MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konary. Przy szkole powstało nowoczesne przejście dla pieszych. Policjanci edukowali dzieci jak zachować się na drodze

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Dzieci ze szkoły w Konarach na nowym przejściu dla pieszych powstałym na drodze powiatowej
Dzieci ze szkoły w Konarach na nowym przejściu dla pieszych powstałym na drodze powiatowej Fot. Krzysztof Kamiński/Starostwo Powiatowe w Krakowie
W Konarach na granicy gmin Mogilany i Świątniki Górne powstało nowoczesne przejście dla pieszych. W Dniu Dziecka, a jednocześnie dniu wejścia nowych przepisów drogowych m.in. dotyczących pieszych otwarto przejście, które wpisuje się w program związany z bezpieczeństwem w powiecie krakowskim.

FLESZ - Duże zmiany w kodeksie drogowym. To musisz wiedzieć!

od 16 lat

O przejście dla pieszych przez drogę powiatową w Konarach, niedaleko szkoły, mieszkańcy zabiegali od kilku lat. Problemem był fakt, że inwestycji nie zaplanowano przy rozbudowie drogi z funduszy unijnych i potem był kłopot, żeby nowoczesne przejście ze wzbudzaną sygnalizacje zbudować. Zadanie kosztowało 120 tys. zł realizował powiat krakowski ze wsparciem gmin Mogilany i Świątniki Górne. Każdy z samorządów przeznaczył po 40 tys. zł.

Nieprzypadkowo spotykamy się tutaj dzisiaj - w Dzień Dziecka - i w takim towarzystwie (z udziałem dzieci ze szkoły w Konarach - przyp. red.), ponieważ to nowe przejście dla pieszych znacząco zwiększy bezpieczeństwo uczniów pobliskiej szkoły - mówił Wojciech Pałka, starosta krakowski podczas otwarcia przejścia.

Jak mówił nam wójt Mogilan Piotr Piotrowski na budowie przejścia zależało mieszkańcom i samorządowcom z jego gminy, bo sprawa dotyczyła bezpieczeństwa dzieci chodzących do szkoły w Konarach.

Wnioski o budowę przejścia złożyliśmy w lipcu 2019 roku. Jednak ze względu na skrzyżowanie, wyjazd z drogi prowadzącej do Sieprawia oraz zakręt i wzniesienie oraz lokalizację sklepu przejścia nie mogliśmy usytuować na terenie gminy Mogilany, a nieco dalej w gminie Świątniki Górne trwały jeszcze prace przy modernizacji drogi prowadzone w ramach projektu unijnego i nie można było dodać dodać do tego zadania dodatkowego elementu - przejścia dla pieszych - wyjaśnia wójt Piotr Piotrowski.

Jednak sprawa nie została zaniechana, po zakończeniu modernizacji drogi zaczęto budować przejście.

Nam także zależało na nim, bo droga jest ruchliwa, a nasi mieszkańcy - przede wszystkim dzieci także przez nią przechodzą, bo uczęszczają do pobliskiej szkoły w Konarach. Dlatego współpracowaliśmy przy jego budowie - mówi Małgorzata Duży, burmistrz Świątnik Górnych.

Za tę współpracę dziękował podczas otwarcia przejścia wójt Mogilan Piotr Piotrowski. - Choć przejście powstało na terenie gminy Świątniki Górne, to poprawie się bezpieczeństwo mieszkańców gminy Mogilany. Za wsparcie tego przedsięwzięcia dziękuję zarządowi i radnym powiatu krakowskiego oraz samorządowcom z gminy Świątniki Górne. Dzięki temu mamy nowoczesne wzorcowe przejście - mówi Piotrowski.

Uroczystość na drodze poprzedziło spotkanie dzieci z najmłodszych klas Szkoły Podstawowej w Konarach z policjantkami z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Krakowie. Była to okazja do przedstawienia im krótkiej prelekcji na temat zachowania na drodze i edukowania z najnowszych przepisów, które weszły w życie 1 czerwca 2021.

Według tych przepisów kierowcy w rejonie przejścia dla pieszych mają obowiązek dokładnie obserwować przejście i jego otoczenie. Kierujący musi umożliwić przejście przez jezdnię nie tylko osobie pieszej znajdującej się na przejściu, ale także tej, która wchodzi na przejście. Ponadto weszła też ważna zmiana dotycząca pieszych - osoba, która wchodzi na jezdnię lub torowisko albo przez nie przechodzi, nie będzie mogła korzystać z telefonu i urządzeń zakłócających właściwą ocenę sytuacji na jezdni.

Nowe rozwiązania ustawowe, które weszły w życie dotyczą także ujednolicenia prędkość dopuszczalnej w obszarze zabudowanym, na którym przez całą dobę należy poruszać się z prędkością 50 km na godzinę.

Wprowadzono także konieczność zachowania minimalnego odstępu pomiędzy pojazdami poruszającymi się na tym samym pasie ruchu na autostradach i drogach ekspresowych. Odstęp ma wynosić nie mniej niż połowę aktualnej prędkości pojazdu (gdy jedzie on np. z prędkością 100 km na godzinę, to odległość od poprzedzającego go pojazdu ma wynosić co najmniej 50 metrów, a przy prędkości np. 120 km na godzinę wymagany jest odstęp 60 metrów. Odległości tych nie trzeba zachowywać podczas manewru wyprzedzania.

Tymczasowe rondo w ciągu ulic Jasnogórskiej, Gaik i Ojcowskiej wywołuje kontrowersje, oburzenie kierowców i interwencje samorządowców

Rondo z plastiku zakorkowało drogę krajową na granicy Krakow...

W Parku Miejskim w Skawinie na świat przyszło 8 pisklaków łabędzi

Urocze łabędzie w Parku Miejskim w Skawinie. Para dorosłych ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski