Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jemioła to uciążliwy pasożyt

Grzegorz Tabasz
Z przyrodniczego punktu widzenia jemioła, którą niedawno tak wychwalałem, bynajmniej nie jest mało uciążliwym półpasożytem.

WIDEO: Krótki wywiad

Do niedawna botanicy twierdzili, iż zabiera drzewu, na którym rośnie jedynie nieco wody z solami mineralnymi. Tymczasem dokładne badania przeprowadzone przy pomocy izotopów pokazały, iż sporo oznakowanego radioaktywnie węgla znalezionego w tkankach jemioły nie pochodzi z samodzielnej fotosyntezy, lecz zostało ukradzionych żywicielowi.

Wniosek z tego prosty, iż jemioła wykorzystuje swoich gospodarzy, okradając ich nie tylko z wody, lecz także z cukrów i innych składników pokarmowych. Mało tego, w trakcie suszy, która od lat doskwiera wszystkim roślinom, zabieranie wody prowadzi do mocnego osłabienia żywicieli. Stąd już prosta droga do uschnięcia nawet wielkiego drzewa opadniętego przez kilkadziesiąt jemioł. Usychające drzewa co prawda giną razem ze swoimi pasożytami, ale to kiepska pociecha.

Tym samym trzeba zmienić klasyfikację jemioły i zamknąć w szufladce z napisem pełny pasożyt. Przy okazji: dostałem wieści, iż na Wyspach Brytyjskich można nabyć gotowe zestawy do zaszczepienia jemioły na własnym drzewie. Bardzo mnie to ciekawi, gdyż kilka prób posadzenia jemioły w ogrodzie spełzły na niczym.

A tak, miałbym własną jemiołę do obrywania gałązek na święta tudzież podręczne źródło leczniczego surowca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski