MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kto jest kim w Krakowie

2007
JACEK KAZIMIERSKI

Data i miejsce urodzenia: 17.08.1959 r., Warszawa
Zawód wykonywany: piłkarz grający na pozycji bramkarza, trener piłkarski
Przebieg kariery sportowej: w latach 1973-77 grał w Agrykoli Warszawa. W 1978 roku związał się z Legią Warszawa, której był zawodnikiem do 1987 roku. W barwach tego klubu zagrał w dwustu dwudziestu pięciu meczach ligowych, z powodzeniem występował także w europejskich pucharach, m.in. w pamiętnych spotkaniach z Interem Mediolan w trzeciej (1985/86) i drugiej rundzie (1986/87) Pucharu UEFA. W sezonie 1987/88 grał w Olympiakosie Pireus, a w latach 1988-91 - w belgijskim KAA Gent. Już jako junior grał w drużynie narodowej. Uczestniczył w rozgrywanych w Polsce Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej do lat osiemnastu (1978), a także w Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej do lat dwudziestu w Japonii (1979). W latach 1981-87 dwadzieścia trzy razy wystąpił w pierwszej reprezentacji Polski. Brał udział w finałach piłkarskich mistrzostw świata w Hiszpanii (1982) i w Meksyku (1986), był zmiennikiem Józefa Młynarczyka. Po zakończeniu kariery zawodniczej rozpoczął pracę trenerską. Był m.in. trenerem bramkarzy w Legii Warszawa oraz w reprezentacji młodzieżowo-olimpijskiej prowadzonej przez Pawła Janasa (1997-99). W czerwcu 2007 roku został trenerem bramkarzy Wisły Kraków.
Osiągnięcia: III miejsce w Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej U-18 (1978); IV miejsce w Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej U-20 (1979); Puchar Polski z Legią Warszawa (1980, 1981); III miejsce podczas piłkarskich mistrzostw świata w Hiszpanii (1982)
MIKOŁAJ M. KORNECKI
Data i miejsce urodzenia: 1952 r., Kraków
Stan cywilny/dzieci: żonaty; dorośli syn i córka
Wykształcenie: wyższe; absolwent Politechniki Krakowskiej
Zawód wyuczony: architekt
Zawód wykonywany: architekt, konserwator zabytków, urbanista
Przebieg kariery zawodowej: Kierownictwo Odnowienia Zamku Królewskiego na Wawelu; Pracownie Konserwacji Zabytków; ZAKO sp. z o.o.
Sukcesy zawodowe: autor licznych opracowań konserwatorskich z zakresu budownictwa wiejskiego i architektury krajobrazu; współautor studium konserwatorskiego dla Krakowa (1988); projektant i generalny wykonawca rewaloryzacji Plant Krakowskich; autor artykułów i publikacji; współautor makiety Krakowa ok. 1650 r. (MHMK, 2007); członek grup eksperckich i jury
Nagrody: Nagroda Miasta Krakowa (1979); Nagroda Towarzystwa Urbanistów Polskich za pracę dyplomową (1979); zespołowa Nagroda Ministerstwa Kultury i Sztuki za prace w zakresie ochrony krajobrazu kulturowego wsi (1986)
Udział w organizacjach: zastępowy i drużynowy VII Krakowskiej Drużyny Harcerskiej im. T. Reytana (1965-72); członek zwyczajny, instruktor i członek zarządu Klubu Wysokogórskiego Kraków (1972-78); członek NSZZ "Solidarność"; członek grupy "Kraków"; członek Krakowskiego Komitetu Obywatelskiego; radny I kadencji Rady Miasta Krakowa (KKO, OKRK); przewodniczący komisji urbanistyki RMK (1990-94); członek zarządu Rady, a obecnie przewodniczący Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa (od jego założenia w 1981)
Ulubiona książka/film: Gwiezdne wojny, Władca pierścieni
Zainteresowania pozazawodowe: historia, taternictwo, alpinizm, turystyka górska, narty, rowery, rysunek, fotografia
Maksyma życiowa: Nie negacja, a kontynuacja
Adres do korespondencji: e-mail: [email protected]
JADWIGA ROMAŃSKA
Data i miejsce urodzenia: 23.07.1928 r., Sosnowiec
Wykształcenie: wyższe; studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach (1950-54)
Zawód wyuczony: śpiewaczka (sopran)
Zawód wykonywany: śpiewaczka, pedagog (tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych)
Przebieg kariery zawodowej: w 1954 roku debiutowała partią Gildy w operze Giuseppe Verdiego "Rigoletto" na deskach Opery Krakowskiej, gdzie wystąpiła w prawie czterdziestu kreacjach, wśród których znalazły się m.in. niezapomniane role Madame Butterfly, Łucji z Lammermooru, Rozyny w "Cyruliku sewilskim", Mimi w "Cyganerii", Małgorzaty w "Fauście", Noriny w "Don Pasquale". Przygotowała także wiele ról dla innych teatrów operowych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Poza partiami operowymi ma w swoim repertuarze ok. czterdziestu pozycji oratoryjnych i blisko pięćset pieśni. Brała udział w prawie dwustu pięćdziesięciu koncertach oratoryjno- -kantatowych, występowała również z recitalami pieśni w kraju i m.in. w Niemczech, Włoszech, Austrii, Danii, Jordanii, Holandii, Rosji i Korei. Wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie i Katowicach. Od 1979 roku przez wiele lat kierownik Katedry Wokalistyki na Wydziale Wokalno-Aktorskim katowickiej AM.
Nagrody/wyróżnienia: I nagroda w Międzynarodowym Konkursie Śpiewaczym w Monachium (1957); nagroda i srebrny medal w Międzynarodowym Konkursie Śpiewaczym w Genewie (1957); Nagroda Miasta Krakowa w dziedzinie kultury (1981); nagroda Ministra Kultury i Sztuki I stopnia (1985); I nagroda na festiwalu w Phenianie (1987); Statuetka Ariona, przyznawana przez Sekcję Teatrów Muzycznych ZASP-u z okazji Dnia Artysty Śpiewaka (2000); Nagroda Artystyczna Miasta Sosnowca (2003)
Odznaczenia: m.in. Odznaka Honoris Gratia (2006); Srebrny Medal Gloria Artis - Zasłużony Kulturze (2007)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski