Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komuniści nie odebrali bohaterom tożsamości

Piotr Subik
Piotr Subik
archiwum polskapress
Pamięć. Noty identyfikacyjne zostały wczoraj wręczone rodzinom 12 żołnierzy antykomunistycznego podziemia zamordowanych w okresie stalinizmu. Instytut Pamięci Narodowej odnalazł ich szczątki w Warszawie, Kielcach, Lublinie i Białymstoku.

Stanisław Bizior, ps. Wiktor, Eam, był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. W 1947 r. brał udział w akcji rozbicia więzienia w Zamościu, podczas której uwolniono 300 więźniów. Dopadł go Urząd Bezpieczeństwa, a Wojskowy Sąd Rejonowy w Lublinie skazał na karę śmierci. Wyrok wykonano 4 marca 1952 r. na zamku w Lublinie. Szczątki bohatera udało się odnaleźć dopiero w styczniu tego roku na cmentarzu katolickim w tym mieście.

Z kolei Lucjan Minkiewicz, ps. Wiktor, był podkomendnym legendarnego „Łupaszki”, majora Zygmunta Szendzielarza, dowódcy 5. Wileńskiej Brygady AK. Aktywnie uczestniczył w akcjach przeciwko oddziałom sowieckiego NKWD, a także UB czy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ukrywał się m.in.w Zakopanem. Ale w 1948 r. wpadł w ręce komunistów, a dwa lata później usłyszał wyrok śmierci. Wykonano go 8 lutego 1951 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Jego szczątki spoczywały w dołach śmierci na tzw. Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

Podobny los spotkał pozostałych zidentyfikowanych bohaterów niepodległościowego podziemia z lat 1944-1956 przez IPN i Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie. - Oddanie honoru bestialsko zamordowanym 70 lat temu bohaterom walki o wolną ojczyznę jest dniem spełnienia obowiązku przez państwo polskie - mówił wczoraj prezydent Andrzej Duda.

- Jako prezydent zawsze zadaję sobie pytanie, kto będzie bronił Rzeczypospolitej, kto będzie za nią walczył, jeżeli nie będziemy o nich pamiętali, jeżeli nie będziemy nisko pochylali przed nimi głowy - dodał Duda.

Na początku tygodnia IPN wznowił poszukiwania szczątków działaczy i żołnierzy antykomunistycznego podziemia na „Łączce”. Pracami badawczymi objęto teren, na którym znajdowały się późniejsze nagrobki. Dzięki staraniom IPN udało się je przenieść.

Specjaliści z Instytutu podkreślają, że do odnalezienia są szczątki ok. 100 osób. Wśród nich należące do wybitnych przedstawicieli podziemia, m.in. zastępcy komendanta AK gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, rotmistrza Witolda Pileckiego oraz pułkownika Łukasza Cieplińskiego ps. Pług, prezesa IV Komendy Zrzeszenia WiN.

Kto będzie bronił Rzeczypospolitej, kto będzie za nią walczył, jeżeli nie będziemy o nich pamiętali
Andrzej Duda, prezydent RP

Zobacz także: Nowy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej: Nie ma na świecie muzeum, które nie zmieniłoby swego kształtu

Źródło: TVN24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski