Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Petycja KSOZ ws. zakazu sprzedaży petard i fajerwerków na miejskich targowiskach zostanie rozpatrzona, ale już po... Nowym Roku

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Kraków. Petycja KSOZ ws. zakazu sprzedaży petard i fajerwerków na miejskich targowiskach zostanie rozpatrzona ... ale już po Nowym Roku
Kraków. Petycja KSOZ ws. zakazu sprzedaży petard i fajerwerków na miejskich targowiskach zostanie rozpatrzona ... ale już po Nowym Roku Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
- Rada Miasta Krakowa blokuje naszą petycję ws. zakazu sprzedaży petard i fajerwerków na miejskich targowiskach - informuje w oświadczeniu Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt. Agnieszka Wypych prezes KSOZ wyraża wielkie oburzenie faktem, że RMK nie pochyli się nad wspomnianą petycją przed Sylwestrem, chociaż została ona złożona w Radzie Miasta 16 sierpnia br. Cała sprawa dotyczy wprowadzenia całkowitego zakazu sprzedaży petard i fajerwerków na miejskich targowiskach, by dzięki temu móc wspólnie zadbać o dobro zwierząt.

Temat dotyczący Sylwestra zostanie rozpatrzony dopiero po Nowym Roku

Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt wyraża swoje oburzenie z powodu faktu, że Rada Miasta Krakowa nie zajmie się przed Sylwestrem jego petycją w sprawie całkowitego zakazu sprzedaży petard i fajerwerków na miejskich targowiskach. Decyzję w tej sprawie podjął i przekazał KSOZ wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa Artur Buszek.

Jak wyjaśnia w oświadczeniu Agnieszka Wypych prezes Stowarzyszenia, petycja KSOZ została złożona w Radzie Miasta 16 sierpnia 2023 roku i zgodnie z ustawą o petycjach powinna zostać rozpatrzona nie później niż w terminie trzech miesięcy od jej złożenia, czyli do 16 listopada 2023 roku.

- To Artur Buszek przedłużył ten termin do 31 stycznia 2024 roku. Wiceprzewodniczący RM nie podał konkretnego powodu tej skandalicznej decyzji, powołując się jedynie na przepis art. 10. ust. 3 ustawy o petycjach, który wprawdzie dopuszcza przedłużenie terminu, ale tylko w przypadku o wystąpieniu okoliczności niezależnych od Rady Miasta, uniemożliwiających rozpatrzenie petycji. Buszek nie ujawnił jednak, jakie to szczególne okoliczności wystąpiły w tym przypadku - wyjaśnia Agnieszka Wypych.

Czego dokładnie dotyczy sprawa?

Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt zwróciło się do Rady Miasta o wprowadzenie całkowitego zakazu sprzedaży petard i fajerwerków na miejskich targowiskach.

- Jak stwierdziliśmy w naszej petycji, byłby to krok we właściwym kierunku i czytelny sygnał dla mieszkańców, że odpalanie fajerwerków jest szkodliwe dla zwierząt i wywołuje u nich niewyobrażalne stany lękowe i przerażenie. „W rezultacie noc sylwestrowa to czas zaginięć i ucieczek psów czy kotów, które bardzo często nigdy nie zostają odnalezione. W wielu przypadkach sylwestrowa kanonada kończy się także ich śmiercią, bowiem w wyniku wystrzałów umierają na zawał serca, giną pod kołami samochodów czy padają z wycieńczenia. Podobnie na fajerwerki reagują dzikie zwierzęta, żyjące w mieście, a także ptaki, które podczas panicznej ucieczki narażone są na zderzenia z różnymi obiektami, a potem zalegają martwe na ulicach i chodnikach. Na dodatek wystrzały powodują u zwierząt tak silny stres, że jego konsekwencje mogą być odczuwalne bardzo długo i skutkować zwiększoną lękliwością, a nawet obniżeniem odporności.” - wyjaśnia prezes KSOZ.

Stowarzyszenie w petycji zaapelowało także do Rady Miasta, aby: „zajęła się tą sprawą bez zbędnej zwłoki, tak aby miejskie targowiska już przed najbliższym Sylwestrem nie zamieniły się w arsenały petard i fajerwerków, a zwierzętom łatwiej było przetrwać ten bardzo trudny czas”,

- Jak widać postanowiono w skandaliczny i oburzający sposób zignorować nasz apel, lekceważąc przede wszystkim dobro zwierząt - podsumowuje Wypych.

Oto najcenniejsze marki na świecie!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski