Kajakarstwo. MP w zjeździe i sprincie górskim w Szczawnicy pod dyktando zawodników z krakowskich klubów. Medale dla AZS AWF, KKW 1929 i KKK

Medaliści z AZS AWF Kraków
Medaliści z AZS AWF Kraków FB/AZS AWF Kraków sekcja kajakarstwo górskiego
Przedstawiciele krakowskich klubów zdominowali mistrzostwa Polski w zjeździe kajakowym i górskim sprincie, które przez trzy dni odbywały się w Szczawnicy. To była już 79. edycja imprezy. Wyróżnił się AZS AWF Kraków - 6 złotych i 3 srebrne krążki.

Zjazd to taka odmiana kajakarstwa, w której z jak równy z równym rywalizować mogą zarówno specjaliści od slalomu (kajakarstwo górskie), jak i „płaskiego” sprintu (klasyczne). W Szczawnicy walczyli na jednej trasie, w dodatku nie tylko w tradycyjnym zjeździe, ale i w górskim sprincie; były także zmagania drużyn.

Największą gwiazdą tej imprezy była Adrianna Kąkol (KKW 1929 Kraków). Przypomnijmy, że młoda krakowianka w tym roku wraz z koleżankami z czwórki wywalczyła złote medale mistrzostw Europy i mistrzostw świata w kajakarstwie klasycznym. A dystanse 1000 m jest także konkurencją olimpijską. W MP Szczawnicy Kąkol obroniła tytuł w zjeździe, trasę pokonała w 13.57,19 min i kolejną z rywalek, Magdalenę Szczęsną (UKS 4 Katowice), wyprzedziła o 10,58 sekundy. Dopiero 8. miejsce (w klasyfikacji open) zajęła najlepsza z „góralek” - Dominika Danek (Start Nowy Sącz).

KKW 1929 zresztą zdominował rywalizację pań, w górskim sprincie wygrała Joanna Kurpan (rok temu najlepszy była Kąkol, która teraz odpadła w eliminacjach).

Wśród mężczyzn w MP najwięcej do powiedzenia mieli zawodnicy specjalizujący się kajakarstwie górskim. W zjeździe K-1 mistrzem został Tadeusz Kuchno (KKK Kraków; 13.06,30), wyprzedził o 6,44 s Jacka Brańskiego (AZS AWF Kraków). Ten drugi triumfował w sprincie, przez reprezentantem Polski Michałem Pasiutem (też AZS AWF Kraków) i Kuchną.

W C-1 zwyciężył olimpijczyk w slalomie, Grzegorz Hedwig (Start) przed Kacprem Sztubą (AZS AWF) - to jedyne złoto tej imprezy, które nie trafiło do przedstawiciela któregoś z klubów spod Wawelu. W górskim sprincie kolejność na dwóch pierwszych miejscach była odwrotna.

W C-2, konkurencji, która w zasadzie już nie jest trenowana w Polsce, dwa złote medale zdobyli Andrzej Brzeziński i Michał Wiercioch (AZS AWF Kraków). Dwa brązowe krążki, a także złoto w drużynie, zdobyli trenerzy KKK Kraków Marcin Pochwała i Paweł Sarna, którzy wspólnie pływali m.in. na igrzyskach olimpijskich w Atenach (2004) i Pekinie (2008).