Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków sprzedaje mieszkanie w dzielnicy Prądnik Biały, dwie działki i pomieszczenie w piwnicy

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Przetarg, na którym będzie można kupić gminne nieruchomości, odbędzie się 12 grudnia. Zdecydować trzeba się nieco wcześniej
Przetarg, na którym będzie można kupić gminne nieruchomości, odbędzie się 12 grudnia. Zdecydować trzeba się nieco wcześniej Andrzej Banaś
Na 12 grudnia zostały zapowiedziane kolejne przetargi ustne nieograniczone na sprzedaż nieruchomości stanowiących własność gminy. Kraków szuka chętnych na zakup dwóch dwóch działek: u zbiegu ul. Truskawkowej i ul. Powojowej (Nowa Huta) oraz w rejonie ul. Heltmana (dzielnica Podgórze Duchackie), a także 45-metrowego mieszkania przy ul. Górka Narodowa 118A oraz małego lokalu użytkowego w piwnicy budynku przy ul. Schweitzera 1 (Rżąka).

Najwyższą cenę wywoławczą - 393 tys. zł - ma oferowane przez miasto mieszkanie nr 7 w budynku przy ul. Górka Narodowa 118A. Mieszkanie ma 45,61 metra kwadratowego, a przynależny też do niego piwnica o powierzchni 3,05 mkw. i wysokości ok. 2,10 metra. Budynek nr 118A jest położony na terenie ogrodzonym wraz z budynkiem nr 118. Dojazd do niego odbywa się drogą asfaltową przechodzącą w drogę utwardzoną żwirem, ślepą. Bezpośrednim sąsiedztwo tej nieruchomości stanowi zabudowa jednorodzinna oraz niezabudowane tereny zieleni nieurządzonej.

Lokal nr 7 znajduje się na drugim piętrze. Składa się z dwóch pokoi, przedpokoju, łazienki, pomieszczenia wc oraz kuchni. Jest wyposażony w instalację elektryczną 1-fazową i wodno-kanalizacyjną. Ogrzewanie w tym budynku jest elektryczne (akumulacyjne), ciepła woda użytkowa w łazience pochodzi z bojlerów elektrycznych.

200 tys. zł to z kolei cena wywoławcza wystawionej na przetarg nieruchomości gruntowej w rejonie ul. Heltmana, o powierzchni 3,39 ara. Podlega ona ustaleniom miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru "Wielicka - Kamieńskiego" i znajduje się w terenach zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Działka jest niezabudowana, ma foremny kształt, zbliżony do kwadratu.

"Na nieruchomości znajdują się drzewa pełniące funkcje przyrodnicze, mogą one stanowić siedliska chronionych gatunków zwierząt, przede wszystkim ptaków. Z uwagi na konieczność ochrony drzew mogących stanowić siedliska chronionych gatunków zwierząt, zwłaszcza ptaków, mogą wystąpić ograniczenia inwestycyjne" - zaznaczają urzędnicy w ogłoszeniu o przetargu.

W bezpośrednim sąsiedztwie tej działki znajduje się zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna oraz warsztat samochodowy. Nieruchomość nie posiada dostępu do drogi publicznej. Zgodnie z opinią Zarządu Dróg Miasta Krakowa jej obsługa komunikacyjna możliwa jest od ul. Heltmana, po terenie nieruchomości stanowiącej własność osób fizycznych, po uzyskaniu prawa do dysponowania terenem na potrzeby obsługi komunikacyjnej.

Druga z oferowanych na przetargu gminnych działek ma 9,48 ara i znajduje się w dzielnicy Nowa Huta, u zbiegu ul. Truskawkowej i ul. Powojowej. Obszar, gdzie jest położona, nie podlega ustaleniom żadnego planu miejscowego. Natomiast zgodnie z zapisami Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Krakowa jest to teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Dla gminnej działki w 2019 r. została wydana decyzja o ustaleniu warunków zabudowy, zgodnie z którą może ona zostać zabudowana domem jednorodzinnym wolnostojącym z garażem. Decyzja jest ostateczna.

Nieruchomość u zbiegu Truskawkowej i Powojowej ma kształt wielokąta foremnego. Obecnie niezabudowana, porośnięta jest trawą oraz pojedynczymi drzewami i krzewami w północno-zachodniej części. W najbliższym jej sąsiedztwie znajduje się zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna oraz tereny niezabudowane.

Jak zaznaczają urzędnicy magistratu, działka znajduje się w obszarze narażonym na niebezpieczeństwo powodzi od rzeki Wisły.

"Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego nie rekomenduje lokalizowania na tym obszarze zabudowy, przy czym nie istnieją regulacje prawne, określające w sposób jednoznaczny ograniczenia dla możliwości lokalizacji zabudowy na przedmiotowym obszarze w związku z zagrożeniem powodziowym" - czytamy w ogłoszeniu o przetargu.

Podano, że w przypadku podjęcia decyzji o zabudowie działki zalecana jest:

  • realizacja obiektów bez podpiwniczenia,
  • wykonanie dodatkowych zabezpieczeń typu: szczelne izolacje,
  • maksymalne wyniesienie parteru obiektów
  • zastosowanie w obiektach materiałów budowlanych odpornych na działanie wody do poziomu min. 0,3 m ponad zwierciadło wody 100-letniej w przypadku całkowitego zniszczenia obwałowań
  • zastosowanie zabezpieczeń przed przepływem zwrotnym ścieków z sieci kanalizacyjnej
  • niestosowanie zbiorników bezodpływowych na ścieki oraz przydomowych oczyszczalni ścieków.

Ponadto wskazane jest ubezpieczenie planowanej inwestycji od powodzi i jej skutków.

Cena wywoławcza tej działki w Nowej Hucie wynosi 154,8 tys. złotych.

Poszukujący niedużego lokalu użytkowego mogą z kolei zdecydować się na zakup od gminy pomieszczenia o powierzchni użytkowej 4,44 mkw. w piwnicy budynku przy ul. Schweitzera 1. Nieruchomość położona jest w terenie zabudowy wielomieszkaniowej, otoczona zielenią urządzoną. Budynek został wybudowany w 1988 r. w technologii wielkopłytowej. Jest czteroklatkowy: klatki I, III i IV są 3-kondygnacyjne, a klatka II jest 4-kondygnacyjna.

Wejście do oferowanego przez gminę lokalu użytkowego w piwnicy odbywa się ze wspólnej klatki schodowej. Lokal wyposażony jest w instalację wodną (zlew jednokomorowy), elektryczną, kanalizacyjną i wentylacyjną, natomiast nie ma w nim okna ani ogrzewania. Przyszły właściciel, zanim zacznie z niego korzystać, będzie musiał przeprowadzić kapitalny remont, a także wymienić instalację elektryczną. Cena wywoławcza tego lokalu na gminnym przetargu to 13 tys. złotych.

Przetargi ustne nieograniczone na sprzedaż wszystkich wymienionych nieruchomości odbędą się w budynku Urzędu Miasta Krakowa przy Rynku Podgórskim 1 (w Sali Obrad im. F. Maryewskiego) 12 grudnia. Pierwszy rozpocznie się o godz. 9, następne co godzinę. W przetargu mogą wziąć udział osoby, które do 7 grudnia wpłacą wadium.

Czy Sejm będzie maszynką do głosowania?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków sprzedaje mieszkanie w dzielnicy Prądnik Biały, dwie działki i pomieszczenie w piwnicy - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski