Kraków. Politycy PiS Święto Niepodległości obchodzą w Krakowie

redakcja
Spotkanie w sali Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” przy ulicy Piłsudskiego
Spotkanie w sali Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” przy ulicy Piłsudskiego Andrzej Banaś
Udostępnij:
Jarosław Kaczyński i inni prominentni politycy Prawa i Sprawiedliwości o 16:30 zjawili się na mszy na Wawelu. Mszę odprawił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Do Krakowa przyjechali m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, a także premier Mateusz Morawiecki i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Po godzinie 18 rozpoczęło się spotkanie w sali „Sokół” przy ulicy Piłsudskiego.

11 listopada politycy PiS, m.in. Mateusz Morawiecki, Jarosław Kaczyński, Adam Niedzielski, Jacek Sasin, Piotr Gliński przyjechali do Krakowa, gdzie najpierw, o godz. 16.30 uczestniczyli w mszy na Wawelu koncelebrowanej przez metropolitę krakowskiego abp Marka Jędraszewskiego, a następnie udali się na spotkanie do Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” przy ulicy Piłsudskiego.

Podczas wieczornej mszy abp Jędraszewski przywołał postać św. Marcina, patrona dnia, nazywając go pierwszym Europejczykiem, także osobę papieża Jana Pawła II, wspominając jego zasługi dla niepodległości Polski.

Abp Jędraszewski w swojej homilii nawiązał także do aktualnej sytuacji na granicy. - Mamy bolesną świadomość tego, co dzieje się na granicy białorusko-polskiej - powiedział metropolita krakowski. - Dziękujemy Bogu za wolność ojczyzny, dar, okupiony krwią naszych ojców i matek - podkreślił abp Jędraszewski, dodając, że o tradycji, tożsamości, a także o miejscu jaki Polsce przynależy w Europie "myśli się dzisiaj w Brukseli, Berlinie i w Paryżu, a także w Mińsku i w Moskwie".

Po godzinie 18.00 zaplanowano spotkanie w sali Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” przy ulicy Piłsudskiego. W planach uroczystości było złożenie przez polityków kwiatów przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Nie udało się tego jednak zrobić - na miejscu odbyła się demonstracja przeciwników partii rządzącej.

Przy pomniku Józefa Piłsudskiego i na skwerze Praw Kobiet zgromadziło się kilkadziesiąt osób z flagami Strajku Kobiet, które wykrzykiwały hasła min.: "Miejsce dzieci nie jest w lesie" czy "Stop torturom na granicy" lub "Ani jednej więcej", jednak większość haseł stanowiły wulgarne okrzyki pod adresem polityków partii rządzącej. Protestujący pozostali na zewnątrz hali "Sokoła", podczas gdy politycy weszli do środka budynku.

Jarosław Kaczyński: Tylko od nas zależy, czy damy sobie radę

- Warto w tym szczególnym dniu, w dniu święta narodowego, zastanowić się nad tym, skąd przyszła niepodległość , bo nie przyszła ni z tego ni z owego. Przyszła dzięki zaangażowaniu różnych ludzi, często mających różne poglądy skłóconych, walczących ze sobą w różnych okolicznościach, ale mieliśmy również do czynienia z pewnego rodzaju procesami, które można określić jako nową jakość polityczną - mówił podczas swojego wystąpienia w hali "Sokół" Jarosław Kaczyński" - Powstania to próby odzyskania niepodległości. Były to wstrząsy, które przypominały sprawę niepodległości - dodał.

Jarosław Kaczyński wspominał także osiągnięcia i drogę polityczną Józefa Piłsudskiego. - Chodziło o to, żeby wszystko połączyć w racjonalną całość - mówił.

Prezes PiS zaznaczał także: "Jest trudno, ale pamiętajcie, że to „trudno” w porównaniu z tym, co było 103 lata temu, to nic. Tylko od nas zależy, czy damy sobie radę".

- Musimy uczynić wszystko, aby zbudować w tzw. klasie politycznej jak najszerszą jedność. Starajmy się - to jest potrzebne, możliwe i niezbędne. Z naszej strony - Prawa i Sprawiedliwości - nie ma przeszkód, jeżeli cel będzie wspólny.

- Obok frontu zewnętrznego, mamy także ten wewnętrzny. To nie chodzi już tylko o polityków, to chodzi także o oddziaływanie sił zewnętrznych. W czasie kryzysów trzeba się strzec agentów, trzeba podejmować wszystkie możliwe działania i trzeba wiedzieć, że ta "bitwa", która się w tej chwili toczy to "bitwa" przede wszystkim o świadomość. To jest "bitwa" o to, co będą myśleć i jakie wnioski będą wyciągać Polacy. Próbuje się wykorzystywać piękne uczucie, jakim jest empatia, by skruszyć nasz opór. To się nie może udać. Polacy są dobrym narodem, czasem może za dobrym i zbyt łatwo wybaczającym, ale to nie może być słabość. To, co czynimy na granicy, jest zgodne z tą zasadą, która wywodzi się z empatii. Tym, którym trzeba pomóc, tę pomoc otrzymują. - mówił.

- To nie my jesteśmy winni nieszczęściu tych ludzi, którzy zostali oszukani i sprowadzeni na Białoruś - podkreślał prezes PiS.

Po swoim wystąpieniu Jarosław Kaczyński otrzymał oklaski na stojąco.

Premier Morawiecki: Niepodległość zaczyna się od silnego ducha

- Wszyscy czujemy w sercach większą Polskę, jeszcze silniejszą Polskę. Nasza młoda niepodległość potrzebuje wzmocnienia ducha mądrości, aby jak najlepiej rozpoznać ścieżki walki o wzmocnienie suwerenności i wolności. Próbowano wytworzyć w nas nawyk, że jesteśmy gorsi. Niepodległość zaczyna się od silnego ducha i nas uczono, abyśmy słuchali innych przez setki lat, a my chcemy w Polsce rządzić po polsku - mówił z kolei premier Mateusz Morawiecki. - Chcemy pozbyć się nawyków odpowiadania przed innymi na nasze i nie nasze winy i grzechy. Jest tylko jeden trybunał, przed którym odpowiadamy - to trybunał naszej historii i naszej przyszłości - dodał.

Premier wspominał także: " Niepodległość zawdzięczamy wspaniałym pokoleniom przed nami. Niepodległość kosztuje i dzisiaj przekonujemy się o tym ponownie - kosztuje wysiłek, nasze starania na arenie międzynarodowej, ale musimy przede wszystkim polegać na sobie".

- Niech nasza Ojczyzna sięga tam, gdzie wzrok nie sięga i łamie to, czego rozum nie złamie - życzę wspaniałej niepodległości, silnej i wielkiej Polski - podsumował Morawiecki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Politycy PiS Święto Niepodległości obchodzą w Krakowie - Gazeta Krakowska

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
A co powiedział w homilii Jarkacz
K
KUNUSIE PRZESTAŃ
PIERD0LIĆ GŁUPOTY !!
E
Ehh
12 listopada, 7:37, Gość:

Aleście sobie wodzą wybrali, z rozpiętym rozporkiem w 2 różnych butach poucza inne narody , aj aj aj wam rozum odjęło

Bo tu liczy sie co ma miedzy uszami a nie jak go PR stworzył,chociaż z drugiej strony i na tym moze to polegać, zeby wyglądal jak ...wyborcy i z nim sie wyborcy utozsamiali .A normalnie czeka nowa niemiecka fura z szoferem .Opozycya za raz by próbowała wykorzystać sytuację krzycząc:Zobacz, Kaczynski ma nowe buty a Ty dalej w gumofilcach!

G
Gość
Aleście sobie wodzą wybrali, z rozpiętym rozporkiem w 2 różnych butach poucza inne narody , aj aj aj wam rozum odjęło
G
Gość
Mnie uczyli na histori że jak naród opanowywało szaleństwo narodowe , po potem przychodziły zle czasy .
G
Gosc
Wy naprawdę dziwni ludzie beż wyobraźni nie dostrzegacie ze idziemy w katastrofę narodowa ? Otwórzcie oczy ludzie zanim ie będzie za późno , Polska to właśnie jest teraz taki jarek, złośliwa, kłótliwa, malosykowa z rozpiętym rozporkiem ale pouczająca wszystkich ,a wszyscy tylko patrzą jak jej zrobić krzywdę
E
Ehh
Yarkowi chyba nie podoba sie nowa zabudowa warszaFki, bo co raz więcej czasu spędza w Krakowie.
C
Ciekawe
A czego nie w Warszawie na marszu ?
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie