Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leasing na mieszkanie?

(MK)
Przy leasingu mieszkaniowym trzeba uzbierać wcześniej np. 15 procent wkładu własnego
Przy leasingu mieszkaniowym trzeba uzbierać wcześniej np. 15 procent wkładu własnego Fot. 123rf
Porady. Jaka jest procedura zakupu nieruchomości w takim systemie.

Leasing to dobre rozwiązanie dla osób, które marzą o własnym kącie, ale bank odmówił im zwyczajnego kredytu. Ale leasing ma swoje plusy i minusy. Trzeba więc wszystko przeliczyć i przemyśleć.

Kupujesz nieruchomość?

Przypomnijmy może, iż leasing mieszkań (z ang. home leasing) jest podobny do wynajmu mieszkania na długi czas, np. przez kilkanaście lat. Zainteresowany, tj. leasingobiorca, opłaca raty za mieszkanie tak, jakby to robił w przypadku jego zakupu na raty z udziałem kredytu hipotecznego. Różnica podstawowa jest natomiast taka, że gdy mamy do czynienia z leasingiem na mieszkanie, klient staje się właścicielem tego lokalu dopiero po spłacie rat leasingowych.

Znajdź najbardziej dopasowaną ofertę kredytów hipotecznych. Określ, czego potrzebujesz, a firmy same zgłoszą się do Ciebie. Usługa jest bezpłatna i niezobowiązująca.

Przykład. Przyjmijmy, że upatrzyliśmy sobie mieszkanie warte 100 tys. zł. Przystajemy na warunki: musimy uzbierać 8-proc. wkład własny, raty będą miesięczne, a okres leasingowania to 10 lat. Po tym czasie cena zakupu nieruchomości już z sumą opłat leasingowych wyniesie 162 tys. zł.

Procedura wygląda następująco: klient wybiera sobie mieszkanie i składa wniosek leasingowy. Gdy otrzyma zgodę banku czy instytucji finansowej, może traktować mieszkanie jakby było jego, chociaż w rzeczywistości należy ono do leasingo-dawcy. Umowa jest podpisywana na czas określony. Lokator płaci czynsz (wyższy niż standardowy), który jest przeznaczany na pokrycie ceny nieruchomości. Zainteresowany stanie się właścicielem czterech kątów dopiero po całkowitej spłacie rat. Wtedy ma, zgodnie z zapisami w księdze wieczystej i umowie leasingowej, prawo do przeniesienia własności lokalu na siebie.

Leasing kontra kredyt

Kto zdecydował się na leasing mieszkaniowy, ten może odliczyć koszty wykończenia i remontu tego lokum, a także jego wyposażenia, np. w meble. Zwolennicy leasingu podkreślają również, że finansowanie w postaci leasingu nie obniża zdolności kredytowej kupującego, co występuje w sytuacji tradycyjnego kredytu zaciąganego na zakup mieszkania. Mówi się też, że inwestowanie w zakup mieszkania stanowi jedne z najbardziej bezpiecznych form inwestowania w ogóle, a inwestycja w zakup nieruchomości pod wynajem powinna sama zarobić na koszt tzw. czynszu leasingowego.

Podobnie, jak w przypadku standardowego kredytu mieszkaniowego, tak i tutaj należy przygotować wkład własny. Przy leasingu mieszkaniowym trzeba uzbierać wcześniej np. 15 procent wkładu własnego, żeby móc rozpocząć starania o otrzymanie zgody na leasing lokalu. Wstępna decyzja o przyznaniu czy odmowie kredytu hipotecznego jest udzielana z reguły w ciągu 2 tygodni.

Wady leasingu

Leasing mieszkania jest droższym rozwiązaniem od typowego kredytu hipotecznego. Tyle że kto dostanie zwykły kredyt, nie musi próbować starań o leasing, bo ten jest dla osób, którym bank odmówił zwyczajnego kredytu. Rozwiązania alternatywne zawsze są droższe. Przeciwnicy leasingu na mieszkanie twierdzą, że wszystko ładnie wygląda do czasu, gdy instytucja finansująca sama nie znajdzie się w kłopotach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski