Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego szuka Symulowanych Pacjentów

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Fot. Karolina Misztal / Polskapresse
Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego szuka wolontariuszy, którzy wcielą się w rolę Symulowanych Pacjentów na zajęciach dla przyszłych lekarzy.

Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego już od wielu lat do kształcenia przyszłych lekarzy wykorzystuje metody związane z symulacją i odwzorowywaniem rzeczywistości. Dzięki nim studenci w bezpiecznych warunkach mogą przećwiczyć np. przeprowadzanie podstawowych badań diagnostycznych czy udzielanie ratunku na specjalnych plastikowych fantomach, w salach do złudzenia przypominających te z prawdziwych ostrych dyżurów.

- Te techniczne nowinki są bardzo przydatne do nauki zawodu, nic nie zastąpi jednak kontaktu z żywym człowiekiem. Dlatego w prowadzeniu zajęć, podczas których studenci ćwiczą zbieranie wywiadu czy przekazywanie informacji o postawionej diagnozie, pomagają nam tzw. Symulowani Pacjenci - mówi lek. Łukasz Ma­łecki z Zakładu Dydaktyki Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zadaniem Symulowanych Pacjentów jest wcielanie się w rolę chorych, szukających pomocy lekarza. Wszystkie zajęcia z ich udziałem odbywają się na podstawie szczegółowych scenariuszy przygotowywanych przez pracowników uczelni. Podstawą każdego z nich jest oczywiście opis konkretnego schorzenia i dolegliwości, jakie ono powoduje.

Zazwyczaj jednak w schemacie są umieszczane także inne informacje dotyczące pacjenta, które mogą wpływać na jego zachowanie w gabinecie. Chodzi np. o przekonania dotyczące diagnozy i przyczyn dolegliwości, obawy, dotychczasowe doświadczenia z systemem ochrony zdrowia czy problemy finansowe utrudniające realizowanie recept.

Zanim Symulowany Pacjent pojawi się na zajęciach ze studentami, najpierw przechodzi krótkie, profesjonalne szkolenie. Podczas ćwiczeń odgrywa zaplanowaną wcześniej scenkę, a następnie omawia, jak przyszły lekarz poradził sobie z postawionym przed nim zadaniem.

- Symulację możemy w każdej chwili przerwać czy powtórzyć. Mamy do czynienia z zaaranżowaną sytuacją, ale kiedy Symulowany Pacjent siada naprzeciw studenta, to co dzieje się między tą dwójką, pojawiające się emocje, są jak najbardziej autentyczne - opowiada Łukasz Małecki.

Dotychczas pracownicy Collegium Medicum UJ korzystali z pomocy Symulowanych Pacjentów podczas ćwiczeń dla studentów z czwartego roku. Od października zamierzają zorganizować zajęcia z ich udziałem także dla młodszych roczników. Będą one skoncentrowane przede wszystkim wokół skutecznego przekazywania choremu potrzebnych informacji na temat jego stanu zdrowia. To wyjątkowo ważny element komunikacji lekarz-pacjent. Od tego, czy chory prawidłowo zrozumie diagnozę i pojmie zalecenie medyka, w dużej mierze zależy bowiem sukces zaplanowanej terapii.

Żeby trening symulowanych konsultacji mógł dołączyć do harmonogramu studentów trzeciego roku medycyny, konieczne jest zaangażowanie wolontariuszy, gotowych poświęcić swój czas na odgrywanie roli chorych. Przedstawiciele Collegium Medicum UJ właśnie ruszyli z ich rekrutacją.

- Symulowani Pacjenci stają się bardzo ważnym elementem naszej społeczności – podkreśla Łukasz Małecki. - A nasz wspólny cel jest jeden: wykształcić jak najlepszych lekarzy - dodaje.

Pomóc przyszłym medykom może każdy. Potrzebnych jest ok. 20 osób. Zdolności aktorskie nie są wymagane, w cenie jest za to punktualność i sumienność, dobrze w tej roli sprawdzają się osoby, które lubią pracę z ludźmi i są zainteresowane tematyką medyczną.

Zgłoszenia są przyjmowane za pomocą poczty elektronicznej: [email protected]. Wystarczy wysłać maila z informacją o gotowości dołączenia do drużyny Symulowanych Pacjentów, a przedstawiciele Collegium Medicum UJ w odpowiedzi odeślą krótki kwestionariusz i szczegółowe informacje na temat programu. Rekrutacja trwa do 10 sierpnia.

FLESZ - Nocowanie przy chorym w szpitalu za darmo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski