Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jarmark Bożonarodzeniowy 2023 w Krakowie startuje w piątek, otoczony... 600 choinkami

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Wideo
od 16 lat
Trwają ostatnie przygotowania do Jarmarku Bożonarodzeniowego, który będzie trwał na krakowskim Rynku Głównym od piątku, 24 listopada, aż do 1 stycznia już nowego roku. Kupcy w piątek zaproszą do swoich stoisk od godziny 10. Natomiast uroczyste otwarcie świątecznego kiermaszu odbędzie się w sobotę (25 listopada) w samo południe.

W czwartek na płycie Rynku po stronie Wieży Ratuszowej trwają ostatnie przygotowania do świątecznego kiermaszu. Rozstawione budki kupców otoczyło ok. 600 żywych choinek z plantacji świerków, nad budkami pojawiły się kolorowe anioły i zielone girlandy. Pod samą Wieżą Ratuszową stanęła scena jarmarku, na której zaplanowane są prezentacje, występy artystyczne czy pokazy przypominające dawne zwyczaje.

Na terenie Jarmarku Bożonarodzeniowego zostanie jeszcze ustawiona drewniana szopka, którą wykonał rzeźbiarz i twórca ludowy Józef Lasik pochodzący ze Stryszawy.

Kupcy z całej Polski będą na Jarmarku oferować swój towar w 97 kioskach handlowych i gastronomicznych. Będziemy też gościć kupców z Litwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier, którzy będą sprzedawać m.in. regionalne produkty, ciasta, słodycze, wędliny, sery
i kiełbasy, chleb, rękodzieło z lnu i wełny, upominki, ceramikę. Stoiska kupców będą czynne codziennie w godzinach 10-21.

Na Jarmarku znajdą się stoiska z polskimi potrawami takimi jak np. karkówka, golonka, kapusta zasmażana, kiełbasa, sery góralskie, bigos. Będzie też można skosztować którejś z serwowanych na kiermaszu zup albo pajdy wiejskiego chleba na zakwasie ze smalcem, kiełbasą, boczkiem, cebulą i ogórkiem. Odwiedzający kiermasz będą mogli kupić "Grzaniec Galicyjski".

Jak zawsze kiermaszowi towarzyszyć będzie wiele imprez artystycznych, w tym. m.in. występy zespołów ludowych, chórów, dzieci z krakowskich szkół oraz przedstawicieli podkrakowskich gmin.

Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Już w sobotę (25 listopada) od godziny 9.30 przy estradzie dzieci będą mogły napisać (lub narysować) list do Świętego Mikołaja. Listy, wrzucone do mikołajowej skrzynki pocztowej przy estradzie, następnie po godzinie 12 - zaraz po uroczystym otwarciu Jarmarku Bożonarodzeniowego - zostaną wysłane do nieba, przyczepione do baloników. Dodajmy, że również w dniu oficjalnego otwarcia kiermaszu, o godz. 14 zaplanowano taneczny happening. Choreografię specjalnie na tę okazję przygotował krakowski tancerz Michał Kostempski.

Kolejne najbliższe wydarzenia towarzyszące targom bożonarodzeniowym na Rynku to:

  • 27 listopada o godz. 18.30 - koncert Chóru "Jaszczury"
  • 30 listopada o godz. 18 - zabawa andrzejkowa przygotowana przez Fundację Grupy "Adalex”.
  • 2 grudnia o godz. 17.15 - prezydent Krakowa uroczyście zapali lampki na choince obok Bazyliki Mariackiej Wcześniej, o godz. 16.30, na małej scenie obok bazyliki wystąpi Zespół Pozytywni.pl
  • 6 grudnia - grupa 148. Mikołajów z Zespołu Szkół Rzemiosła i Przedsiębiorczości Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie przejdzie w pochodzie z Ronda Grzegórzeckiego na Rynek Główny.

Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku Głównym potrwa do 1 stycznia 2024 roku. Jego nowością ma być w tym roku godzina kolęd polskich - każdego dnia od godz. 20, począwszy od 17 grudnia aż do Nowego Roku.

Sztuczna inteligencja przewidzi pogodę

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski