Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jesienią zejdą pod ziemię

DOER
Oddanie do użytku ośrodka w przejściu podziemnym zapowiadano już na początek bieżącego roku, jednak termin ten okazał się nierealny. W przejściu mieściło się kilka zrujnowanych lokali; dawniej była tam restauracja, sklepy, szalety publiczne i budki telefoniczne. Toalety znajdowały się w administracji Zarządu Gospodarki Komunalnej, pozostała część lokali - Zarządu Budynków Komunalnych, zaś za samo przejście odpowiadał Zarząd Dróg i Komunikacji. Najpierw wszystko scalono prawnie w jeden lokal i przekazano Wydziałowi Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa, który miał nadzorować prace remontowe. Przejście zostało uporządkowane, wszystkie lokale połączono w jeden - likwidując ściany. Powstała w ten sposób sala o powierzchni ponad 500 m kw., została następnie podzielona na kilka pomieszczeń. Wykonane zostały też instalacje: grzewcza i elektryczna, a także uszczelniono dylatację ul. M. Konopnickiej, z której woda lała się do przejścia.

Socjoterapia z przystanią na Wiśle

 Prawdopodobnie dopiero późną jesienią otwarte zostaną dwie - tworzone przy współudziale miasta w ramach Miejskiego Programu Przeciwdziałania Przestępczości wśród Młodzieży - nowe placówki Centrum Młodzieży "U Siemachy". Jeden z dziennych ośrodków socjoterapii powstaje w przejściu podziemnym pod ul. Konopnickiej, drugi - w budynku dawnej restauracji "Kryształowa" na os. Na Kozłówce. - Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, powinniśmy się wprowadzić w październiku - mówi dyrektor generalny Centrum ks. Andrzej Augustyński.
 Tegoroczne prace remontowe zostały opóźnione z powodu przewlekania się procedury przetargowej. Dopiero przed kilkoma dniami udało się uzyskać stosowne zezwolenia, dzięki którym będzie mógł się odbyć przetarg na prace wykończeniowe. Na ten cel zapisano w budżecie miasta 340 tys. zł, z czego 250 na prace remontowe, a pozostałe pieniądze - na wyposażenie ośrodka. - Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg nieograniczony, po jego ogłoszeniu minie jeszcze 6 tygodni do wyłonienia wykonawcy oraz ok. jednego tygodnia na przygotowanie prac - powiedziano nam w Biurze Informacji UMK.
 Podziemny ośrodek socjoterapii będzie mógł objąć opieką ok. 180 dzieci. - Jego oferta będzie podobna jak pozostałych naszych placówek - zapewnia ks. Andrzej Augustyński. - Będziemy zapewniali wychowankom wyżywienie, opiekę medyczną, pedagogiczną i psychologiczną, możliwość korzystania z pomocy w nauce, licznych pracowni tematycznych, świetlicy, siłowni. Ten ośrodek będzie bardziej niż pozostałe zorientowany na sport, co wiąże się zarówno z sąsiedztwem skateparku, który stoi tam już od jesieni ub.r., jak i planami urządzenia kilku boisk i przystani dla kajaków i żaglówek, która powstanie na bulwarze wiślanym.
 (DOER)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski