Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lek zbyt drogi, nie tylko dla pacjentów

SIE
"Szanowni Państwo. Jestem chora na stwardnienie rozsiane. Choroba nie poczyniła jeszcze w moim organizmie dużych zmian i poważną szansą na spowolnienie jej przebiegu jest leczenie interferonem beta". "Dopiero zaczęłam pierwszą pracę i założyłam rodzinę. Nie chcę być skazana w moim wieku na niepełnosprawność. Pomóżcie". Takich apeli w mediach i w Internecie można znaleźć mnóstwo. Dlaczego krakowscy pacjenci nie mogą korzystać z najnowocześniejszych metod terapii stwardnienia rozsianego, czyli kuracji interferonem beta? Odpowiedź jest prosta - lek jest zbyt drogi. Nie tylko dla pacjentów i ich rodzin, ale również dla Narodowego Funduszu Zdrowia.

4 tys. zł miesięcznie

   Miesięczny koszt terapii wynosi około 4 tys. złotych. Leczenie to jest refundowane w wielu krajach Europy Zachodniej, do tej pory było finansowane przez kasy chorych w kilku polskich ośrodkach, np. w Warszawie czy Poznaniu, w ramach specjalnych programów. W Krakowie takie programy nie funkcjonowały, ale pacjenci, w indywidualnie rozpatrywanych przypadkach, mieli szansę na pokrycie kosztów terapii interferonowej przez NFZ. - Na wniosek jednej z mieszkanek Krakowa zająłem się sprawą braku umowy pomiędzy NFZ a Kliniką Neurologii Szpitala Uniwersyteckiego, dotyczącej stwardnienia rozsianego - _pisze poseł Stanisław Papież.
   Klinika Neurologii Szpitala Uniwersyteckiego zawarła kontrakt z Małopolskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia jedynie na leczenie objawowe pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane - wyjaśnia prof. Andrzej Szczudlik, kierownik kliniki. - _Nie mamy natomiast zakontraktowanego leczenia interferonem beta - _mówi. - _Jest to uznany sposób leczenia, leki są w Polsce zarejestrowane. Dzięki interferonowi można zmniejszyć liczbę rzutów choroby o około 30 procent. Lek ten ma duże znaczenie dla tych chorych, którzy nie mają już żadnej innej szansy.
Polskie Towarzystwo Neurologiczne, stowarzyszenia pacjentów, a także konsultanci krajowi i wojewódzcy w zakresie neurologii wielokrotnie apelowali o refundację leczenia interferonem pacjentów ze stwardnieniem rozsianym.
   - Interferon nie znajduje się na wykazie leków refundowanych - _podkreśla Barbara Grzybek-Korgól, rzecznik prasowy Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. - _Tworzenie tej listy leży w gestii Ministerstwa Zdrowia. _Jak wyjaśnia, na rok 2004 ogłoszone zostały konkursy na programy lekowe, ale konkurs na terapię interferonem beta stwardnienia rozsianego nie został rozstrzygnięty. - _Przygotowywany jest konkurs uzupełniający - _mówi rzeczniczka. - _Jest w nim brany pod uwagę program interferonowy, ale wybór będzie bardzo trudny, ponieważ dotychczas priorytetem były programy onkologiczne. Ich kontynuacja jest bardzo istotna, ponieważ dają one szansę na uratowanie życia. Jak przyznaje rzeczniczka, fundusz nie ma możliwości sfinansowania wszystkich programów.
(SIE)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski