MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kandydat na prezydenta Krakowa prof. Stanisław Mazur proponuje: Mieszkańcy mogą współrządzić miastem poprzez aplikację KR-appkę

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Kandydat na prezydenta Krakowa, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Stanisław Mazur proponuje KR-appkę, aplikację dzięki której krakowianom ma się lepiej żyć w swoim mieście.
Kandydat na prezydenta Krakowa, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Stanisław Mazur proponuje KR-appkę, aplikację dzięki której krakowianom ma się lepiej żyć w swoim mieście. Anna Kaczmarz
Zgłaszanie codziennych problemów, udział w konsultacjach społecznych, możliwość załatwienia spraw urzędowych, znajdowania najlepszych połączeń różnymi środkami transportu czy…ocena na żywo prac Rady Miasta podczas obrad - kandydat na prezydenta Krakowa, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego prof. Stanisław Mazur przedstawił swoją propozycję uruchomienia aplikacji mobilnej KR-appka, która ma wspierać mieszkańców i ułatwiać pracę jednostek miejskich. Zapowiedział też powołanie Rzecznika Praw Mieszkańców.

- Jednym z największych problemów Krakowa jest to, że nie słucha swoich mieszkańców. Konsultacje społeczne to świadoma fikcja, którą na miasto nakładają przepisy. Ale dzisiejszy Kraków nie chce słuchać krakowian. Nie ułatwia także intuicyjnego funkcjonowania w mieście. Chcemy to zmieniać i chcemy, by zmiany szły zgodnie z duchem czasu, bo krakowianie to nowoczesne i oczekujące jakości społeczeństwo - podkreślił prof. Stanisław Mazur.

KR-appka - pilot do Krakowa

Zaprezentował koncepcję mobilnej aplikacji KR-appka. - W istocie będzie pilotem do Krakowa - nie tylko na załatwianie prostych, urzędowych spraw za pomocą kilku kliknięć, ale też na bieżąco będzie zbierała informacje o tym, jak krakowianie oczekują zmian w swoim otoczeniu. Chcę także, by była narzędziem kontroli nad władzą i przejrzystością działań samorządu. Aplikacja umożliwi mieszkańcom zgłaszanie problemów, wyrażanie opinii w konsultacjach społecznych, a nawet wirtualne uczestnictwo w obradach Rady Miasta i ocenę pracy radnych - mówił prof. Stanisław Mazur.

Paweł Suliński, Globalny Dyrektor Działu Finansów z Centrali Usług Wspólnych Hitachi Energy, skomentował: - Kraków ma ogromny problem z integracją danych dotyczących jego własnych mieszkańców. Dziś te dane o mieszkańcach, firmach, ale także własnych zasobach rozrzucone są na różne systemy, takie jak BIP (Biuletyn Informacji Publicznej), Księga Procedur, Krakowskie Centrum Komunikacji, Miejski System Informacji Przestrzennej, czy Obserwatorium. Pora, by podobnie jak miasta europejskie, zintegrować te dane i dać do nich uproszczony dostęp przez mobilną aplikację.

Aplikacja ma wspierać w poruszaniu się po Krakowie

Planowana aplikacja ma mieć też funkcję, która ma wspierać płynność i wygodę poruszania się po mieście. Będzie uwzględniała wszystkie formy transportu miejskiego, pomagała w planowaniu podróży, rezerwacji i płatności za bilety, co ma uczynić przemieszczanie się po Krakowie szybszym, tańszym i bardziej ekologicznym.

- Uważam, że po kilku latach od wdrożenia może uwzględniać krakowskie metro - dodał prof. Stanisław Mazur, przypominając o stworzonej przez ekspertów koncepcji budowy bezkolizyjnego transportu szynowego.

Aplikacja KR-appka, wzorowana na najlepszych rozwiązaniach smartcity z miast amerykańskich, ale także Estonii czy chorwackiego Splitu, ma być dostosowana do potrzeb mieszkańców i oferować personalizację preferencji. To ma pozwolić mieszkańcom na otrzymywanie informacji i powiadomień o wydarzeniach, usługach czy zmianach, które ich bezpośrednio interesują.

Propozycja wprowadzenia Rzecznika Praw Mieszkańca

Aplikacja KR-appka miałaby być częścią większego planu, który obejmuje również wprowadzenie Rzecznika Praw Mieszkańca – inicjatywy mającej na celu szybkie i skuteczne rozwiązywanie bieżących problemów mieszkańców Krakowa.

- Chcemy miasta smart z nowoczesnymi siłami szybkiego reagowania, gwarantującymi mieszkańcom, że ich głos zostanie nie tylko usłyszany, ale i szybko zaadresowany - mówiła Izabela Chyłek, kandydatka do Rady Miasta Krakowa, radna Dzielnicy I i miejska aktywistka.

- Codzienna praca pokazuje nam, jak wiele problemów z załatwianiem podstawowych spraw mają zwykli mieszkańcy. Zgłoszenie dziury w drodze, źle naliczone opłaty w spółdzielni, chodnik zastawiony przez samochody. Wiele osób zwyczajnie boi się reakcji urzędnika lub nie wie jak załatwić takie sprawy. Właśnie dlatego chcemy, by w Krakowie swoją pracę rozpoczęła specjalna jednostka - Rzecznik Praw Mieszkańca - mówiła Olga Lany, animatorka kultury z Dębnik, która otwiera listę Mazura do Rady Miasta w Okręgu III. - Oczywiście, KR-appka będzie bardzo ułatwiającym i intuicyjnym sposobem komunikacji z rzecznikiem. Ale nie jedynym, bo kontakt z taką jednostką musi być dostępny dla każdego mailowo, telefonicznie czy korespondencyjnie - dodała Lany.

Sztuczna inteligencja - czy świat stanie się lepszy?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kandydat na prezydenta Krakowa prof. Stanisław Mazur proponuje: Mieszkańcy mogą współrządzić miastem poprzez aplikację KR-appkę - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski