Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kazimierz to miejsce zetknięcia wielu światów - polskiego, żydowskiego i włoskiego

Marek Długopolski
Harmonica House, wzniesiony przy spokojnej bocznej uliczce, idealnie pasuje do Kazimierza. Wyróżnia się harmonią i stylem
Harmonica House, wzniesiony przy spokojnej bocznej uliczce, idealnie pasuje do Kazimierza. Wyróżnia się harmonią i stylem fot. Harmonica House
Kraków. Gdzie na Kazimierzu mieszkał Bartolommeo Berrecci, wybitny włoski architekt, twórca m.in. Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu? Jak rozległy był dawny rynek królewskiego miasta? Czy na Kazimierzu były warzelnie piwa? Odpowiedzi na te pytania odnajdziemy w… Harmonica House, jednej z najbardziej luksusowych nieruchomości nie tylko w Krakowie, ale i w Polsce.

Skarb pod podłogą
Potężne, metalowe drzwi apartamentowca w sercu malowniczego Kazimierza kryją wielki skarb. To bezcenny świadek minionej świetności. Gdzie go odnajdziemy?

- Pod __szklaną podłogą Harmonica House. Jest dobrze zabezpieczony - zdradza Tadeusz Konieczny, prezes zarządu Eko Park, firmy, która w historycznym kwartale ulic - Bonifraterska, Trynitarska, Krakowska oraz placu Wolnica - wzniosła elegancki apartamentowiec. - Włożyliśmy wiele wysiłku, aby zachować dla potomnych część średniowiecznych murów - nie ukrywa inwestor luksusowej rezydencji.

Okazuje się, że to nie tylko solidny fragment przeszłości wydobytej na światło dzienne po setkach lat, ale także niezwykle interesujący ślad po dawnych mieszkańcach. A któż tu żył? - Jednym z najbardziej znanych właścicieli stojących tu niegdyś kamienic był Bartolommeo Berrecci, genialny włoski architekt i rzeźbiarz okresu renesansu, ale także obywatel Kazimierza. Twórca Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu oraz sporej liczby dzieł w Krakowie, Niepołomicach i Tarnowie. Część należącej do niego posesji znajdowała się najpewniej tu, gdzie są teraz miejsca parkingowe nr 33 i __34 - podczas otwarcia Harmoniki przypomniał Bartłomiej Biżek-Varisella.

Tu warzono piwo

Czy podczas prac badawczych prowadzonych pod kierunkiem dr. Sławomira Dryi odkryto jeszcze coś ciekawego? - Jednym z __najbardziej frapujących znalezisk był XV-wieczny piec browarniczy - przypomniał konserwator.

Skąd się tu wziął? Bartłomiej Biżek-Varisella wyjaśnił, że w dawnych wiekach Kraków słynął z piwa, a na Kazimierzu i w Krakowie doliczono się ponad sześciuset minibrowarów. - Zapotrzebowanie było wtedy duże, bo piwo pito do śniadania, obiadu i kolacji - dodaje.

Kto chce teraz obejrzeć ów piec, musi się jednak wybrać do Tenczynka, do powstającego tam Muzeum Browarnictwa. - Wydobyliśmy go w całości, a ważył około 7 ton. Zabezpieczenie pieca i jego transport były dla nas olbrzymim wyzwaniem. Na szczęście obyło się bez przygód - mówi konserwator.

Mało kto też wie, że niegdyś aż do tego miejsca sięgał kazimierski Rynek. Był olbrzymi, nie ustępował krakowskiemu. To również wiemy dzięki badaniom archeologicznym - to podczas nich odkryto bowiem mury kamienic, które wyznaczały średniowieczną pierzeję rynku.

Tajemniczy i luksusowy

-_ Żeby zrozumieć, jak magiczne jest to miejsce, wystarczy choć raz przejść się w cieniu renesansowego ratusza na placu Wolnica, a potem ocienioną drzewami ulicą Mostową ruszyć w kierunku Wisły, by wypić świetną kawę na którejś z barek - _mówi Agnieszka Majka-Pietruszka, dyrektor do spraw sprzedaży i marketingu Eko Parku. I nie ma w tym krzty przesady.

A jaka powinna być architektura Kazimierza? Najwyższych lotów, szanująca tradycję czasu i miejsca, a jednocześnie wysmakowana i nowoczesna. I taki właśnie jest Harmonica House.

Kameralny kompleks całkowicie odmienił zaniedbane dotąd oblicze tej części Kazimierza. - Harmonica House nawiązuje stylistyką do znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie pięknej, XIX-wiecznej neogotyckiej zabudowy kompleksu bonifratrów, a także kontynuuje charakterystyczne dla Krakowa rozwiązania architektoniczne, jakimi są biały tynk i czerwona cegła - tłumaczy Andrzej Lipski, partner w IMB Asymetria, a także architekt tego na wskroś nowoczesnego założenia.

Harmonica House, wzniesiony przy spokojnej bocznej uliczce, wyróżnia się na Kazimierzu harmonią i stylem. To doskonały wybór dla tych wszystkich, którzy szukają odpoczynku od wielkomiejskiego hałasu i pędu, ale nie chcą rezygnować z wygody, jaką oferuje życie w samym centrum.

17 listopada został oddany do użytku, a już kilka miesięcy wcześniej trafił na listę najbardziej luksusowych nieruchomości w Polsce. Specjalny ranking przygotowali wspólnie Poland Sotheby’s International Realty oraz magazyn „Forbes”.

Nic więc dziwnego, że chętnych do zamieszkania w tym miejscu nie brakuje, choć - nie ma co ukrywać - apartamenty do najtańszych nie należą. Mimo że cena metra kwadratowego wahała się od 11 000 do 16 000 złotych, pozostało już tylko kilka apartamentów spośród 56.

W sercu miasta

Cały Kazimierz i jego klimatyczne miejsca są na wyciągnięcie ręki, przeglądają się w oknach Harmonica House. Wawel jest w zasięgu kilkunastominutowego, niespiesznego spaceru, podobnie wiślane bulwary, a także urokliwe kazimierskie i podgórskie kawiarenki.

- Nasz apartamentowiec zbudowaliśmy dla najbardziej wymagających klientów. To idealne miejsce dla osób poszukujących niebanalnej przestrzeni w __sercu miasta - zapewnia Agnieszka Majka-Pietruszka z Eko Parku. _- Od __wielu już wieków Kazimierz snuje swoją niezwykłą opowieść. Można jeszcze stać się jej częścią - _dodaje z uśmiechem.

Dla wielu Kazimierz staje się również wymarzonym miejscem do życia. Tu poszukują niezwyczajnych mieszkań i apartamentów. I je znajdują, choćby tak niezwykłe jak Harmonica House.

Nie tylko Kazimierz

-_ W __Krakowie rozpoczynamy kolejne dwa interesujące projekty - _zapowiedział Tadeusz Konieczny, prezes Eko Park SA. Eleganckie domy staną przy ul. Morelowej na Woli Justowskiej oraz przy ul. Przybyszewskiego.

Spółka buduje również na warszawskim Mokotowie. Finale to piękna, zatopiona w zieleni inwestycja. Powstaje dla najbardziej wymagających klientów.

- Najpiękniejszy z apartamentów, o powierzchni 480 mkw. z __tarasem podobnej wielkości, już został kupiony - mówi Agnieszka Majka-Pietruszka. Przez kogo? - Mogę tylko zdradzić, że jest to osoba, którą znają wszyscy Polacy - dodaje z tajemniczym uśmiechem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski