Kraków. Nowoczesny budynek i nowe możliwości Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Konstrukcja nowego budynku będzie żelbetonowa. Ciemniejsze elementy (pionowe pasy) widoczne na wizualizacji to przeszklenia. wizualizacja AGH
Kilkanaście nowych pracowni i laboratoriów, duża sala wykładowa na 100 osób i trzy sale wykładowo-seminaryjne, pokoje pracownicze – oto co pomieści nowy budynek Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH. Trwa budowa nowego obiektu na terenie kampusu uczelni. Koszt całej inwestycji to ok. 44,6 mln złotych. Prezentujemy zdjęcia i wizualizacje budynku.

FLESZ - Co powinien zawierać idealny profil na Linkedin?

Nowy obiekt został zaprojektowany w miejscu wyburzonego już dwukondygnacyjnego (1-piętrowego) budynku D-7. Był to budynek typu „Zębiec”, z lat 70. XX w., który ze względu na konstrukcję nie nadawał się do rozbudowy ani uzbrojenia go w niezbędne dla potrzeb uczelni instalacje i systemy.

W jego miejsce powstaje budynek 18-metrowej wysokości, pięciokondygnacyjny - o czterech kondygnacjach nadziemnych i jednej podziemnej. Wydział będzie miał tu do dyspozycji prawie 4 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej (ponad cztery razy więcej niż było to w rozebranym budynku D-7).

Budynek będzie dostępny od strony południowo-zachodniej poprzez schody zewnętrzne wyprowadzające na poziom tarasu, od południa - poprzez układ ramp przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych, od wschodu przez przewiązkę łączącą go z istniejącym budynkiem D-10, a od strony zachodniej - poprzez wejście zewnętrzne.

Piwnice, wykonane w technologii betonu wodoszczelnego, są zabezpieczone dodatkowo przed wodą „stuletnią” grodziami zamocowanymi w ścianach rampy zjazdowej do garażu. Na poziomie piwnic przewidziano garaż podziemny dla 24 samochodów osobowych oraz pomieszczenia techniczne, m.in.: wymiennikownię, wentylatornie, stację transformatorową oraz magazyny źródeł i odpadów promieniotwórczych. Dla tych ostatnich zaprojektowano strop z betonu barytowego, zapewniającego osłonę pomieszczeń powyżej przed promieniowaniem.

Parter pomieści pomieszczenia laboratoryjno-dydaktyczne oraz salę wykładową przeznaczoną dla około 100 osób. Na piętrach rozlokowane będą laboratoria, sale seminaryjne i wykładowe oraz pokoje pracownicze. - Pozwoli to na zespolenie w jednym kompleksie wszystkich grup badawczych Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej, rozproszonych na terenie kampusu AGH – wskazuje Anna Żmuda-Muszyńska, rzecznik prasowy Akademii Górniczo-Hutniczej.

W każdej z planowanych pracowni będą się odbywać zajęcia dla studentów, poczynając od I roku, a na pracach doktorskich kończąc. Możliwa liczba osób mogących jednocześnie przebywać w pomieszczeniach budynku wynosi ok. 500 - w tym ok. 380 studentów i ok. 120 pracowników naukowo-dydaktycznych i administracyjnych.

Jak podkreśla uczelnia, dynamicznie rozwijający się Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej dzięki nowoczesnemu obiektowi będzie mógł pełniej wykorzystać swój potencjał. W szczególności możliwe będzie stworzenie bazy dla rozwoju biofizyki - zarówno jako kierunku badawczego, jak i nowego kierunku studiów na tym wydziale, który uzyskał prawa do nadawania habilitacji w tej dziedzinie.

- Ponadto pozyskanie dodatkowej przestrzeni pozwoli na rozwój specjalistycznych pracowni studenckich: Nowoczesnych Materiałów i Technologii, Komputeryzacji Pomiarów oraz Fizyki Fazy Skondensowanej. Laboratoria te pozwalają kształcić praktyczne, interdyscyplinarne umiejętności studentów kierunków: fizyka techniczna, fizyka medyczna, informatyka stosowana, inżynieria materiałowa, inżynieria biomedyczna, bionanotechnologie - którzy z powodzeniem znajdują potem zatrudnienie w najbardziej wymagających i innowacyjnych sektorach gospodarki – dodaje rzeczniczka AGH.

Nowy obiekt posłuży też do organizowania cyklicznych akcji popularyzujących nauki fizyczne wśród dzieci, uczniów szkół podstawowych i średnich oraz uczestników Uniwersytetu Otwartego AGH.

Przekazanie gotowego budynku przez wykonawcę planowane jest na wiosnę przyszłego roku. Wartość robót budowlanych - zgodnie z zawartą we wrześniu 2019 r. umową z Mostostal Warszawa S.A. - to prawie 36,3 mln zł brutto, a całkowita wartość inwestycji (z kosztami przygotowawczymi, wyposażeniem, zagospodarowaniem terenu itp.) wynosi ok. 44,6 mln zł. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego udzieliło dofinansowania dla pierwszego etapu budowy w wysokości ponad 5 mln zł. AGH podejmuje obecnie starania o przyznanie przez MNiSW dalszego dofinansowania.

TOP 16 najpopularniejszych kierunków studiów w Polsce. Infor...

Pracownie naukowo-dydaktyczne przewidziane w nowym budynku na kampusie AGH (ul. Reymonta 19)

Na parterze:

 • Pracownia Radiochemii wraz z niezbędnym zapleczem
 • Pracownia Radiometrii i Dozymetrii Promieniowania Jonizującego
 • Pracownia badań magnetycznych
 • Pracownia badań nadprzewodników
 • Pracownia badań strukturalnych
 • Pracownia badań materiałów funkcjonalnych

Na I piętrze:

 • Laboratorium Nowoczesnych Materiałów i Technologii
 • Laboratorium Komputeryzacji Pomiarów

Na II piętrze:

 • Pracownia Dozymetrii Promieniowania Niejonizującego
 • Pracownia Dozymetrii Środowiskowej i Indywidualnej
 • Rentgenowska Pracownia Analiz Śladowych

Na III piętrze:

 • 2 studenckie pracownie komputerowe

Ponadto

 • Jedna duża sala wykładowa na 100 osób oraz trzy sale wykładowo-seminaryjne.

Przypomnijmy, że kilka dni temu otwarty został inny nowy, sześciokondygnacyjny budynek AGH przy ul. Reymonta 13A. Będzie służyć studentom i pracownikom wydziałów: Wiertnictwa, Nafty i Gazu oraz Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej.

Budowa tego obiektu trwała od 2018 roku. Ma 2,8 tys. mkw. powierzchni użytkowej. Całkowity koszt inwestycji, wraz z wyposażeniem, to ok. 30 mln zł.

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Nowoczesny budynek i nowe możliwości Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej AGH [ZDJĘCIA, WIZUALIZACJE] - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie