Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków dla kontrwywiadu

Piotr Subik
Adam Wojnar
Bezpieczeństwo. Centrum szkolenia kadr kontrwywiadu wojskowego na potrzeby NATO powstanie w stolicy Małopolski. Objęta ścisłą tajemnicą instytucja tworzona będzie we współpracy z wojskowymi służbami ze Słowacji. To odpowiedź sojuszu na niestabilną sytuację na wschodzie Europy.

Specjalistyczne kursy i szkolenia oficerów kontrwywiadu wojskowego, a także opracowywanie kontrwywiadowczych doktryn i koncepcji NATO - takie m.in. zadania będzie miało centrum eksperckie, które w Krakowie Ministerstwo Obrony Narodowej tworzy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego.

"MON przełożył wajchę z napisem „Kraków” - przeczytaj komentarz autora >>

Oferta centrum będzie skierowana do oficerów służb specjalnych ze wszystkich państw NATO i krajów z nim stowarzyszonych, czyli m.in. Ukrainy. Przy jego organizacji pomogą nam zaś Słowacy. - To odpowiedź Polski i Słowacji na narastające wyzwania, które uwidoczniły się podczas kryzysu na Ukrainie, a także brak specjalistycznej instytucji odpowiedzialnej za współpracę służb kontrwywiadowczych w ramach NATO - mówi „Dziennikowi Polskiemu” rzecznik resortu obrony płk Jacek Sońta.

Zajęcia teoretyczne odbywać się będą w Krakowie, zaś praktyczne na oddalonym od stolicy Małopolski o prawie 300 km poligonie w słowackim Lešt’.

Były wiceminister obrony narodowej, a obecnie członek Komisji Bezpieczeństwa i Obrony w Parlamencie Europejskim Janusz Zemke, podkreśla, że stworzenie centrum eksperckiego to dobry krok. - Służby niechętnie dzielą się informacjami między sobą, a to konieczność, więc taka współpraca pozwoli na wypracowanie standardów. Oczywiście, trzeba by też poświęcić wiele czasu szkoleniom z zakresu łączności, kryptografii, bo w obecnych czasach kluczowe informacje zdobywają nie agenci, ale komputerowi hakerzy - zwraca uwagę Janusz Zemke.

Wartość decyzji MON podkreślają także politycy opozycji, którzy wcześniej wielokrotnie zwracali uwagę na rzekome nieprawidłowości w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, np. zarzucając dopuszczanie do infiltracji SKW przez służby rosyjskie.

- Każda inicjatywa, która zacieśnia związki Polski z NATO, leży w naszym strategicznym interesie. To bardzo ważne zwłaszcza w obliczu tego, co Rosja robi na wschodzie Ukrainy, a także szeroko komentowanego ostatnio napływu uchodźców z Bliskiego Wschodu do Europy - podkreśla Marek Opioła, poseł PiS, członek Sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Krakowskie centrum kontrwywiadowcze (w wojskowej nomenklaturze NATO CI CoE) będzie jednym z ponad 20 takich centrów w strukturze NATO. Umowę o jego utworzeniu 29 września br. w siedzibie dowództwa sojuszu w Norfolk w USA podpisał wiceminister obrony Robert Kupiecki. Finansowo działanie ośrodka będzie wspierać 8 innych państw NATO, m.in. Niemcy, Litwa i Rumunia. Pierwsi kursanci pojawią się w nim jeszcze w tym roku.

MON nie ujawnia, gdzie w Krakowie centrum będzie miało siedzibę (w grę wchodzą kompleksy wojskowe przy ul. Rakowickiej i w Pychowicach). Nie wiadomo też, ile wydamy na jego organizację i funkcjonowanie, ile osób będzie stanowić jego kadrę ani też, ile osób przeszkoli rocznie. - Zgodnie z porozumieniami międzynarodowymi to informacje niejawne - tłumaczy płk Jacek Sońta.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski