Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy my odpoczywamy, włamywacze pracują

(DD)
W Polsce co 15 minut policja odnotowuje kradzież z włamaniem
W Polsce co 15 minut policja odnotowuje kradzież z włamaniem Fot. Elephant
Bezpieczny dom. Dla włamywaczy nie tylko święta, ale i ferie zimowe to okazja, aby się obłowić. Ich łupem padają wille i mieszkania, które zostają puste przez kilka dni. Na co należy zwrócić uwagę, aby chronić swój majątek? Jak zabezpieczyć mieszkanie podczas naszej nieobecności, nawet jeśli jest ono wynajmowane?

Z analizy przeprowadzonej przez firmę Elephant, specjalizującej się w ochronie domów i mieszkań, wynika, że 83 proc. mieszkań nie jest właściwie zabezpieczona. Jak zauważa Radosław Pallach, ekspert Elephant, mieszkania wynajmowane są bardziej narażone na włamania.

- Spowodowane jest to wieloma czynnikami, m.in. kosztem związanym z montażem alarmu, ale również brakiem możliwości łatwego jego demontażu i przeniesienia alarmu do __innego lokum - wyjaśnia Pallach. - To właśnie ten ostatni czynnik powoduje, że wielu wynajmujących nie decyduje się na __odpowiednie zabezpieczenie mieszkania.

Najwięcej włamań zdarza się podczas naszej nieobecności. Dlatego w pierwszej kolejności przed wyjazdem powinniśmy sprawdzić, czy wszystkie okna są prawidłowo zamknięte, spuścić rolety, a przy opuszczaniu mieszkania zamknąć drzwi wejściowe na wszystkie zamki. Decydując się na dłuższy wyjazd zwróćmy się o pomoc do sąsiadów. Nawet wynajmując mieszkanie krótkoterminowo warto poznać bliżej osoby mieszkające np. w tym samym bloku. Zaprzyjaźnieni mieszkańcy z tej samej klatki mogą być skuteczną ochroną przed włamywaczami.

Wybierając się w podróż poprośmy ich o wyjmowanie listów ze skrzynki, poinformujmy o dłuższej nieobecności i zasygnalizujmy, kto w tym okresie będzie opiekował się mieszkaniem. Pozwoli to sąsiadom odpowiednio zareagować, gdy usłyszą hałasy w mieszkaniu lub niecodzienne odgłosy dochodzące z klatki schodowej, zobaczą nieznajomego, który będzie podejrzanie kręcił się przy naszych drzwiach wejściowych lub zauważą wynoszenie sprzętów domowych przez obce osoby.

Z policyjnych danych wynika, że w przypadku kradzieży z włamaniem aż w 70 proc. sprawców daje się odstraszyć dzięki prostym działaniom. Jednym z takich sposobów jest zostawienie znajomemu lub sąsiadowi kluczy do mieszkania i poproszenie go o zapalanie światła w pomieszczeniach. Jeśli nie mamy takiej możliwości, możemy stworzyć pozory obecności domowników. Tutaj z pomocą przychodzą urządzenia (czasowy wyłącznik światła, czy stymulator telewizora, dzięki którym można stworzyć wrażenie, że w domu toczy się życie) oraz inteligentne systemy alarmowe, niewymagające skomplikowanego montażu.

Wychodząc z mieszkania nawet na chwilę, nie pozostawiajmy w drzwiach żadnych wiadomości, np. „Będę o 14.00”, „Jestem u Hani”. Informacje o miejscu pobytu oraz godzinie powrotu, przeznaczone dla listonosza, dozorcy, czy inkasenta, są doskonałym źródłem wiedzy dla włamywacza. Profesjonalny złodziej potrzebuje około minuty, aby się włamać.

- Także nastawione na budowanie relacji portale społecznościowe są ogromną skarbnicą wiedzy o planach, nawykach mieszkańców i __posiadanych sprzętach - dodaje Radosław Pallach. - Jeśli profil ma ustawienia publiczne, nie chwalmy się wyjazdem na wakacje, nowo zakupionym AGD, czy nowoczesnym wyposażeniem. Wystarczy wpis o terminie wyjazdu, np. „Hiszpania. Już za tydzień wakacje” i zapomniane przez nas zdjęcie lub wpis, dodane kilka miesięcy wcześniej, z __którego można wywnioskować adres.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski