Kraków. Spotkanie z Donaldem Tuskiem zamiast zielonej szkoły w miejskim ośrodku w Gołkowicach Górnych

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Centrum Wypoczynku JordaNova w Gołkowicach Górnych to ośrodek zarządzany przez gminną placówkę oświatową Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana w Krakowie.
Centrum Wypoczynku JordaNova w Gołkowicach Górnych to ośrodek zarządzany przez gminną placówkę oświatową Centrum Młodzieży im. dr H. Jordana w Krakowie. Centrum Wypoczynku JordaNova
Udostępnij:
Platforma Obywatelska organizuje trzydniowe wydarzenie MeetUp Nowa Generacja dla młodych osób w Centrum Wypoczynkowym w Gołkowicach Górnych. Ta placówka jest filią miejskiego, a więc dotowanego z publicznych pieniędzy, Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana w Krakowie. Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak protestuje przeciwko wprowadzaniu polityki do gminnej placówki. Przekonuje, że to niezgodne z prawem oświatowym i nieetyczne. Zaznacza, że zarządzający ośrodkiem dyrektor ma czas wycofać się z umowy wynajmu placówki dla kadr PO. Organizatorzy imprezy i dyrektor CM im. Jordana nie widzą jednak niczego niewłaściwego w wyborze lokalizacji i udostępnienia obiektów dla takiego przedsięwzięcia. Przejdź do GALERII, by zobaczyć, jak się prezentuje centrum w Gołkowicach Górnych.

FLESZ - Jak pielęgnować swoje wewnętrzne dziecko?. Jak rozmawiać z dziećmi o trudnych tematach?

- Działalność polityczna w placówkach oświatowych jest zabroniona. Mówi o tym wyraźnie artykuł 86. prawa oświatowego. To niedopuszczalne, by wydarzenie z udziałem polityków Platformy Obywatelskiej miało się odbyć w ośrodku należącym do gminnego Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana, które jest dotowane z publicznych pieniędzy. W związku z planami organizacji tego wydarzenia w tej placówce zleciłam kontrolę i wydałam zalecenie, by zrezygnowano z politycznej imprezy w tym miejscu. Dyrektor ma jeszcze czas, by wycofać się z tej błędnej i oburzającej decyzji - mówi kurator Barbara Nowak.

Przekonuje, że centrum w Gołkowicach Górnych powstało jako miejsce, w którym za niewysoką opłatą może odpoczywać młodzież szkolna, a nie ośrodek, w którym ma dochodzić do politycznej agitacji. - Ten ośrodek cieszy się bardzo dużym powodzeniem, tam dzieci i młodzież przyjeżdżają na zielone szkoły, wycieczki, obozy letnie i zimowe. Tymczasem centrum wypoczynkowe zostało zarezerwowane dla potrzeb spotkania z politykami w długi czerwcowy weekend. W tym terminie mogła tam przyjechać młodzież szkolna albo z oferty mogły skorzystać rodziny z dziećmi, można było tam zaprosić rodziny z Ukrainy - podkreśla Barbara Nowak.

Do całej sytuacji odniosła się poprzez wpis na Twitterze: "Działalność partii politycznych w placówkach oświatowych niemożliwa? PO daje radę! Nie tylko wchodzi do szkół. Z ośrodka wczasowego w Gołkowicach wyrzuca uczniów i zaprasza na darmowe szkolenia polityczne swoich zwolenników. Będzie Tusk, Sikorski i inni.  Bo nie ma lex Czarnek!".

Przypomnijmy, że lex Czarnek to zaproponowane przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka zmiany w ustawie Prawo oświatowe, zakładające wzmocnienie roli kuratora oświaty (m.in. uzależniające od jego pozytywnej opinii możliwość prowadzenia zajęć dodatkowych w szkole przez stowarzyszenia i organizacje społeczne), co spotkało się z licznymi protestami i ostatecznie - po wecie prezydenta Andrzeja Dudy - nie zostało wprowadzone.

- Gdyby to prawo obowiązywało, to nie byłoby takich sytuacji, że politycy przychodzą do szkół, czy placówek oświatowych w celu partyjnej agitacji. Szkoła i placówki oświatowe muszą być wolne od polityki - podkreśla Barbara Nowak.

Problemu nie widzą w CM im. Jordana. - To ośrodek dla dzieci i młodzieży, ale działający także na zasadach komercyjnych. Każdy może zarezerwować tutaj pobyt w domkach czy pokojach. Centrum funkcjonuje głównie jako baza wypoczynkowa dla młodzieży szkolnej, ale jeżeli są wolne terminy i miejsca to domki czy pokoje wynajmujemy na zasadach komercyjnych, aby zarabiać na utrzymanie kompleksu. Tak było też tym razem. Platforma Obywatelska zarezerwowała centrum z wyprzedzeniem, w terminie, który nie był zajęty. Nie mielibyśmy nic przeciwko, gdyby zgłosili się do nas przedstawiciele innej partii, np. Prawa i Sprawiedliwości i wynajęli centrum na spotkanie np. Antoniego Maciarewicza z młodzieżą - wyjaśnia Bartłomiej Kocurek, dyrektor CM im. dr H. Jordana. - W tym wypadku nie można też mówić o tym, że młodzież będzie narażona na agitację polityczną, bowiem w tym czasie młodzieży szkolnej tam nie będzie. Centrum zostało zarezerwowane w całości przez Platformę Obywatelską - dodaje.

Zapytaliśmy dyrektora CM im. Jordana o kwotę, jaką PO zapłaciła za wynajem obiektów w Gołkowicach Górnych. Odpowiedział, że nie ma przy sobie związanych z tym dokumentów i odpowiedzieć będzie mógł najwcześniej w poniedziałek.

Krakowskie Motoserce biło w rytmie pomagania. Zwracali uwagę...

W Platformie Obywatelskiej też nie widzą nieprawidłowości. - Ośrodek został wynajęty na zasadach komercyjnych przez Platformę Obywatelską, która w całości pokrywa koszty. W wydarzeniu weźmie udział około 200 osób w wieku 18-35 lat, którzy sami się zgłosili. To miejsce zostało wybrane, bowiem to idealna lokalizacja na tego typu spotkanie - przyznaje miejski radny PO Tomasz Daros, który zaangażował się w organizację wydarzenia w Gołkowicach Górnych, zaplanowanego w dniach 17-19 czerwca.

Swoją odpowiedź na wpis kurator Barbary Nowak zamieścił na swoim oficjalnym facebookowym profilu: "Barbara Nowak Małopolski Kurator Oświaty znowu w formie. Tym razem sugeruje, że Platforma Obywatelska - Małopolska wyrzuca dzieci z ośrodka w Gołkowicach. Skandaliczny zarzut niczym niepoparty. To dzięki poprawce klubu Klub Radnych Platforma - Koalicja Obywatelska Kraków do budżetu miasta, dzieci jeżdżą do Gołkowic na tygodniowe zielone szkoły za 150 zł. Niech ją w końcu ktoś odwoła" - napisał radny Tomasz Daros.

- To pokazuje podejście przedstawicieli opozycji parlamentarnej do przestrzegania prawa - komentuje kurator Barbara Nowak.   - Oni są ponad prawem, a jeśli ktoś staje w obronie praworządności, to rozpoczynają batalię o zwolnienie niewygodnej osoby. Działanie w interesie PO według nich wszelkie działania usprawiedliwia. Skandaliczne jest to, że politycy Platformy do organizacji politycznego spędu wybrali gminny ośrodek, w którym są niewysokie ceny i w taki sposób chcą zaoszczędzić kosztem szkolnej młodzieży. To nieetyczne, oburzające. To, że radni Platformy głosowali za tym, by dotować w tym ośrodku zielone szkoły, nie oznacza, że teraz mają czuć się uprawnieni do wykorzystywania tego miejsca do celów politycznych. Placówka oświatowa służy uczniom, a nie ma być tanim sposobem kupowania zwolenników PO i miejscem lansu polityków - dodaje.    

Małopolskiej kurator nie przekonuje też argument organizatorów planowanego wydarzenia z udziałem polityków PO, że zielone szkoły odbywają się od poniedziałku do piątku a wydarzenie organizowane przez PO odbędzie się w od piątku do niedzieli. - To absurd. Przecież młodzież najczęściej na zielone szkoły wyjeżdża na tydzień, albo nawet dwa tygodnie. Nie słyszałam, żeby w takich sytuacjach uczniowie wracali do domów na weekend, bo w ośrodku dla młodzieży ktoś zamierza uprawiać politykę - mówi Barbara Nowak.

Meet Up - Nowa Generacja jest reklamowane przez PO jako darmowe wydarzenie, na którym można poznać tajniki polityki i nauczyć się, jak wywierać wpływ na to, co dzieje się w okolicy.

W Gołkowicach Górnych ma się odbyć pierwsze z cyklu spotkań w ramach Meet Up dla uczestników z województw: małopolskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Tomasz Daros informuje, że w wydarzeniu będą uczestniczyć najważniejsi politycy PO, eksperci z zakresu prawa i przedsiębiorczości, ochrony środowiska czy specjaliści od kształtowania wizerunku.

- Odbędą się spotkania m.in. z Donaldem Tuskiem, z aktywistami z Ukrainy i Białorusi, warsztaty ze Szkołą Liderów, warsztaty z bezpieczeństwa w Internecie z Fundacją Orange, porady dotyczące zakładanie własnego biznesu z K&K Consulting, warsztaty z wystąpień publicznych i aktywności w social mediach - wylicza Tomasz Daros.

Centrum Wypoczynku JordaNova w Gołkowicach Górnych położone jest w pobliżu Starego Sącza, w rejonie szlaku turystycznego na Przehybę i Gaboń. Ośrodek może przyjąć 265 osób. Zakwaterowanie oferowane jest w komfortowych jedno i dwupokojowych apartamentach, w których może zamieszkać 18 osób. Położone są w klimatycznym miejscu nad strumieniem. Apartamenty duże mają dwa pokoje dwuosobowe, łazienkę z prysznicem i toaletę.

W kompleksie znajdują się też 24 drewniane domki, które mogą pomieścić do 200 osób. Rozlokowane są na rozległym terenie centrum w kompleksach: Czercza, Gromadzka, Niemcowa, Jaworzyna i Radziejowa. W domku może mieszkać od 6 do 8 osób. Natomiast w pawilonie hotelowym znajduje się 19 pokoi dwuosobowych i 3 pokoje trzyosobowe. Każdy pokój ma własną łazienkę z toaletą.

Centrum posiada nowoczesną, dobrze wyposażoną kuchnię i stołówkę z miejscami dla 180 osób, a także świetlicę i salę konferencyjno-szkoleniową. Na terenie kompleksu znajduje się też bogata infrastruktura umożliwiająca ciekawe spędzanie czasu bez względu na porę roku i pogodę. Do dyspozycji jest hala sportowa z boiskami do siatkówki, piłki nożnej, ręcznej, pomieszczeniami do nauki i zabawy. W ośrodku jest też amfiteatr i miejsca do organizowania ognisk lub grilla.

Centrum JordaNova jest zarządzane przez Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana w Krakowie (przy ul. Krupniczej 38). To publiczna placówka wychowania pozaszkolnego działająca w systemie edukacji narodowej, która jest największym młodzieżowym domem kultury w Małopolsce. CM im. Jordana działa w oparciu o przepisy ustawy o systemie oświaty. Organem prowadzącym jest gmina Kraków. Nadzór pedagogiczny sprawuje małopolski kurator oświaty.

W statucie CM im. Jordana zapisano m.in.: ".W placówce mogą działać, z wyjątkiem partii i organizacji politycznych, stowarzyszenia i inne organizacje, a w szczególności te, których celem jest wzbogacanie i rozszerzanie działalności edukacyjnej, wychowawczej i opiekuńczej placówki".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

EcoBike

Ecobike X City Cappuccino 28 2022

6 699,00 zł6 199,00 zł-7%
miejsce #3

MBM

MBM E1200 Karios U16 Czarny 27.5 2022

12 599,00 zł
miejsce #4

Indiana

Indiana E4000 Czarny 26 2021

3 499,00 zł
miejsce #5

Torpado

Torpado Era Czarny 28 2022

6 799,00 zł
miejsce #6

Esperia

Esperia Bretagne D18 Czarny 26 2022

4 199,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. Spotkanie z Donaldem Tuskiem zamiast zielonej szkoły w miejskim ośrodku w Gołkowicach Górnych - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie