MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krótko

Redakcja
Mężczyźni są bardziej skorzy do żartów od kobiet - podaje "British Medical Journal". A wszystko dzięki męskiemu hormonowi, jakim jest testosteron. Prof. Sam Schuster z Norfolk and Norwich University Hospital, twierdzi, że mężczyźni częściej żartują i są w tym bardziej agresywni od kobiet. Schuster obserwował reakcje ponad 400 osób płci obojga, jeżdżąc po ulicach Newcastle na jednokołowym rowerku. Około 90 proc. przechodniów gapiło się na niego lub machało, co drugi zareagował słownie. Komentarze kobiet były w 95 proc. przychylne i zachęcające, natomiast mężczyźni (zwłaszcza młodzi) w 75 proc. wyśmiewali się z niego. Większość wykrzykiwała coś w rodzaju "Zgubiłeś koło?", a młodzi kierowcy specjalnie opuszczali szyby, by się naśmiewać z jednokołowego cyklisty. Starsi panowie reagowali w bardziej spokojny, raczej kobiecy sposób. Mężczyźni częściej niż kobiety używają humoru agresywnie - zaś poziom agresji bywa wiązany z poziomem testosteronu, na jaki wystawiony był płód podczas pobytu w macicy. Agresywne zachowania pojawiają się u chłopców w wieku 11 - 13 lat (tacy młodzieńcy często próbowali Schustera przewrócić), wraz z dorastaniem agresja się nasila, ale łagodnieje sposób jej wyrażania, przyjmując w końcu formę mniej lub bardziej wyrafinowanej słownej złośliwości. Dziewczęta i młode kobiety komentowały jazdę profesora obojętnie lub z lekką aprobatą. która z wiekiem rosła. Zwiększają ryzyko zakrzepicy

Mężczyźni skorzy do żartów

Mężczyźni są bardziej skorzy do żartów od kobiet - podaje "British Medical Journal". A wszystko dzięki męskiemu hormonowi, jakim jest testosteron. Prof. Sam Schuster z Norfolk and Norwich University Hospital, twierdzi, że mężczyźni częściej żartują i są w tym bardziej agresywni od kobiet. Schuster obserwował reakcje ponad 400 osób płci obojga, jeżdżąc po ulicach Newcastle na jednokołowym rowerku. Około 90 proc. przechodniów gapiło się na niego lub machało, co drugi zareagował słownie. Komentarze kobiet były w 95 proc. przychylne i zachęcające, natomiast mężczyźni (zwłaszcza młodzi) w 75 proc. wyśmiewali się z niego. Większość wykrzykiwała coś w rodzaju "Zgubiłeś koło?", a młodzi kierowcy specjalnie opuszczali szyby, by się naśmiewać z jednokołowego cyklisty. Starsi panowie reagowali w bardziej spokojny, raczej kobiecy sposób. Mężczyźni częściej niż kobiety używają humoru agresywnie - zaś poziom agresji bywa wiązany z poziomem testosteronu, na jaki wystawiony był płód podczas pobytu w macicy. Agresywne zachowania pojawiają się u chłopców w wieku 11 - 13 lat (tacy młodzieńcy często próbowali Schustera przewrócić), wraz z dorastaniem agresja się nasila, ale łagodnieje sposób jej wyrażania, przyjmując w końcu formę mniej lub bardziej wyrafinowanej słownej złośliwości. Dziewczęta i młode kobiety komentowały jazdę profesora obojętnie lub z lekką aprobatą. która z wiekiem rosła.

Zwiększają ryzyko zakrzepicy

Nawet niegroźny uraz - np. skręcenie kostki - może trzykrotnie zwiększyć ryzyko zakrzepicy - informuje pismo "Archives of Internal Medicine". Holenderskie badania, przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetu w Lejdzie, objęły niemal 2500 pacjentów leczonych z powodu zakrzepicy żył głębokich lub zagrażającego życiu zatoru żył płucnych. W ciągu trzech miesięcy poprzedzających chorobę zakrzepową około 12 proc. z nich doznało niewielkiego urazu nogi. W zdrowej grupie kontrolnej takiego urazu doznało tylko 4 procent. Jak przypuszczają naukowcy, wyższe ryzyko zakrzepicy może mieć związek zarówno z mniejszą aktywnością fizyczną, jak i uszkodzeniem ścian naczyń krwionośnych podczas urazu. Lekarze zajmujący się osobami po urazach powinni mieć na uwadze niebezpieczeństwo powstania zakrzepów, choć nawet 3-krotnie zwiększone ryzyko oznacza w tym przypadku 6 osób na 1000.
(opr. DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski