MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Już w weekend „Kościuszkon” Politechniki Krakowskiej, czyli 24-godzinny maraton programowania

Paulina Szymczewska
Paulina Szymczewska
Pierwsza edycja "Kościuszkonu" odbyła się przed rokiem.
Pierwsza edycja "Kościuszkonu" odbyła się przed rokiem. materiały prasowe PK
Już w ten weekend w Krakowie odbędzie się „Kościuszkon”. Co to takiego? 24-godzinny maraton programowania, w którym wezmą udział studenci z kilku uczelni wyższych (nie tylko z Krakowa). Podczas wydarzenia, które organizuje Politechnika Krakowska, odbędą się również pokazy rozszerzonej rzeczywistości i inne atrakcje.

Studencki „Kościuszkon” jest organizowany przez Wydział Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Krakowskiej z okazji trwających właśnie obchodów 25-lecia tego wydziału. To już druga edycja wydarzenia, podczas którego studenci będą mieli za zadanie stworzyć aplikacje wpisujące się w koncepcję „Smart City”. 24-godzinny maraton programowania odbędzie się w ten weekend w Klubie Studenckim Kwadrat.

Z koncepcją inteligentnego miasta

W drugim „Kościuszkonie” zmierzy się 50 uczestników podzielonych na 14 zespołów (każdy zespół może liczyć od 2 do 4 osób). Do udziału w hackathonie zgłosili się m.in. studenci i studentki: Politechniki Krakowskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechniki Rzeszowskiej, Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Wyższej Szkoły Zarządzania i Bankowości w Krakowie, Wyższej Szkoły Ekonomii i Informatyki w Krakowie oraz Politechniki Śląskiej. Jest również jedna drużyna z Technikum Komunikacyjnego nr 25 w Krakowie (z zawodnikiem z Zespołu Szkół nr 1).

Centralnym elementem wydarzenia będzie turniej programowania, w którym zespoły będą musiały stworzyć oprogramowanie, które realizuje w jakiś sposób założenia koncepcji inteligentnego miasta lub rozwiązuje problemy, które zaproponują uczestnikom partnerzy wydarzenia.

– Dokładny temat hackathonu ujawnimy dopiero podczas wydarzenia, ale możemy powiedzieć, że przykłady problemów do rozwiązania będą podawać przedstawiciele naszych partnerów, czyli firm Hitachi, Vention, JakDojadę, Luxoft, Kolei Małopolskich oraz miasta Kraków – wymienia Jakub Kubica z Samorządu Studentów Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PK. – To jednak nie wszystko. Przedstawiciele tych firm i instytucji będą również opisywać dane problemy. Będą dawać rady, jak można je rozwiązać, podpowiadać kierunki działania.

Taką samą rolę będą pełnić również obecni na „Kościuszkonie” mentorzy. Wspomogą zespoły radami i będą odpowiadać na ewentualne pytania dotyczące projektów. Mentorami będą specjaliści Politechniki Krakowskiej, firmy Hitachi, Vention oraz Kolei Małopolskich. Natomiast jurorami w konkursie będą przedstawiciele PK, Urzędu Miasta Krakowa oraz firm Hitachi i Vention.
Jest o co walczyć, bo trzy najlepsze zespoły otrzymają nagrody finansowe – 3 tys., 2 tys. i 1 tys. zł.

Rozszerzona rzeczywistość i druk 3D

„Kościuszkon” to jednak nie tylko rywalizacja w programowaniu. Będzie można m.in. odwiedzić stoiska partnerów, a ponadto wydarzeniu towarzyszyć będą pokazy związane z rozszerzoną rzeczywistością oraz drukiem 3D i inne atrakcje.

Hackathon rozpocznie się w sobotę 8 czerwca o godzinie 10 w Klubie Kwadrat (ul. Skarżyńskiego 1). Organizatorzy przygotowali tam sale do pracy i do odpoczynku, zapewniają też napoje i posiłki, ale zalecają zabranie ze sobą koców, poduszek lub śpiworów do ewentualnej drzemki, bo przecież może być trudno wytrzymać 24-godzinny maraton bez zmrużenia oka choćby na chwilę.

Prezentacje przygotowanych przez zespoły aplikacji rozpoczną się w niedzielę 9 czerwca o godzinie 13:30 i potrwają około dwóch godzin. Ogłoszenie zwycięzców hackathonu wraz z rozdaniem nagród zaplanowano na godzinę 16.

Organizatorami wydarzenia są: Wydział informatyki i Komunikacji Politechniki Krakowskiej, Samorząd Studencki Wydziału Informatyki i Telekomunikacji PK oraz Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej, Koło Naukowe COSMO PK oraz Fundacja Politechniki Krakowskiej. Natomiast patronat honorowy nad „Kościuszkonem” sprawuje rektor Politechniki Krakowskiej prof. Andrzej Szarata oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.

Więcej informacji: kosciuszkon.pk.edu.pl.

Już w weekend „Kościuszkon” Politechniki Krakowskiej, czyli 24-godzinny maraton programowania
materiały prasowe PK
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski