Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Judaszowe srebrniki i miesięcznica

Grzegorz Tabasz
Rośnie nad brzegiem leśnych potoków. Zielsko jak wiele innych, gdyby nie kwiaty fioletowo niebieskiej barwy. Ładnym wyglądem miesięcznica trwała zwraca na siebie uwagę. Jeśli kępa roślin jest gęsta to na dodatek czuć miły zapach. Pachnące miesięcznicą miejsce znalazłem wysoko w górach na brzegu potoku.

Łodygi sięgały pasa i dosłownie uginały się pod ciężarem wonnych kwiatów. To dopiero początek historii miesięcznicy trwałej, czy raczej drugiej części nazwy nawiązującej do odporności. Po przekwitnięciu, gdzieś w okolicach września roślina wytworzy owoce. Owalne, spłaszczone, wielkości dwuzłotówki. Początkowo soczyście zielone, lecz z upływem czasu wyschną.

Z tą trwałością jest inaczej niż myślicie. Ten, kto nadał miesięcznicy trwały przydomek myślał chyba o trwałości martwych resztek. Po przekwitnięciu i wydaniu nasion cała zielona roślina zasycha powoli. Owalne owoce są wewnątrz przegrodzone wewnątrz cieniuteńką blaszką. Na niej leżą czarne, spłaszczone nasionka, które na końcu spadną na leśną ściółkę. Gdy zawieje wiatr białe blaszki wiszące na końcach pożółkłych gałązek wydają szeleszczący odgłos. Na brzegach potoków będą dumnie powiewać owocostanami aż do pierwszych śniegów, które wreszcie położą ją na ziemi.

Najbardziej widowiskowe są w księżycowe noce. Odbijają światło i z oddali mienią się jak wykute z czystego srebra. Ktoś skojarzył je ze srebrnikami, które w oryginalnym kształcie rzeczywiście były owalnego kształtu. Stamtąd już prosta droga do Judasza, najsłynniejszego drania w historii. Upłynęło dwa tysiące lat, a on wciąż jest patronem wszelakiej maści zdrajców. Szczególnie tych, co sprzedają przyjaciół za garść dolarów czy euro.

I tym sposobem lud prosty przezwał miesiącznicę judaszowymi srebrnikami. Można to sprawdzić w księżycową noc. Tylko trzeba zaczekać do późnej jesieni…

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski