MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Z zabytkowej willi Schindlera na Zabłociu wiele nie zostało. Ale wróci wraz z biurowcem i restauracją

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Zabłocie w Krakowie zmienia się od lat. Willa Schindlera jest doskonałym na to przykładem. Dawne fabryki, magazyny, kamienice zamieniają się biurowce i bloki mieszkalne. Problem tylko w tym, że jakoś za bardzo nowych ulic nie przybywa...
Zabłocie w Krakowie zmienia się od lat. Willa Schindlera jest doskonałym na to przykładem. Dawne fabryki, magazyny, kamienice zamieniają się biurowce i bloki mieszkalne. Problem tylko w tym, że jakoś za bardzo nowych ulic nie przybywa... Anna Kaczmarz/Materiały prasowe inwestora
Postępują prace przy przebudowie zabytkowej willi Schindlera na Zabłociu w Krakowie. Przebudowa jednak wiąże się z wypruciem prawie wszystkiego i zmienienia tego miejsca w nową kamienicę przystającą do zupełnie nowego, nowoczesnego biurowca. Dach willi już zniknął, okna też, zostało trochę starych ścian, pojawiają się nowe. W mocno zabudowywanym biurowcami Zabłociu willa była czymś wyjątkowym, ale nowy budynek, przyklejony do nowoczesnej konstrukcji może już nie robić takiego efektu.

Willa Oskara Schindlera przy ulicy Romanowicza w Krakowie zmienia się, a może... przestaje istnieć? Deweloper inwestycje reklamuje jednak hasłami "Schindler's Office" - dla biurowca, oraz "Schindler's House" - dla willi, która ma być odnowiona.

Willa Oskara Schindlera

Willa Schindlera jest budynkiem wpisanym do ewidencji zabytków. Jego przeznaczenie ma pozostać niezmienione, czyli będzie pełnić funkcję mieszkalną. Willa została wzniesiona w 1898 roku i do czasów powojennych pełniła funkcję administracyjno-mieszkalną. Początkowo jako część Fabryki Siatek, Mebli, Konstrukcji Żelaznych i Wyrobów Ornamentalnych Kutych Józefa Goreckiego, a w późniejszym okresie jako zaplecze biurowe kompleksu fabryki DEF - Deutsche Emailwarenfabrik, której właścicielem był Oskar Schindler. Po II wojnie światowej fabryka została upaństwowiona. Zrewitalizowany dom Oskara Schindlera ma nadal pełnić funkcję mieszkalną.

O samej inwestycji więcej pisaliśmy tutaj:

Inwestor na swojej stronie internetowej pisze jeszcze:

"Realizowana inwestycja obejmuje rewitalizację zabytkowej willi, która utrzyma swój status mieszkaniowy oraz budowę nowego, kameralnego budynku o przeznaczeniu biurowo - usługowym. Willa została wzniesiona w 1898 roku i do czasów powojennych pełniła funkcję administracyjno – mieszkalną. Początkowo jako część „Fabryki Siatek, Mebli, Konstrukcji Żelaznych i Wyrobów Ornamentalnych Kutych Józefa Goreckiego”, a w późniejszym okresie jako zaplecze biurowe kompleksu fabryki „DEF - Deutsche Emailwarenfabrik”, której właścicielem był Oskar Schindler."

I o lokalizacji:

"Nieruchomość znajduje się w południowej części Krakowa, na terenie znanym jako „Zabłocie” wchodzącym w skład dzielnicy „podgórze” przy ulicy Tadeusza Romanowicza 9.

Na przełomie XIX i XX wieku powstały tu liczne zakłady i fabryki, które zdefiniowały Zabłocie jako tereny o charakterze wyłącznie przemysłowym. Po roku 1989 wiele zlokalizowanych tu przedsiębiorstw państwowych uległo likwidacji, przez co i cała okolica na krótki czas podupadła.

Zabłocie szukało swojej nowej tożsamości aż do momentu, kiedy to podjęto działania mające na celu modernizację całego obszaru, który stanowi dzisiaj najbardziej dynamicznie rozwijającą się część Krakowa.

Kiedyś o renomie Krakowa decydował Rynek Główny na Starym Mieście i Zamek Królewski na Wawelu. Kilkanaście lat temu na inwestycyjnej mapie miasta pojawił się Kazimierz. Teraz nadszedł czas na postindustrialne Zabłocie, którego aktualną specyfikę stanowią liczne ośrodki kulturalne, biznesowe oraz edukacyjne, jak i mocno urozmaicone zaplecze gastronomiczne."

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski