Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół św. Wojciecha w Modlnicy. Wyjątkowe miejsce, jedna z najstarszych parafii pod Krakowem

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Kościół św. Wojciecha i Matki Bożej Bolesnej w Modlnicy z XVI wieku
Kościół św. Wojciecha i Matki Bożej Bolesnej w Modlnicy z XVI wieku Barbara Ciryt
Zachwycający kościół na Szlaku Architektury Drewnianej w Modlnicy. 23 kwietnia przypada święto św. Wojciecha, jednego z patronów tej parafii obok Matki Bożej Bolesnej. To okazja do poznania pięknej architektury kościoła w Modlnicy. Zobacz zdjęcia.

Drewniany kościół w Modlnicy powstał w 1553 r., a dwa lata później był konsekrowany. Powstał w miejscy wcześniejszego kościoła najprawdopodobniej XII wieku. Najciekawsze zabytki miejsca kościoła wskazuje ks. proboszcz Jan Adamus.

Jest tu piękna renesansowa polichromia z XVI i XVII wieku. Warte zwrócenia uwagi ołtarze sprzed czterech wieków, kasetony na stropach. Wyjątkowy, gotycki obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem (Matki Bożej Modlnickiej) pochodzący z czasów 1460-1470. W bocznym ołtarzu jest tabernakulum z czerwonego, węgierskiego marmuru, jest w w kształcie małej kapliczki, zostało wykonane w latach 1533-1536, a wykonał je renesansowy rzeźbiarz Jak Maria Padovano. Warto zwrócić uwagę na ambonę z XVII wieku oraz epitafium Stanisława Kucharskiego. Wyjątkowa jest tutaj także drewniana XVIII-wieczna dzwonnica.

Dzieje Modlnicy mają ciekawa historię. A tutejsze obszary były zamieszkałe w ziemiankach i rowach już w epoce neolitu, co potwierdzały wykonane prace archeologiczne prowadzone w połowie XX wieku. A dzieje wsi są związane z legendą mówiąca o św. Wojciechu i początkach chrześcijaństwa na ziemiach polskich.

- Legenda głosi, że w miejscu zwanym Zagórze, zatrzymał się zdążający do Prus św. Wojciech, którego żegnał lud krakowski. W tzw. Świętym Gaju, pod lipą, miał nawracać poprzez głoszenie ludziom Ewangelii. Na pamiątkę tego wydarzenia wspomnianą wieś Zagórze, od modłów św. Wojciecha, nazwano Modlnica. Pod sławną lipą, która już dziś nie istnieje, znaleziono w ziemi popielnicę i rzymski pieniądz z czasów cesarza Trajana - tak przytaczana jest ta opowieść na stronach oficjalnych parafii.

Mieszkańcy cenią swoją parafie i piękny, drewniany kościół, a proboszcz chwali parafian. Wskazuje ich duże zaangażowanie w organizację uroczystości. Podkreśla, że podczas świąt wielu parafian przychodzi w tradycyjnych ludowych strojach krakowskich.

Zamek Tenczyn - otwarcie sezonu turystycznego 2023

Zamek Tenczyn z niezwyczajnymi widokami. Bramy okazałej waro...

Wzrósł koszt produkcji wędlin

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski