Którą szkołę wybrać? Targi Edukacyjne mają dać podpowiedź

Katarzyna Hołuj
Katarzyna Hołuj
XIX Targi Edukacyjne Powiatu Myślenickiego
XIX Targi Edukacyjne Powiatu Myślenickiego Katarzyna Hołuj
Już niedługo ósmoklasiści staną przed wyborem szkoły w której będą kontynuować naukę. Powiat myślenicki po raz dziewiętnasty zorganizował Targi Edukacyjne, żeby mogli w jednym miejscu zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół, które sam prowadzi. Są to licea ogólnokształcące, technika i szkoły branżowe I stopnia. Tradycyjnie już odbyły się one w hali sportowej jednej z tych szkół - Zespołu Szkół im. Średniawskiego w Myślenicach. Odwiedzili je uczniowie z 58 szkół podstawowych.

To drugi rok z rzędu, kiedy mury podstawówek opuści nie jeden rocznik, a półtora rocznika. W sumie nieco ponad 1800 ósmoklasistów będzie musiało podjąć decyzję nie tylko w jakiego tupu szkole chce się dalej uczyć, ale też w której konkretnie i jaki kierunek (zawód) lub profil wybrać.

Programista, mechanik albo mechatronik?

Tych do wyboru jest całkiem sporo i to bardzo różnych, bo od stylisty, fryzjera, przez kelnera, mechanika pojazdów samochodowych, mechatronika, programistę po budowlańca i technika urządzeń i systemów energii odnawialnej.

W liceach też nie można narzekać na brak możliwości, bo te w powiecie myślenickim proponują klasy humanistyczne i ścisłe, ale również sportową (ze specjalnością piłka nożna), mundurową, strażacką, policyjną i ratowniczą.

Te ostatnie oferuje od lat Zespół Szkół w Dobczycach i cieszą się one niezmiennie zainteresowaniem, a szczególnie klasa mundurowa (wojskowa).

Zawnioskowałem do Ministerstwa Obrony Narodowej o objęcie naszej klasy mundurowej patronatem przez jedną z jednostek wojskowych – mówi Bogusław Lichoń, dyrektor ZS w Dobczycach.

Decyzji jeszcze nie ma, ale dyrektor liczy na to, że tak się stanie, a przez to zyska konkretne wsparcie a sama klasa stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna dla uczniów.

Elektryk na wznoszącej

Jak będą wybierali uczniowie w tym roku dopiero się okaże, ale na postawie ich wyborów z ubiegłego roku i poprzednich wiadomo m.in. że z kierunków technicznych niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się informatyk i mechatronik, a ponadto, jak dodaje dyrektor Lichoń dobrą pozycję odzyskał elektryk.

Z kolei Piotr Pułka, dyrektor Zespołu Szkół Techniczno-Ekonimicznych w Myślenicach mówi o renesansie technika ekonomisty.
Stałym zainteresowaniem cieszy się tam za to mechanik pojazdów samochodowych, i to zarówno w techniku jak i szkole branżowej I stopnia. Jak mówi dyrektor, to jedyna szkoła w powiecie która oferuje uczniom w ramach programu nauczania na tym kierunku, kurs prawa jazdy, dysponuje bowiem własną flotą i instruktorami.

Bliskość i baza to też atuty

Ten szeroki wachlarz możliwości, a ponadto bliskość szkół od miejsca zamieszkania to jak mówił do uczniów starosta myślenicki Józef Tomal powody, aby wybierać właśnie spomiędzy szkół w Myślenicach, Dobczycach, Sułkowicach i Lubniu.
Przypomniał też o inwestycjach już wykonanych czyli nowych pracowniach w ZS w Dobczycach a nade wszystko nowym skrzydle dobudowanym do głównego gmachu I LO w Myślenicach (zostało ono oddane do użytku w tym semestrze) i wspomniał o planowanych tj. rozbudowie bazy sportowej I LO i rozbudowie ZSTE w Myślenicach.

Dzięki wspomnianej rozbudowie I LO i zyskaniu nowych pracowni w ofercie tej szkoły zaszła pewna zmiana, a mianowicie zamiast profilu matematyczno-fizycznego jak do tej pory pojawił się w tym roku profil matematyczno-fizyczno-informatyczny.

Na Targach prezentowały się szkoły:

  • I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach
  • Zespół Szkół - Małopolska Szkoła Gościnności im. Tytusa Chałubińskiego w Myślenicach - II Liceum Ogólnokształcące w Myślenicach (w ramach zespołu działa też Technikum Turystyczno-Gastronomiczne)
  • Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych im. Mikołaja Reja w Myślenicach
  • Zespół Szkół im. Andrzeja Średniawskiego w Myślenicach
  • Zespół Szkół im. ks. prof. Józefa Tischnera w Dobczycach
  • Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Sułkowicach
  • Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Bohaterów Monte Cassino w Lubniu

Ponadto swoje stoiska mieli:

  • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Myślenicach
  • Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Myślenicach
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Myślenicach
  • Ochotniczy Hufiec Pracy w Skomielnej Białej
  • Ochotniczy Hufiec Pracy w Myślenicach
  • Polskie Stowarzyszenie Dekarzy - oddział Małopolska

Dekarze i blacharze budowlani to według barometru zawodów dla powiatu myślenickiego na 2023 rok zawody deficytowe.

"Dziennik Polski" był patronem medialnym XIX Targów Edukacyjnych Powiatu Myślenickiego.

Kalwaria Tokarska na Urbaniej Górze

Kalwaria Tokarska. Nie tak popularna jak Zebrzydowska, a też...

Sztuczna inteligencja zabierze nam pracę? To mit

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ehh
Nie każdego niestety stać na wybór tego co sie lubi, a wiele szkół sprowadza sie do przepisaniu książki do zeszytu i na końcu wystawianiu za to świadectwo. Dzis nawet mozna zostać sędzia płacąc za edukację i później mamy sędziów na usługach...lichwarzy. Dziś LiS(lichwarze i spekulanci)nawet nie muszą korumpowac wymiary,,sprawiedliwości ",tylko mogą za pieniądze wykształcić swoj.Pozniej mamy wydział,,prawa",który sobie robi ,,konferencje naukowe"(naprawde tak nazwali roboczo swoje spotkanie integracyjne)lichwarzy i spekulantów ze środowiskiem,,prawniczym "No ale tez co sie dziwić jak tzw.telewizje publiczna na gigantycznych subwencjach nie gardzi reklamami od lichwarzy na 100%RRSO a ze Świeta,to lichwarze czuja krew.
Z
Zbigniew Rusek
Lepiej, by wybierali technika, a nie licea, gdyż zdobycie zawodu jest bardzo ważne (LO go nie daje).
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie