MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kilka słów o śniegu

Grzegorz Tabasz
Przyroda. Pada, więc będzie, jak znalazł. Zacznę od pojedynczych płatków. Podobno każdy z nich jest inny i nie znajdzie się dwóch takich samych.

Proszę, szkło powiększające w dłoń i do dzieła. Każda drobina to kryształki wody. W zależności od tego, czy powstały w procesie kondensacji pary, czy zamarzania kropli wody, mogą mieć fantastyczny wygląd.

Niestety, większość śniegu powstającego w wyższych partiach atmosfery to zwyczajne, identyczne sześcioboczne okruchy. Warto poszukiwać wyjątków i utrwalić je aparatem fotograficznym.

Choć są to kryształy przezroczystej wody, to w efekcie załamania światła dają białą barwę. Metr sześcienny białego puchu może ważyć kilka kilogramów, ale zleżały, sprasowany waży nawet tonę.

Faktura powierzchni śnieżnych zasp skrzy się w słońcu niczym miliony diamencików lub wygląda niczym pomalowana białą farbą ściana. Rzecz w czasie i temperaturze. Najładniej wygadają płatki śniegu chwilę po opadnięciu na podłoże i gdy panuje silny mróz. Podziwianie śniegu wymaga pośpiechu. Odwilż może przyjść w każdej chwili.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski