Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzeszowice, Niepołomice, Skawina wprowadzą zakaz palenia węglem. Radni Sejmiku przegłosowali lokalne uchwały antysmogowe

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Walka ze smogiem. W kilku podkrakowskich gminach wprowadzą zakaz palenia węglem
Walka ze smogiem. W kilku podkrakowskich gminach wprowadzą zakaz palenia węglem Fot. Barbara Ciryt
Zakaz palenia węglem w siedmiu małopolskich gminach uchwalili w poniedziałek 27 września radni Sejmiku Województwa Małopolskiego. Wśród tych gmin są trzy podkrakowskie: Krzeszowice, Niepołomice, Skawina, a ponadto gmin Rabka Zdrój, Czarny Dunajec i miasta Oświęcim i Nowy Trag. Jest czas na przygotowanie się do tych obostrzeń, bo mają obowiązywać od 2030 roku.

FLESZ - Kredyt hipoteczny to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega

od 16 lat

Na sesjach w podkrakowskich gminach już wiosną tego roku podejmowano rezolucje i apele do władz województwa małopolskiego (bo uchwały o zakazie palenia węglem to kompetencja Sejmiku) z prośbami o wprowadzenie lokalnych uchwał antysmogowych. A gmina Skawina pierwszą uchwałę intencyjna w tej sprawie podjęła już w 2019 r.

Nasza gmina jest specyficzna, przemysłowa, co od lat przekłada się na problemy z jakością powietrza, dużymi zanieczyszczeniami. Staramy się temu zaradzić, eliminować źródła zanieczyszczenia. Dotychczas wymieniliśmy prawie dwa tysiące pieców i drugie tyle mamy jeszcze do wymiany. Uchwała zakazująca spalanie węgla będzie krokiem w kierunku dalszych działań - mówi Tomasz Ożóg, wiceburmistrz Skawiny.

Lokalne uchwały antysmogowe przyjęte przez Sejmik zakładają całkowite odejście od węgla od 2030 r. A instalowanie nowych kotłów węglowych nie będzie możliwe od przyszłego roku. A od 2023 r zaostrzone zostaną wymagania w zakresie emisji dla nowych kotłów, kominków i ogrzewaczy na drewno i pelet. Obowiązują wciąż obostrzenia dotyczące wymiany bezklasowych pieców. "kopciuchów" do 2022 r. oraz pieców 3 i 4 klasy do 2026 r.

Gminy, które chcą zakazu palenia węglem zapewniają, że nie zostawią mieszkańców bez pomocy. Proponują programy wsparcia i dofinansowania wymiany pieców: Czyste Powietrze, Stop Smog oraz współpraca z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska oraz pomoc ekodoradców, którzy pomagają wypełniać wnioski o dotacje na działania antysmogowe.

Dzięki programom rządowym i lokalnym programom osłonowym w gminie Skawina najubożsi mogą otrzymać do 90 proc. wsparcia na wymianę źródeł ogrzewania. A te 10 proc. można spłacić poprzez odpracowanie na rzecz gminy. Nie zostawimy mieszkańców samych z problemem wymiany pieców - zapewnia Ożóg.

Michał Hebda, wiceburmistrz Niepołomic podczas obrad Sejmiku również zapewniał, że gmina uruchomi lokalne programy wsparcia dla mieszkańców. A gmina Krzeszowice zapisała to już w swojej rezolucji apelując o wprowadzenie zakazu palenia węglem.

Programy osłonowe oraz program wsparcia dla tych, którym zbyt mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie - podobnie jak w gminie Skawina - deklaruje też burmistrz Krzeszowic Wacław Gregorczyk.

Cały pakiet uregulowań dotyczących pomocy dla mniej zamożnych także po wymianie źródeł ciepła został przyjęty przez radnych gminnych wiosną wraz z apelem o wprowadzenie uchwały antysmogowej. - mówi burmistrz Krzeszowic.

Na walce o czyste powietrze Krzeszowicom zależy tym bardziej, że dążą do rekultywacji uzdrowiska.

Pożar stodoły w Minodze. Strażacy wiele godzin gasili ogień

Gmina Skała. Pożar stodoły pełnej słomy i zagrożony budynek mieszkalny

Nowa linia autobusowa w Skawinie jeździ po trasie pilotażowego kursu 773 - robiąc pętlę przez najczęściej uczęszczane miejsca w mieście

Po Skawinie kursuje nowy autobus miejski. Ma być odporny na ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski