Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krakowski skansen: pierwsze prace w Branicach, a potem pierwsze przenosiny chałupy

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Chałupa z Woli Justowskiej - pierwszy budynek drewniany przeznaczony do translokacji do Parku Edukacyjnego "Branice"
Chałupa z Woli Justowskiej - pierwszy budynek drewniany przeznaczony do translokacji do Parku Edukacyjnego "Branice" Wojciech Matusik
We wtorek (23 stycznia) została podpisana umowa na ogrodzenie terenu tworzonego Parku Edukacyjnego "Branice", którego sercem ma być skansen z drewnianymi budynkami z Krakowa i okolic. To pierwsze działania na miejscu, "w terenie", przybliżające powstanie tego wyczekiwanego muzeum na wolnym powietrzu. Z kolei w drugiej połowie roku ma tu trafić pierwsza zabytkowa chałupa - z Woli Justowskiej, z ulicy Przyszłości 3. Przeniesiony, złożony na nowo i odrestaurowany obiekt będzie można zobaczyć pod koniec 2025 roku.

Drewniana chałupa z lat 30. XX wieku z Woli Justowskiej stanie się pierwszym obiektem przenoszonym do skansenu. Umowa na wykonanie dokumentacji, konserwację, translokację i odbudowę na terenie Parku Edukacyjnego "Branice" została podpisana na początku grudnia zeszłego roku.

- Teraz trwa inwentaryzacja, prace projektowe, przygotowywana jest dokumentacja dotycząca rozbiórki, translokacji i odbudowania chałupy w nowej lokalizacji - mówi nam Marcin Rybski ze spółki Kraków Nowa Huta Przyszłości, dyrektor oddziału Park Edukacyjny "Branice". Gotowa dokumentacja będzie miała trafić m.in. do konserwatora zabytków.

Zgodnie z założeniem, w Parku Edukacyjnym "Branice" znajdą się historyczne zabudowania dawnych podkrakowskich wsi, które pozwolą zachować dziedzictwo grupy etnograficznej Krakowiaków Zachodnich. Projekt realizowany jest właśnie przez Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A.

Na terenie skansenu zostało zaplanowanych ok. 20 budynków. Skansen ma obejmować 10 zagród (czyli budynków mieszkalnych wraz z budynkami gospodarczymi), kościół i karczmę.

- Domy do skansenu mamy już wszystkie wytypowane - pół na pół z Krakowa i z okolic, np. powiatu bocheńskiego czy myślenickiego. Cały czas szukamy jeszcze obiektu sakralnego, karczmy, spichlerza, kuźni - wymienia Marcin Rybski.

Pierwsze przenosiny za ok. 1,4 mln zł

Pierwsza chałupa, która trafi do skansenu, zostanie przeniesiona z ul. Przyszłości 3. Ma dwie kondygnacje, fundament kamienno-ceglany i dach naczółkowy pokryty ceramiczną dachówką. Jest jednym z ostatnich zachowanych przykładów drewnianej zabudowy dawnej wsi Chełm. Budynek widnieje w gminnej ewidencji zabytków.

Translokacją tego obiektu na teren Parku Edukacyjnego "Branice" zajmie się - wyłoniona w drodze przetargu - krakowska firma Karto, która ma doświadczenie w pracach z zabytkowymi budynkami drewnianymi. Przenosiny chałupy na drugi koniec Krakowa będą kosztowały prawie 1,4 mln złotych.

Jak podaje Nowa Huta Przyszłości, zadanie jest podzielone na trzy etapy. Najpierw zostanie przygotowana niezbędna dokumentacja projektowa, wraz z pozwoleniami i decyzjami administracyjnymi. Następnie przeprowadzone zostaną prace związane z przeniesieniem obiektu, budowlane i konserwatorskie. Ostatnim etapem będzie sporządzenie dokumentacji powykonawczej i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Spółka podkreśla, że chałupa z ulicy Przyszłości 3 została wybrana do translokacji decyzją rady konsultacyjnej ds. Parku Edukacyjnego "Branice" przy prezydencie miasta i przeszła badania techniczno-mykologiczne.

"Prace będą odbywały się zgodnie ze sztuką budowlaną, z maksymalnym wykorzystaniem i poszanowaniem substancji zabytkowej, a także z zastosowaniem - w możliwie szerokim zakresie - technik budowlanych z lat 30. XX w. Realizacja prac rozbiórkowych, budowlanych i translokacja obiektu będzie uzgodniona z odpowiednim organem ochrony zabytków" - podaje spółka odpowiadająca za tworzenie skansenu.

Kiedy wejdziemy do skansenu?

Data otwarcia skansenu, który miał ratować znikające z naszego krajobrazu budownictwo drewniane, była już nie raz przesuwana. Teraz Marcin Rybski nie chce składać już kolejnej deklaracji co do terminu, ponieważ skansen nie ma zagwarantowanego finansowania. Jak się dowiadujemy, rozważany jest natomiast scenariusz, by może otwierać go etapami.

Skansen zaplanowany jest na działce u zbiegu ulic Tatarakowej i gen. Michała Karaszewicza-Tokarzewskiego. Chałupy usytuowane od strony południowej mają odtworzyć charakterystyczny układ wsi, tzw. "rzędówkę" i będą obiektami muzealnymi. Po stronie wschodniej odtworzony zostanie układ rozproszony zabudowy, przypominający wieś "samotniczą". W części budynków przewidziane jest prowadzenie warsztatów edukacyjnych, organizowanie wykładów i wystaw.

Główne wejście do Parku Edukacyjnego "Branice" znajdzie się w nowoczesnym budynku wystawowym. Odwiedzający będą mogli skorzystać z szatni, sklepu z pamiątkami i publikacjami o polskiej wsi, dwóch sal konferencyjnych, części wystawowej i toalet. Ma też powstać parking dla samochodów i autokarów, stacja ładowania aut elektrycznych i edukacyjne ścieżki spacerowe pośród odpowiednio dobranej zieleni. Do zasilania kompleksu zostaną wykorzystane źródła energii odnawialnej.

Powstający skansen stanowi element Centrum Rekreacji i Wypoczynku "Przylasek Rusiecki" - jednego z czterech (obok Parku Naukowo-Technologicznego "Branice", Centrum Logistyczno-Przemysłowego "Ruszcza" oraz Centrum Wielkoskalowych Plenerowych Wydarzeń Kulturalnych "Błonia 2.0") komponentów projektu strategicznego "Kraków - Nowa Huta Przyszłości". Koszt realizacji całego Parku Edukacyjnego "Branice" szacowany jest na niemal 60 mln złotych.

Dlaczego pory roku wpływają na nasz nastrój?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Krakowski skansen: pierwsze prace w Branicach, a potem pierwsze przenosiny chałupy - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski