Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Górale mają wątpliwości czy dwa górskie powiaty faktycznie powinny być strefą żółtą i czerwoną

Tomasz Mateusiak
Tomasz Mateusiak
W czwartek Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że teren powiatu nowotarskiego został ogłoszony czerwoną strefą ("awans" z żółtej), a powiat tatrzański strefą żółtą. Wiele mieszkańców regionu przyjęło to ze smutkiem. W środku sezonu turystycznego trzeba było bowiem odwołać wiele imprez i wydarzeń religijnych, a część przedsiębiorców (np. Rabkoland w Rabce - Zdroju) zostało zmuszonych do zamknięcia firm. I choć w górach nikt nie ma wątpliwości, że z pandemią koronawirusa trzeba walczyć, to jednak pojawiają się tu głosy, że ministerstwo kwalifikując górskie samorządy do "kolorowych" stref mogło się pomylić.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Liczba zachorowań w obu górskich powiatach faktycznie rośnie. Każdego dnia słyszymy, że w nowotarskim i tatrzańskim pojawiło się (łącznie) od kilku do kilkudziesięciu nowych zarażonych. Większy przyrost ludzi z COVID 19 jest w powiecie nowotarskim, a mniejszy w powiecie tatrzańskim.

Zdaniem wielu mieszkańców regionu chorych nie przybywa jednak na tyle szybko, by konieczne było wpisanie obu samorządów do obecnych stref. Jak dwa tygodnie temu tłumaczyli urzędnicy Ministerstwa Zdrowia, o tym do jakiej strefy przypisany jest dany powiat decyduje jeśli współczynnik nowych zachorowań w porównaniu do 10 tysięcy mieszańców.

  • Jeśli wspomniany współczynnik dynamiki zachorowań mieści się pomiędzy cyframi 6 a 12 to powiat, gdzie mamy do czynienia z taką liczbą jest powiatem żółtym.
  • Jeśli natomiast współczynnik tej dynamiki przekracza 12 to mówimy o powiecie czerwonym.

Czy oba górskie powiaty spełniają te kryteria? Postanowiliśmy to policzyć. W okresie ostatniego tygodnia (13 - 20 sierpnia) od ogłoszenia ostatniej decyzji o kolorach stref liczba przypadków zakażenia koronawirusem w powiecie nowotarskim wzrosła z 226 do 365. To 139 nowych przypadków. Powiat nowotarski ma 191 782 mieszkańców. Dlatego liczbę 139 dzielimy przez 19,1 i wychodzi nam współczynnik: 7,2. To zaledwie początek strefy żółtej a nie czerwonej.

Analogicznie policzyliśmy sytuację w powiecie tatrzańskim. W okresie ostatniego tygodnia (13 - 20 sierpnia) liczba przypadków zakażenia koronawirusem w tym samorządzie wzrosła z 181 do 221. To 40 nowych przypadków. Powiat tatrzański ma 68 072 mieszkańców. Dlatego liczbę 40 dzielimy przez 6,8 i wychodzi nam współczynnik: 5,8. Tym samym powiat tatrzański dalej powinien być określany kolorem zielonym.

Co więcej. W czwartek Ministerstwo Zdrowia tłumaczyło dlaczego Kraków pomimo szybko rosnącej liczby chorych nie trafił do strefy żółtej. Okazuje się, że choć Kraków przekraczał już współczynnik 6 to jednak w ostatnie 3 dni przed ogłoszeniem raportu dynamika wzrostu liczby chorych wyhamowała i dlatego "ręcznie skorygowano" wyniki tak by stolica Małopolski była dalej oznaczana na mapie koronawirusa kolorem zielonym.

Sprawdziliśmy więc jak wyglądają 3 ostatnie dobowe przyrosty (przed czwartkową konferencją MZ) zachorowań na koronawirusa.

W powiecie nowotarskim były to faktycznie liczby spore. Z 17 na 18 sierpnia przybyło 27 nowych chorych; z 18 na 19 sierpnia - 26 zarażonych; a z 19 na 20 sierpnia kolejnych 26 zainfekowanych koronawirusem. Dynamika wzrostu faktycznie nie spadała.

W powiecie tatrzańskim dane są jednak o wiele lepsze. Z 17 na 18 sierpnia przybyło 10 nowych chorych; z 18 na 19 sierpnia - 12 zarażonych; ale już z 19 na 20 sierpnia Sanepid raportował o tylko 1 nowym zainfekowanych koronawirusem. Gdyby więc ministerstwo potraktowało powiat tatrzański jak Kraków dalej powinniśmy być powiatem zielonym.

By sprawdzić czy nasze obliczenia są dobre i czy przy ich analizie specjaliści nie biorą jeszcze jakiegoś (nieznanego nam) aspektu pod uwagę wysłaliśmy maila do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie, Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministerstwa Zdrowia. Gdy tylko dostaniemy od tych instytucji odpowiedzi natychmiast je opublikujemy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Koronawirus. Górale mają wątpliwości czy dwa górskie powiaty faktycznie powinny być strefą żółtą i czerwoną - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski