budzi wiele emocji i jest przedmiotem sporów wśród radnych. Nie inaczej było w tym roku.

Podatek gruntowy ma swoją specyfikę. Podstawę do jego obliczenia stanowi co roku średnia cena skupu kwintala żyta, którą w październiku ogłasza prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Do obliczenia podatku z jednego hektara tę sumę mnoży się razy 2,5. W tym roku cena „gusowska” wynosi 89,63 złote, co oznacza, że stawka podatku z jednego hektara powinna wynieść 224,07 złote. Ale to tylko model, od którego są odstępstwa.

Radni gminni mają bowiem prawo kwotę ceny żyta do celu obliczenia podatku obniżyć. I wtedy to tę przyjętą przez radę kwotę mnoży się razy 2,5. Na terenie powiatu proszowickiego w tym roku z możliwości obniżenia kwoty ogłoszonej przez GUS nie skorzystano w Nowym Brzesku i Koniuszy. To oznacza, że tam stawki podatku wyniosą ustawowe 224,07 zł za każdy hektar.

W pozostałych gminach radni podstawę obliczenia podatku obniżyli. Pałecznicy do 80 zł, co skutkuje stawką podatku w wysokości 200 zł/ha. W Radziemicach do celu obliczenia podatku zastosowano kwotę 77 zł, co daje w przeliczeniu 192,50 zł podatku z hektara. Jeszcze dalej poszli radni w gminie Proszowice, gdzie podatek wyniesie 185 zł/ha (cenę żyta obniżono do 74 zł).

Nowych stawek nie uchwaliła się jeszcze Rada Gminy Koszyce. Ma to nastąpić na sesji zaplanowanej na 12 grudnia. Projekt uchwały w tej sprawie zakłada obniżenie ceny żyta do 80,80 zł, co dałoby podatek w wysokości 202 zł/ha.

W powiecie miechowskim stawki podatku rolnego są tradycyjnie niższe niż u sąsiadów z rejonu Proszowic. Wyjątkiem jest Charsznica, gdzie co rokuj podatek oblicza się na podstawie stawki podanej przez GUS. We wszystkich pozostałych radni skorzystali z możliwości obniżenia stawki i to znacznie. W Gołczy podatek wyniesie 185 zł/ha (stawka gusowska zmniejszona do 74 zł), w Racławicach 182,50 zł/ha (żyto 73 zł), a w Miechowie 180 zł/ha (żyto 72 zł).

Sporo emocji towarzyszyło uchwaleniu stawek podatku gruntowego w Kozłowie, gdzie obniżenie ceny żyta do kwoty 66 zł zostało zaakceptowane dopiero na drugiej sesji. Podobnie wygląda sytuacja w gminie Książ Wielki, gdzie również odbędzie się powtórka z głosowania nad obniżeniem GUS-owskiej podstawy do 66 zł. Gdyby została przyjęta, rolnicy z Kozłowa i Książa Wielkiego płaciliby w przyszłym roku za każdy hektar 165 złotych.

Najniższe podatki w obu rolniczych powiatach zapłacą w przyszłym roku rolnicy z gminy Słaboszów, gdzie obniżono cenę kwintala żyta 60 zł, co daje kwotę podatku 150 zł/ha.

I na koniec jeszcze jedna bardzo istotna kwestia. Wszystkie wymienione stawki odnoszą się tzw. hektara przeliczeniowego. A 1 ha fizyczny gruntu ornego klasy I to 1,95 hektara przeliczeniowego. W przypadku gruntu klasy II jest to 1,8 ha itd. Dopiero przy gruntach klasy IV hektar fizyczny zrównuje się z przeliczeniowym.

Mięso z laboratorium nie dla Włochów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski