Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kapusta na zdrowie

Redakcja
Od około 4 tys. lat znana jest ze swoich właściwości leczniczych. Już przed wiekami uznawana była za uniwersalny lek, a współczesne badania to potwierdzają. Tylko kapusta potrafi obniżyć lub podwyższyć temperaturę ciała, a także przyspieszyć gojenie się ran. Z jej niezwykłych właściwości korzystali starożytni Rzymianie, którzy używali tego warzywa do leczenia wszelkich chorobowych zmian na skórze. Współcześni naukowcy odkryli, że kapusta posiada ogromne ilości składników mineralnych. Znajdziemy w niej m.in. fosfor, mangan, miedź, potas, wapń, żelazo, sód oraz witaminy A, C, E i z grupy B. - Do zalet tej rośliny należy również zaliczyć stosunkowo dużą zawartość siarki - pierwiastka, który korzystnie wpływa na wygląd włosów, cery i paznokci. Poza tym w kapuście stwierdzono obecność mniej znanych substancji, jak choćby goitryny, mającej wpływ na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, a także składników, które zapobiegają rozwojowi nowotworów. Kapustę możemy stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Okłady z liści kapusty

Trendy jadalne: część pierwsza

Od około 4 tys. lat znana jest ze swoich właściwości leczniczych. Już przed wiekami uznawana była za uniwersalny lek, a współczesne badania to potwierdzają. Tylko kapusta potrafi obniżyć lub podwyższyć temperaturę ciała, a także przyspieszyć gojenie się ran. Z jej niezwykłych właściwości korzystali starożytni Rzymianie, którzy używali tego warzywa do leczenia wszelkich chorobowych zmian na skórze. Współcześni naukowcy odkryli, że kapusta posiada ogromne ilości składników mineralnych. Znajdziemy w niej m.in. fosfor, mangan, miedź, potas, wapń, żelazo, sód oraz witaminy A, C, E i z grupy B. - Do zalet tej rośliny należy również zaliczyć stosunkowo dużą zawartość siarki - pierwiastka, który korzystnie wpływa na wygląd włosów, cery i paznokci. Poza tym w kapuście stwierdzono obecność mniej znanych substancji, jak choćby goitryny, mającej wpływ na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, a także składników, które zapobiegają rozwojowi nowotworów. Kapustę możemy stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie.

Okłady z liści kapusty

Kapusta wykorzystywana jest w leczeniu naturalnym, zewnętrznie, w postaci okładów. Do okładów najlepiej wybrać liście najgrubsze i najbardziej zielone, ponieważ zawierają najwięcej substancji biologicznie aktywnych. Przed użyciem należy liście umyć wodą. Na większe powierzchnie ciała liście przykłada się w całości, a w przypadku okładów na mniejsze powierzchnie, trzeba je pociąć na paski. Z liści należy usunąć grubą łodygę i grubsze żyłki, po czym je wałkujemy, aż zmiękną. Przed nałożeniem na ciało można je trochę podgrzać. Następnie ułożyć kilkoma warstwami jeden na drugim i umocować opatrunkiem.
Okłady z kapusty możemy stosować w przypadku wszelkich zmian skórnych: ran, ropni, wrzodów, pryszczy, pokrzywki, liszajów, odmrożeń i krwawiących hemoroidów. Przynoszą też ulgę w bólach głowy i nerwobólach, bólach reumatycznych, mięśni i stawów, gośćcu i rwie kulszowej.
Przy wylewach krwawych, zwichnięciach, zapaleniach stawów, wodzie w kolanie, bólach reumatycznych, zapaleniu żył, stosuje się okłady ze świeżych liści kapusty włoskiej. Liście należy rozwałkować butelką lub drewnianym wałkiem. Przed nałożeniem tak przygotowanych płatów (kilka warstw), chore miejsca wokół rany smarujemy kremem. Zwykle zmienia się kompresy 2-3 razy dziennie, częściej w przypadkach poważniejszych. Liście wywołują już w krótkim czasie wydzielanie się płynów ustrojowych, co może przyczynić się do początkowego pogorszenia stanu chorobowego i wystąpienia bólu, lecz jest to oznaką rozpoczynającego się procesu leczniczego.
Jeśli robimy okład na ranę, liście przed nałożeniem należy zmiękczyć. Najlepiej zamoczyć je na chwilę we wrzątku, albo macerować przez pół godziny w oleju słonecznikowym.
Na bóle pochodzenia reumatycznego najlepsze są kataplazmy sporządzone z dwóch lub trzech liści gotowanych przez 20 minut w małej ilości wody z dodatkiem dwóch cebul i łyżki otrąb. Po wyparowaniu wody umieszcza się wszystko na kawałku gazy i ciepłe przykłada na bolące miejsca. Jeśli w jakiś czas po przyłożeniu skóra swędzi lub pojawia się na niej wysypka, należy zrobić okład z oliwy lub oleju słonecznikowego.
Przy bólach głowy możemy przyłożyć dwa liście do czoła i trzy liście na kark na cztery godziny lub na całą noc.
Przy oparzeniach - przyłóżmy zmiażdżone liście, uśmierzą wówczas ból i przyspieszą gojenie.
Na owrzodzenia i czyraki najlepiej przygotować kompres z trzech warstw liści na 2-4 godziny lub na noc.
Trądzik i wypryski skórne dobrze jest obmywać sokiem ze świeżej kapusty.
Jeśli cierpimy na zapalenie stawów - okłady z 3-4 warstw liści złagodzą bóle stawowe.
Przy kolce nerkowej pomoże kompres z 3-4 warstw liści przykrytych płótnem.
Na stłuczenia i uszkodzenia skóry stosujemy kompresy z liści nasączonych oliwą. Swędzenie skóry, złagodzi obmywanie sokiem ze świeżej kapusty i przykładanie liści w kompresach. Dobrze jest także masować skórę liściem kapusty i zrobić z niego kompres na noc po ukąszeniach owadów.
Kompresy z 3 warstw liści zapobiegają wysiękom i łagodzą bóle.
Na bóle newralgiczne można zastosować okłady z liści kapusty najlepiej na całą noc.
Przy bolesnych żylakach pomogą okłady z 2-3 warstw liści rozłożonych na szerokiej przestrzeni, lekko obandażowane.
cdn.
Fot. Theta**
Na podstawie www.medigo.pl, www.akupresura.akcjasos.pl, www.wolfpunk.most.org.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski