MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Korki, remonty i zmiany w ruchu w Krakowie. Prace na Powstańców i nadchodzące zmiany w mieście

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Rozpoczęła się kolejna inwestycja realizowana w ramach Programu budowy chodników – tym razem w dzielnicy XV Mistrzejowice. W środę, 13 marca br. drogowcy pojawili się na ul. Powstańców – obowiązywać będą zmiany w organizacji ruchu. Nadchodzą też zmiany w ruchu w innych rejonach Krakowa, w związku z budową linii tramwajowej do Mistrzejowic oraz przebudową ulic Kościuszki i Zwierzynieckiej. Pojawią się też utrudnienia na Jana Pawła II.

Powstańców

W ramach zadania wybudowany zostanie chodnik o długości ok. 900 metrów – mniej więcej od potoku Sudół na wschód w kierunku ul. Piasta Kołodzieja (większy fragment po stronie północnej oraz niewielki fragment po stronie południowej). Powstanie również m.in. kanał technologiczny, kanalizacja deszczowa, sieci wodociągowa i elektroenergetyczna, oświetlenie, kilka miejsc postojowych.

W pierwszej kolejności, od 13 marca br., wykonawca przystąpi do realizacji sieci kanalizacji sanitarnej, deszczowej i wodociągowej. Prace prowadzone będą jednocześnie w trzech miejscach, na odcinkach ok. 60-metrowych, przy połówkowym zawężeniu jezdni, wprowadzony zostanie ruch wahadłowy. Zalecany objazd dla pojazdów powyżej 3,5 t do ul. Piasta Kołodzieja ulicami: Reduta, Batowicka oraz ulicami gminy Zielonki: B3, B1, Szmaragdowa, Wojtyły, Nawary.

Zadanie realizujemy wspólnie z Wodociągami Miasta Krakowa. Wykonawcą zadania jest konsorcjum firm lider: OMEGA Zakład Sieci Wod. – Kan. Sp. z o.o., partner: OMEGA Zakład Sieci Wodno-Kanalizacyjnych Jarosław Irzyk.

Koszt prac to ok. 8,7 mln zł.

Planowany termin zakończenia zadania to koniec 2024 r.

Wkrótce otwarcie fragmentu Zwierzynieckiej w kierunku al. Krasińskiego

Trwa przebudowa ciągu ul. Kościuszki i Zwierzynieckiej (Dzielnice: I – Stare Miasto, VII – Zwierzyniec). W rejonie ul. Powiśle trwa układanie torowiska oraz budowa jezdni, jeśli tylko warunki pogodowe pozwolą, od przyszłego poniedziałku, 18 marca dopuszczony zostanie tu ruch pojazdów – w kierunku al. Krasińskiego.

Na ul. Zwierzynieckiej przebudowane zostały już wszystkie uzbrojenia podziemne. Na odcinku od budynku filharmonii do ul. Małej trwa budowa kanalizacji opadowej. W przyszłym tygodniu ruszą prace związane z wykonaniem konstrukcji torowiska i jezdni.

Z kolei w rejonie ul. Powiśle układane jest torowisko oraz trwa budowa jezdni. W najbliższy czwartek, jak pozwolą warunki pogodowe planowane są tu prace bitumiczne. Jeśli warunki pogodowe nie pokrzyżują planów, od poniedziałku, 18 marca br. dopuszczony do ruchu zostanie fragment ul. Zwierzynieckiej – ruch jednokierunkowy będzie możliwy od ul. Powiśle w kierunku al. Krasińskiego.

Na ul. Kościuszki trwa przebudowa uzbrojeń podziemnych na całym odcinku. na odcinku od mostu do ul. Flisackiej trwa układanie torowiska oraz budowa konstrukcji jezdni. W poniedziałek, 18 marca planowane są zmiany w rejonie skrzyżowania ul. Senatorskiej i Kościuszki. Możliwość manewru zawracania zyskają autobusy komunikacji miejskiej.

Projekt “Modernizacja torowisk tramwajowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą” otrzymał dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Działania 6.1 – Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Budowa tramwaju do Mistrzejowic

W związku z budową nowego przebiegu Sudołu Dominikańskiego w ramach projektu Tramwaj do Mistrzejowic, od 16 marca zmieni się organizacja ruchu w rejonie ulic Młyńskiej i Miechowity. Ulica Miechowity zostanie zamknięta, a na ulicy Młyńskiej pojawią się zwężenia.

Co się zmieni?

  • Dotychczasowa przełączka na ul. Młyńskiej zostanie przesunięta na północ, w kierunku ronda Polsad.
  • Na połączeniu ul. Miechowity z ul. Młyńską, ruch kołowy zostanie zamknięty – objazd będzie możliwy przez ul. Stanisława ze Skalbmierza. Jednocześnie komunikacja miejska będzie kursować w tym miejscu po dotychczasowej trasie i zostanie wprowadzony ruch wahadłowy po utwardzonym poszerzeniu, dostępnym wyłącznie dla pojazdów transportu publicznego oraz budowy.
  • Przystanek autobusowy “Miechowity 03” zostanie przeniesiony na skrzyżowanie ul. Bohaterów Wietnamu z ul. Młyńską.
  • Nowa organizacja ruchu zostanie wprowadzona 16 marca, od godziny 5.00 rano i potrwa do sierpnia.

Nowa inwestycja w sąsiedztwie parku Lotników Polskich

W poniedziałek, 18 marca br. deweloper rozpocznie przebudowę skrzyżowania al. Jana Pawła II z ul. Ułanów (dzielnica III Prądnik Czerwony). Inwestycja drogowa podyktowana jest potrzebą skomunikowania powstającej inwestycji kubaturowej z drogą publiczną.

W ramach zadania wybudowany zostanie czwarty wlot na skrzyżowaniu al. Jana Pawła II z ul. Ułanów, przebudowany zostanie system sygnalizacji świetlnej oraz wykonane niezbędne przekładki kolidującego uzbrojenia. Dodatkowo dzięki inwestycji zyskają piesi i rowerzyści – na fragmencie o długości ok. 60 m po stronie inwestycji kubaturowej ciąg pieszo-rowerowy zostanie zastąpiony chodnikiem i drogą dla rowerów.

W pierwszej kolejności, od 18 marca br., inwestor przystąpi do budowy infrastruktury pieszej wraz z siecią uzbrojenia terenu – zawężony zostanie istniejący ciąg pieszo – rowerowy.

Czasowa organizacja ruchu nie zakłada znaczącego wpływu na ruch na skrzyżowaniu ul. Ułanów i al. Jan Pawła II – zmiany dla kierowców pojawią się dopiero podczas kolejnego etapu – na odcinku prowadzonych prac obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 40 km/h oraz zawężenie jezdni. O terminie wprowadzenia tych zmian będziemy informować na bieżąco.

Zadanie będzie realizował deweloper w ramach art. 16 ustawy o drogach publicznych.

Zakończenie inwestycji planowane jest na połowę maja br.

Opaska na depresję - to może być przełom!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski