Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

KAS zmierzył stężenie dwutlenku azotu w 44 lokalizacjach Krakowa. Normy przekroczone kilkukrotnie. Pomoże SCT?

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Andrzej Banas
Krakowski Alarm Smogowy zmierzył stężenia dwutlenku azotu w 44 lokalizacjach w Krakowie, w tym m.in. na ulicy Opolskiej czy al. Krasińskiego. We wszystkich punktach pomiaru przekraczały one rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia. - Dalsza poprawa jakości powietrza w Krakowie będzie wymagać utworzenia skutecznej Strefy Czystego Transportu - mówią eksperci z KAS.

"W żadnej z badanych lokalizacji stężenie nie spełniło wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, która określona jest na poziomie 10 µg/m3. Nawet w miejscach oddalonych od ulic z dużym ruchem samochodowym (np. Rynek Główny) mieszkańcy Krakowa nie oddychają powietrzem spełniającym zaleceń zdrowotnych. W aż 16 lokalizacjach na 44 zostały przekroczone obowiązujące obecnie w Polsce normy stężenia NO2 w powietrzu – a więc próg 40 µg/m3. Jest to wartość aż czterokrotnie wyższa niż zalecenia WHO. Warto zaznaczyć, że niedługo normy dla stężenia NO2 zostaną zaostrzone do poziomu 20 µg/m3 - takiej normy nie spełnia aż 41 z 44 badanych lokalizacji, w tym miejsca o mniejszym natężeniu ruchu samochodowego" - podaje KAS.

Analiza wykonana przez KAS, wskazuje, że wielkość notowanych stężeń jest powiązana przede wszystkim z odległością od pasa ruchu, a nie z rejonem miasta, w którym prowadzony był pomiar. "Stężenie dwutlenku azotu spada razem ze wzrostem odległości od źródła emisji (samochody). Obrazuje to zestawienie ze sobą wyników z punktu położonego przy wejściu do parku Jordana, gdzie średniomiesięczne stężenie wyniosło 15 µg/m3, zaś na pobliskiej alei Krasińskiego, zanotowana średnia to 60 µg/m3" - pisze KAS.

W Krakowie najwyższe wartości odnotowano na skrzyżowaniu ulic Opolskiej i Prądnickiej (70 µg/m3), na al. Krasińskiego (60 µg/m3), czy przy skrzyżowaniu ulic Powstańców Śląskich i Klimczaka (60 µg/m3) oraz na al. Powstania Warszawskiego (61µg/m3).

Długotrwałe oddychanie powietrzem o stężeniu NO2 większym o 10 µg/m3 powoduje wzrost ryzyka zachorowania na astmę nawet o 10-17 proc, zwiększa również ryzyko wystąpienia ostrych infekcji górnych dróg oddechowych u dzieci - 9 proc. Badania epidemiologiczne potwierdzają większe ryzyko zgonu z powodu zapalenia płuc lub oskrzeli – dla wzrostu stężenia NO2 w powietrzu o 10 µg/m3, ryzyko rośnie to aż o 6 proc. Dodatkowo zanieczyszczenia pochodzące z samochodów zwiększają ryzyko udarów, zawałów mięśnia sercowego czy zachorowania na nowotwory - podaje KAS.

Psychologowie Uniwersytetu Jagiellońskiego, ustalili ponadto, że w okresach wysokich stężeń dwutlenku azotu w miejscach, w których uczą się dzieci, notuje się ich obniżoną zdolność do podtrzymania uwagi w zakresie potrzebnym do zapamiętywania i rozumowania. W badaniu porównywano wyniki testów dzieci, które prowadzono w różne dni, w tym w dni z wysokimi stężeniami dwutlenku azotu w powietrzu – zanotowano pogorszenie wyników w czasie testów od kilku do nawet 20 procent.

Zdaniem Krakowskiego Alarmu Smogowego pomóc może jedynie Strefa Czystego Transportu.

- Żeby ograniczyć zanieczyszczenie powietrza dwutlenkiem azotu niezbędne jest wyeliminowanie z ruchu miejskiego tych pojazdów, które emitują najwięcej zanieczyszczeń. Są to głównie starsze samochody z silnikiem Diesla. Strefa Czystego Transportu ogranicza ruch właśnie tych aut, które najbardziej przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza. Mimo, że jej przepisy są stosunkowo łagodne - w 2026 r. do strefy wjadą nawet 26-letnie auta benzynowe i 17-letnie auta z silnikiem Diesla - to i tak pozwoli to na ograniczenie emisji dwutlenku azotu niemal o 50 proc. - mówi Andrzej Guła, prezes Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Oto najcenniejsze marki na świecie!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski