Jerzmanowice-Przeginia. Rusza rozbudowa krajówki od Zedermana do Jerzmanowic. Umowa na ponad 92 mln zł podpisana

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
W Jerzmanowicach podpisano umowę na przebudowę drogi krajowej nr 94 na odcinku 8 kilometrów
W Jerzmanowicach podpisano umowę na przebudowę drogi krajowej nr 94 na odcinku 8 kilometrów Fot. Barbara Ciryt
Udostępnij:
Rozpoczyna się projektowanie i rozbudowa drogi krajowej nr 94 na ośmiokilometrowym odcinku od Zedermana w powiecie olkuskim do Jerzmanowic w powiecie krakowskim. Umowa na to zadanie została podpisana 22 listopada 2021 roku przez reprezentantów inwestora - Tomasza Pałasińskiego, dyrektora krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz Nicolasa Dépreta, prezesa Zarządu Eurovia, firmy, która wygrała przetarg na wykonanie zadania. Będą przebudowane skrzyżowania na ronda, powstaną chodniki i odwodnienie. Zadanie ma być wykonane do 2025 roku.

FLESZ - Nowe przepisy działają! Zmalała liczba wypadków

Droga będzie przebudowana na długości 8 kilometrów. Celem inwestycji jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa. Zostanie usprawniony ruch na skrzyżowaniach, które będą przebudowane na ronda. Powstaną nowe ciągi pieszo-rowerowe. Szczególnie cieszę się, że już przeszliśmy ten najtrudniejszy i najdłużej trwający okres zadania, czyli uzyskanie decyzji środowiskowej na realizację inwestycji, prace geologiczne oraz opracowanie rozwiązań dotyczących odwodnienia na tym terenie - mówi Tomasz Pałasiński, dyrektor GDDKiA oddział w Krakowie.

Na skrzyżowaniach będą ronda

Inwestorom i wykonawcom podczas podpisywania umowy towarzyszyli minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz samorządowcy: starosta powiatu krakowskiego Wojciech Pałka, wójt gminy Jerzmanowice-Przeginia Tomasz Gwizdał oraz prezydium Rady Gminy.

Kierowcy, użytkownicy drogi 94, którzy próbują wjechać na tę drogę od strony Ojcowskiego Parku Narodowego, czy od przeciwnej strony, wiedzą jak trudno tu włączyć się do ruchu. A natężenie ruchu wciąż wzrasta, ostanie pomiary pokazały, że średnio na drogach krajowych ruch wzrasta o 30 proc. Dlatego przebudowa dróg, a zwłaszcza tranzytowych - jak ta w Jerzmanowicach-Przegini - jest bardzo istotna. Obecnie ta droga staje się bezpieczniejsza, ale wiele jeszcze trzeba zrobić, żeby była przewidywalna, komfortowa dla mieszkańców którzy korzystają z niej na co dzień oraz tych, którzy jeżdżą tranzytem - mówi minister Adamczyk.

Firma Eurovia, która wygrała przetarg - wyceniła zadanie na 92 224 111,16 zł. Termin wykonania określając na 30 miesięcy od daty podpisania umowy. Wykonawca ma przygotować projekt budowlany i wykonawczy, złożyć wniosek i uzyskać zezwolenia na realizację inwestycji, a po przygotowaniu dokumentów rozbudować drogę.

W ramach inwestycji powstają dodatkowe jezdnie i drogi dojazdowe. Zaplanowano przebudowę: trzech skrzyżowań na krajówce - jednego w Gotkowicach i dwóch w Jerzmanowicach oraz budowę nowego skrzyżowania w Gotkowicach. Przebudowane mają być wszystkie, kolidujące z inwestycją urządzenia i sieci infrastruktury (m.in.: urządzenia teletechniczne i energetyczne, sieci gazowe, wodociągowe i kanalizacyjne), powstaną nowe urządzenia ochrony środowiska, w tym zabezpieczenia akustyczne. Ekrany chroniące przed hałasem powstaną na długości 1,4 km.

Bezpieczniej z chodnikami

Jak mówią samorządowcy - teren przy tej drodze krajowej jest mocno zurbanizowany. Wójt gminy Jerzmanowice-Przeginia Tomasz Gwizdała podkreśla, że dla kierowców ważny jest fakt, że na nowych rondach, które mają zastąpić obecne skrzyżowania będzie bezpieczniej i łatwiej włączać się do ruchu, a piesi skorzystają na budowie chodników.

Obecnie są odcinki, w których przy tej drodze w ogóle nie ma chodników, a tam, gdzie są to tylko po jednej stronie jezdni. Dla naszych mieszkańców to duży problem, bo poboczami muszą docierać do przejść dla pieszych i czasem z trudem przechodzić na drugą stronę jezdni, żeby bezpiecznie iść chodnikiem. Budowa chodników po obu stronach drogi znacznie poprawi sytuację - mówi Robert Bąbka, przewodniczący Rady Gminy Jerzmanowice-Przeginia.

W ramach inwestycji chodniki powstaną na odcinku prawie 4 km po prawej stronie jezdni oraz 1,7 km po lewej stronie. Powstaną 3 nowe zatoki autobusowe i przejście podziemne. Przejścia dla pieszych będą oświetlone. Przebudowane i wybudowane zostaną 724 zjazdy.

W ramach inwestycji przewidziano uporządkowanie spływu wód opadowych. To istotne, bo dotąd w czasie ulewnych deszczy zdarzały się przypadki zalewania posesji wodami opadowymi z istniejącej drogi DK94 i przyległych terenów. Dlatego przebudowane zostaną m.in. system odwodnienia terenu, rowy drogowe, kanalizacja deszczowa i urządzenia podczyszczające. W planach jest budowa 11 zbiorników retencyjnych z systemem studni chłonnych.

Kalendarium

7 lipca 2017 r. podpisana została umowa z wykonawcą dokumentacji
20 kwietnia 2021 r. uzyskana decyzja środowiskowa (DŚU), uprawomocniła się 19 maja 2021 r.
W 2025 r. planowane jest oddanie inwestycji do eksploatacji.

Droga krajowa nr 94 ma być przebudowana na 8-kilometrowym odcinku od Zedermana do Jerzmanowic

Jerzmanowice-Przeginia. Wiadomo kto rozbuduje drogę krajową ...

Gmina Krzeszowice. Śmierć na torach. Pociąg w Woli Filipowsk...

Gmina Jerzmanowice-Przeginia - zdobyła podwójne laury podczas wojewódzkiego konkursu Turystyczne Skarby Małopolski

Jerzmanowice-Przeginia. Klimat pięknego miejsca i unikatowa ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie