Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Ulica Krakowska odkrywa kolejne tajemnice, ale roboty budowlane się opóźniają [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Archeolodzy dokonali kolejnego spektakularnego odkrycia na ul. Krakowskiej. Z jednej strony mamy więc do czynienia z dużym wydarzeniem naukowym, ale to także sygnał, że przebudowa głównej ulicy Kazimierza może się jeszcze bardziej opóźnić.

Tym razem podczas prac na ul. Krakowskiej natrafiono na bramę Glinianą.

- To wybitne odkrycie, biorąc pod uwagę badania archeologiczne w Krakowie. Odsłonięto relikt średniowiecznych fortyfikacji miasta, który jest dobrze zachowany - zaznacza Monika Bogdanowska, małopolska wojewódzka konserwator zabytków.
Zbudowana z kamienia brama Gliniana, inaczej zwana Krakowską, była jedną z bram miasta Kazimierza, północną, ulokowana na głównym szlaku północ-południe. W XV i XVI wieku bramy Kazimierza zaczęto przebudowywać, a jedna z nich - bramę Bydlną - zlikwidowano. Brama Gliniana uzyskała wtedy piękne zwieńczenie, a w jej dolnej partii wprowadzono dwa otwory - przejazdowy i dla pieszych.

To kolejny zabytkowy obiekt, który skrywała ziemia, a został odkryty podczas przebudowy ul. Krakowskiej. Przypomnijmy, że wcześniej, na skrzyżowaniu ulic: Krakowskiej, Dietla i Stradomskiej, drogowcy natknęli się m.in. na przyczółek mostu Królewskiego, który był niegdyś przerzucony nad Starą Wisłą i łączył Stradom z Kazimierzem.

Tamto odkrycie, jak również obecne zatrzymuje nie tylko wzrok przechodniów. Tym razem z powodu odsłonięcia reliktu bramy tuż przy ul. Meiselsa, prace budowlane na tym fragmencie musiały zostać natychmiastowo wstrzymane.

Jak opisuje profil wojewódzkiego konserwatora, średniowieczny mur jest doskonale zachowany

Kraków. Odkrycie na ul. Krakowskiej. Brama Gliniana znaleziona!

Po konsultacjach z władzami konserwatorskimi zadecydowano, że prace archeologów w tym miejscu będą kontynuowane i zostaną pogłębione. Jest szansa na, że odkryte zostaną kolejne pozostałości bramy Glinianej oraz inne fragmenty średniowiecznej zabudowy tej częściKazimierza, który od powstania w XIV wieku do przełomu XVIII i XIX wieku był samodzielnym miastem.

- Mieszkańcy i turyści przystają przy murze i pytają co dalej? Czy zostanie zasypany? Pojawiły się m.in. sugestie, by w tym miejscu powstał fragment szklanej nawierzchni na jezdni, przez którą można byłoby podziwiać życie sprzed 600 lat - informuje Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Remont ul. Krakowskiej, zobacz postęp prac [GALERIA]

Wszystko wskazuje jednak na to, że pozostałości bramy Glinianej, jak również mostu Królewskiego, nie będzie można oglądać pod powierzchnią chodnika przez przeszklenia.

- Takich rozwiązań nie powinno się stosować. Powodują, że do eksponowanych w taki sposób reliktów skrapla się woda i je niszczy. Poza tym szkło szybko matowieje i niewiele widać - komentuje Monika Bogdanowska.

Prawdopodobnie skończy się więc na ustawienie pamiątkowej tablicy (lub tablic), które będą informować przechodniów o podziemnych odkryciach. Na tablic może zostać przedstawiony rysunek, który będzie wizualizacją średniowiecznej zabudowy.
Już wcześniejsze odkrycia spowodowały, że przebudowa ul.Krakowskiej znacznie się przedłuży. Początkowo planowo zakończyć inwestycję w styczniu 2020 r. Teraz jest mowa o drugim kwartale przyszłego roku. Nie podano dokładnego terminu, ale ostatnie wykopaliska i odkrycie bramy Glinianej mogą spowodować, że finisz prac nastąpi bliżej połowy 2020 r.

Ruszyła przebudowa ulicy Krakowskiej. Zobacz, jak postępują ...

Obecnie wykonawca kontynuuje prace na innych odcinkach, m.in. na skrzyżowaniu ul. Krakowskiej i Stradomskiej i Dietla, tak by na początku grudnia przywrócić ruch tramwajowy wzdłuż ul. Dietla, a pod koniec roku - na ul. Stradomskiej.

W rejonie ul. Meiselsa po kolejnych wykopach relikty zostaną zabezpieczone i zasypane piaskiem.

WIDEO: Krótki wywiad

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski