Kraków. Kolejna pikieta i szokujące słowa wobec rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Udostępnij:
Z inicjatywy Kolektywu Równoważni_k we wtorek (4 stycznia) odbył się protest pod Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, który był formą solidarności ze studentem tej uczelni Franciszkiem Vetulanim. W związku z jego wypowiedziami podczas wcześniejszej manifestacji na UJ prowadzone jest postępowanie wyjaśniające.

FLESZ - Reforma więziennictwa - rozmowa z Michałem Wosiem

- Jesteśmy tutaj, aby okazać solidarność z Frankiem, który będzie miał przesłuchanie w związku z przemówieniem podczas ostatniego protestu przeciwko wykładowi dr Magdaleny Grzyb - mówiła jedna z kilku protestujących osób.

- Protestowaliśmy 6 grudnia i rzeczywiście użyłem słów, które wielu uznało za kontrowersyjne, ale uważam, że nie jest to podstawą do tego, aby Uniwersytet wyciągał jakieś konsekwencje. Powiedziałem, że rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, który przywrócił wykład Magdaleny Grzyb popisuje się hipokryzją, bo z jednej strony chce się jawić jako postępowy, przyjacielski wobec mniejszości, a z drugiej strony - użyłem dokładnie takich słów - jest to "reakcyjny buc". Część wykładowców i wykładowczyń uznało to za kontrowersyjne, ale chciałem im wyjaśnić, że "buc" według słownika języka polskiego wydanego przez PWN to potocznie o człowieku zarozumiałym, aroganckim, inaczej pewnym siebie, zuchwałym, lekceważącym innych. W takim rozumieniu to słowo zostało użyte. Reakcyjny z kolei oznacza przeciwstawiający się wszelkim zmianom społecznym i politycznym - wyjaśniał Franciszek Vetulani.

Policja przedstawiła studentowi UJ Franciszkowi Vetulaniemu zarzuty znieważenia pomników "Łupaszki" i "Lalka" w krakowskim parku im. Henryka Jordana.

Kraków. Student UJ Franciszek Vetulani usłyszał zarzuty za o...

Przypomnijmy, że na UJ prowadzone jest postępowaniem dyscyplinarne wobec Vetulaniego w związku z jego wypowiedziami podczas protestu „Transfobia to nie bezpieczeństwo – stop transfobii na UJ!”, który miał miejsce 6 grudnia 2021 r. przed budynkiem Collegium Novum UJ. Manifestacja była skierowana przeciwko decyzji rektora UJ o przywróceniu odwołanego, a wcześniej już oprotestowanego wykładu dr. Magdaleny Grzyb do programu wydarzenia mającego przeciwdziałać przemocy ze względu na płeć.

Po proteście zorganizowanym 6 grudnia rektor UJ prof. Jacek Popiel wystosował stanowisko w sprawie przywrócenia wykładu dr Magdaleny Grzyb w ramach akcji "16 Dni Przeciw Przemocy ze względu na Płeć" zorganizowanej przez dział ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania – Bezpieczni UJ.

"Nie mogę pozwolić, by w przestrzeni publicznej Uniwersytetu, jaką są media społecznościowe, ale także zgromadzenia wiecowe i manifestacje, padały groźby, słowa nienawiści i wypowiedzi uderzające w godność przedstawicieli różnych grup społecznych, w tym członków naszej Wspólnoty akademickiej. Kiedy w naszych dyskusjach zaczyna panować wyłącznie nienawiść, wykluczenie i potępienie, poczynamy zaprzeczać podstawowym wartościom idei Uniwersytetu" - podkreślił w oświadczeniu rektor UJ prof. Jacek Popiel.

"Z przerażeniem czytałem pojawiające się w mediach społecznościowych wpisy dotyczące wykładu dr Magdaleny Grzyb. Goryczą napełnił mnie również wiec zorganizowany 6 grudnia 2021 r. przed gmachem Collegium Novum. Jestem przekonany, że zapisze się on w annałach naszej Uczelni jako jedno z najsmutniejszych wydarzeń w jej najnowszej historii. Stanie się tak między innymi dlatego, że w jego trakcie użyto w stosunku do mnie oskarżeń i słów, które – nawet w najokrutniejszych czasach PRL-u – nie padły nigdy pod adresem rektora Uniwersytetu. I to w stosunku do rektora konsekwentnie broniącego praw, na rzecz których rzekomo orędują uczestnicy wspomnianego zgromadzenia. Zdają się oni w rzeczywistości działać na szkodę spraw, o które Uniwersytet stara się upominać" - podkreślił rektor UJ.

Pismem datowanym na dzień 8 grudnia 2021 r. szesnaścioro Dziekanów Wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego zwróciło się do prorektora UJ ds. dydaktyki o wszczęcie postępowania wyjaśniającego w związku z wypowiedziami Vetulaniego podczas pikiety.

- Zgodnie z obowiązującymi procedurami, prorektor UJ ds. dydaktyki polecił rzecznikowi dyscyplinarnemu wszczęcie postępowania wyjaśniającego w tej sprawie. Mając na względzie powyższe okoliczności, w związku z uzasadnionym podejrzeniem dopuszczenia się przez Franciszka Vetulaniego przewinienia dyscyplinarnego, rzecznik dyscyplinarny wszczął postępowanie wyjaśniające - informuje Adrian Ochalik, rzecznik UJ.

Po zakończeniu postępowania wyjaśniającego rzecznik dyscyplinarny do spraw studentów umarza postępowanie lub kieruje do komisji dyscyplinarnej wniosek o ukaranie (rzecznik dyscyplinarny może również złożyć wniosek do rektora o wymierzenie kary upomnienia). Ewentualnymi karami dyscyplinarnymi, które może wymierzyć komisja dyscyplinarna są: upomnienie, nagana, nagana z ostrzeżeniem, zawieszenie w określonych prawach studenta na okres do 1 roku, wydalenie z uczelni.

W UJ informują, że student podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej za naruszenie przepisów obowiązujących w uczelni oraz za czyn uchybiający godności studenta na podstawie art. 307 Ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Kolejna pikieta i szokujące słowa wobec rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Komentarze 18

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

H
HN
Nowa Huta murem za rektorem. Stop wulgarności i chamstwu ! Dzieciaki najwyraźniej nie dojrzały do studiów na UJ. Może trzeba wrócić do podstawówki i nauczyć się podstawowych zasad kultury.
g
grzeg
5 stycznia, 00:58, Gość:

Czy ktoś może przedstawić jakieś logiczne streszczenie tej kuriozalnej sytuacji? Bo z dotychczasowych przekazów medialnych wygląda to tak:

rektor UJ popiera istnienie 6 płci

student Vylatuni popiera istnienie 6 płci

student Vylatuni nienawidzi rektora za to, że ten popiera istnienie 6 płci

rektor nienawidzi studenta Vylatuniego za to, że ten popiera istnienie 6 płci

Może ich po prostu należy rozdzielić pomiędzy inne hipermarkety z dyplomami? Jest hipermarket z dyplomami u Jacka, jest hipermarket z dyplomami u Jarosława, jest hipermarket z dyplomami, w którym wyższe kupują sobie kibole piłkarscy, aby zasiąść po prawicy Marzenki w zarządzie. I pewnie jeszcze sporo innych. Kraków to zagłębie hipermarketów z dyplomami, więc naprawdę nie ma o co kruszyć kopii, tylko rozejść się po kątach.

6 płci? To już od dość dawna nieaktualne. Według najnowszych amerykańskich ustaleń jest - piszę z pamięci - 56 tzw. tożsamości płci. Nie żartuję.

G
Gość
5 stycznia, 04:27, pryci kici !:

Kluczowe tutaj słówko "buc", miewa też niekiedy ostatni również inny kontekst i tym samym inne znaczenie. W nowomowie, w przypadku opisu bożków wyznawanych przez sektę katoli, mówi się przecież o "pan bucu", czyli chyba w znaczeniu dla takiego kato-suwerena jak najbardziej pozytywnym. A co do samej sytuacji, to potrzebne jest chyba jej uporządkowanie. Między innymi likwidacja (najlepiej na zasadzie lock-outu) wraz z zawartością tego przybytku udającego uczelnię, i restart tego całego cyrku na kółkach, dopiero po zweryfikowaniu kompetencji i realnych naukowych osiągnięć .

To nie tylko obrzydliwe. To przede wszystkim kretyńskie.

A
Andrzej Szydłowski
******** I aktora z UJ
A
Andrzej Szydłowski
4 stycznia, 19:57, Lukasz:

Slowo "buc" jest w Małopolsce slowem niesamowicie obrazliwym. Jest to slowo bardzo bardzo wulgarne. Oznacza kogos glupiego i chamskiego. Te dzieci powinny byc usuniete z uczelni a sprawa powinna znalezc final w sali sądowej jesli UJ jeszcze ma szacunek sam do siebie.

******** I aktora zUJ

A
Andrzej Szydłowski
5 stycznia, 12:21, :]:

Ot i "kulturwa" tzw. "środowisk LGBT" w pełnej, tęczowej krasie.

********

:]
Ot i "kulturwa" tzw. "środowisk LGBT" w pełnej, tęczowej krasie.
G
Gość
5 stycznia, 4:27, pryci kici !:

Kluczowe tutaj słówko "buc", miewa też niekiedy ostatni również inny kontekst i tym samym inne znaczenie. W nowomowie, w przypadku opisu bożków wyznawanych przez sektę katoli, mówi się przecież o "pan bucu", czyli chyba w znaczeniu dla takiego kato-suwerena jak najbardziej pozytywnym. A co do samej sytuacji, to potrzebne jest chyba jej uporządkowanie. Między innymi likwidacja (najlepiej na zasadzie lock-outu) wraz z zawartością tego przybytku udającego uczelnię, i restart tego całego cyrku na kółkach, dopiero po zweryfikowaniu kompetencji i realnych naukowych osiągnięć .

Byle katolikom dowalić a że nie na temat to drobiazg

G
Gość
5 stycznia, 6:15, Ehh:

No widac ze porwal tłumy,całe...4 osoby.

I to powód żeby im reklamę robić w DP

N
N S Z
Jest kara wydalenia z uczelni, to ją wyegzekwować. Skończyć bajkę o studiowaniu tej hołoty
R
Rhw
Szkoda rozmawiać z pikietującymi, bo nie powinno się rozmawiać z wulgarnymi ludźmi, bo i po co !
G
Gość
Pani Grzyb dyskryminuje kobiety wmawiając im poprzez tzw. Swoj Paradoks - praca naukowa, że równe szanse zawodowe kobiet i mężczyzn powodują dyskryminację kobiet
E
Ehh
Ogólnie słownictwo bardziej świadczy o mówcy niz o adresacie,czym innym jest pomówienie .Ogolnie słownictwo to poniekąd odzwierciedlenia duszy,nastrojów. Tez człowiek wyksztalcony potrafi złożyć wyrazy dluzsze a najpospilitsze przekleństwa zwykle sa dosyć ...krótkie .Takze Student albo jest w niewłaściwym sobie miejscu, bo nawet nie potrafi używać inwektyw na poziomie,czy prowadzić merytorycznej debaty albo chcial trafic do mas....
E
Ehh
No widac ze porwal tłumy,całe...4 osoby.
J
Jamnik_krakowski
Smutne, że można w przestrzeni publicznej otwarcie lansować wulgaryzmy. Proszę zwrócić uwagę - grupa ludzi - daje sobie prawo do osądzania innego człowieka, przez obrażenie go publicznie i jednoznacznie. Ale to oni mają rację. Domagając się przeprosin. Co to ma być? Żart?
Dodaj ogłoszenie