Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lider Małopolski 2022 - Najlepsze Przedsięwzięcie Roku w Małopolsce. Oto lokomotywy rozwoju Krakowa i Małopolski

Marek Długopolski
Marek Długopolski
Laureaci konkursu Lider Małopolski 2022 – Najlepsze Przedsięwzięcie Roku w Małopolsce
Laureaci konkursu Lider Małopolski 2022 – Najlepsze Przedsięwzięcie Roku w Małopolsce Adam Wojnar
Fundacja Promyk, Lokalna Grupa Działania Zielony Pierścień Tarnowa, Gmina Dobczyce, Powiat Nowosądecki, Samorząd Województwa Małopolskiego, Samorząd Miasta Krakowa, Samorząd Miasta Tarnowa, Festiwal Materia Prima oraz Festiwal Opera Rara, a także Diagnostyka oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – oto laureauci prestiżowego konkursu Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski. Uhonorowani zostali tytułami Lider Małopolski 2022 – Najlepsze Przedsięwzięcie Roku w Małopolsce. Kapituła przyznała również wyróżnienie specjalne – stosowny dyplom trafił na ręce prezesów Polskiej Akademii Umiejętności.

Lider Małopolski 2022 – już od 23 lat!

- Co roku, już od 23 lat wybieramy lokomotywy rozwoju Małopolski. W ten sposób wyróżniamy te przedsięwzięcia, które są ważne dla sfery gospodarczej, kulturowej, duchowej, tożsamości, edukacji, podnoszenia jakości życia, ale także inwestycje infrastrukturalne oraz firmy dynamicznie inwestujące na terenie Małopolski, wnoszące najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne oraz tworzące nowe miejsca pracy – podkreślił Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski, a jednocześnie pomysłodawca tego niezwykłego przedsięwzięcia.

Kapituła konkursu, którą tworzy 27 doświadczonych samorządowców, i w tym roku tradycyjnie przyznała 10 równorzędnych i jeden specjalny tytuł Lidera Małopolski 2022. Laureatów poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się 25 kwietnia, w gościnnych progach szacownej Polskiej Akademii Umiejętności.

Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski; prof. Andrzej Białas, były wieloletni prezes Polskiej Akademii Umiejętności;
Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski; prof. Andrzej Białas, były wieloletni prezes Polskiej Akademii Umiejętności; prof. Jan Ostrowski, prezes Polskiej Akademii Umiejętności oraz prof. Jan Tadeusz Duda, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Adam Wojnar

Lokomotywy rozwoju Małopolski

Kto w minionym roku najbardziej przyczynił się do rozwoju naszego regionu? Komu przyznano zaszczytny tytuł Lidera Małopolski 2022? Które działania zauważyli samorządowcy i uznali za najlepsze przedsięwzięcie roku? Oto małopolskie „lokomotywy”!

„Od swego powołania była czynnikiem integrującym polskie środowisko akademickie, w imię rozwoju i upowszechniania nauki. Już w czasach zaborów, przełamując ówczesne bariery, działała w skali ogólnopolskiej - ponad granicami zaborów - sięgając jednocześnie do największych skupisk polskiej diaspory.” - tak m.in. Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski przedstawia laureata specjalnego wyróżnienia w konkursie Lider Małopolski 2022. Mowa oczywiście o „perle w koronie polskiej nauki”, czyli Polskiej Akademii Umiejętności. Powołanej ją do życia w 1872 roku, a zwała się wtedy Akademią Umiejętności.

- Powstała po przekształceniu, założonego w 1815 r., Towarzystwa Naukowego Krakowskiego – przypomniał prof. Jan Ostrowski, prezes Polskiej Akademii Umiejętności. Niezwykła korporacja naukowców, o międzynarodowej renomie, skupia elitę polskiej nauki. Specjalny dyplom odebrali jej prezesi – prof. Jan Ostrowski oraz prof. Andrzej Białas, były wieloletni prezes Polskiej Akademii Umiejętności.

Maja Zagajewska, prezes Fundacji Promyk, Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski oraz prof. Jan Tadeusz Duda, przewodniczący
Maja Zagajewska, prezes Fundacji Promyk, Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski oraz prof. Jan Tadeusz Duda, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Adam Wojnar

Liderzy Małopolski - najlepsi z najlepszych

- W ten sposób staramy się nagrodzić małopolskich mistrzów rozwoju, a więc tych wszystkich, którzy zbaczają z utartych ścieżek, by wytyczać nowe szlaki. Są to ci wszyscy, których chcemy pokazać jako wzór godny naśladowania – zaznacza przewodniczący Kazimierz Barczyk.

Oto lista laureatów prestiżowego konkursu. Jest ich dziesięciu, a nagrody są równorzędne.

 • FUNDACJA PROMYK
  Krakowski „Zielony Domek” przy ul. Św. Marka, prowadzony przez Fundację Promyk, jest jedynym takim miejscem w Polsce. Dlaczego jest tak wyjątkowy? - Wspólnie z rodzicami i dziećmi tworzymy w nim bezpieczną przestrzeń psychiczną. Prewencja zaburzeń psychicznych, to zapobieganie złym zjawiskom i zagrożeniom, usuwanie ich przyczyn. To właśnie próbujemy osiągnąć w "Zielonym Domku" – zaznacza prezes Maja Zagajewska, od lat z wielką pasją oddająca się tej idei. Celem fundacji jest „uświadamianie, że pierwsze trzy lata życia dziecka, pierwsze relacje z otoczeniem wywierają wielki wpływ na formowanie się jego psychiki, a co za tym idzie, na całe jego życie”. Jeśli „młodzi, niedoświadczeni rodzice mają wrażenie, że brak im kompetencji rodzicielskich, szczególnie wtedy, gdy są osamotnieni z noworodkiem, bez wsparcia ze strony przyjaciół albo innych członków rodziny”, to zawsze mogą zgłosić się do "Zielonego Domku". Tu na pewno otrzymają wsparcie i pomoc. Wspomnieć jeszcze wypada, że we Francji – gdzie narodziła się ta idea – znajduje się ponad 1200 takich placówek, w Polsce 1 – w Krakowie.
 • LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA ZIELONY PIERŚCIEŃ TARNOWA
  Wartość projektu „Ekopartnerzy na rzecz słonecznej energii Małopolski”, realizowanego w oparciu o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, wynosi blisko 111 milionów złotych. Jego celem jest „zwiększenie na terenie gmin efektywności energetycznej i zwiększenie redukcji emisji zanieczyszczeń, w szczególności gazów cieplarnianych oraz niebezpiecznych substancji”. Dzięki temu projektowi w 31 małopolskich gminach zainstalowano 6000 instalacji fotowoltaicznych. To zaś oznacza, że powietrze w Małopolsce będzie nieco mniej zanieczyszczone.
 • GMINA DOBCZYCE
  15 mln zł, w tym 9 mln zł ze środków unijnych, gmina Dobczyce zainwestowała w zagospodarowanie otoczenia Zbiornika Dobczyckiego oraz modernizację Zamku Dobczyckiego. Co za te pieniądze zrobiono? W niedalekiej odległości od rynku, malowniczego wzgórza zamkowego oraz imponującej korony zapory (jezioro jest głównem ujęciem wody pitnej dla Krakowa) powstało 160 miejsc parkingowych, a kładka pieszo-rowerowa połączyła wzgórze ze ścieżką turystyczną poprowadzoną po koronie zapory. Turyści mogą również korzystać z pięknej trasy spacerowej wytyczonej wzdłuż murów miejskich. Dzięki tym funduszom blask odzyskał również Park Miejski, korty tenisowe i ścieżka pieszo-rowerowa wzdłuż Raby.
 • POWIAT NOWOSĄDECKI
  Hala sportowa ze strzelnicą oraz widownią na 200 miejsc, wchodząca w skład Powiatowego Centrum Sportu przy Zespole Szkół w Marcinkowicach, kosztowała około 20 milionów złotych. Oprócz szatni, umywalni, gabinetu dla nauczycieli oraz magazynów znajduje się w niej również strzelnica, magazyn broni oraz punkt rozładowania i czyszczenia broni. Obok hali powstanie jeszcze kompleks sportowy na świeżym powietrzu – wielofunkcyjne boisko z trybunami, korty tenisowe, odkryty basen, bieżnia, skocznie oraz rzutnie.
 • SAMORZĄD WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO
  Uhonorowany został za przygotowanie Małopolskiej Tarczy Humanitarnej, dzieła niezwykłego i wyjątkowego. Na wsparcie uchodźców wojennych z Ukrainy oraz pomoc humanitarną dla Ukraińców walczących z rosyjskimi barbarzyńcami przeznaczono 100 mln zł. To m.in. dzięki tym pieniądzom do Obwodu Lwowskiego trafiło 100 tak potrzebnych generatorów prądu.
 • SAMORZĄD MIASTA KRAKOWA
  „To inwestycja kluczowa dla komunikacji w południowych dzielnicach Krakowa. Powstałe w jej ramach torowisko tramwajowe prowadzi od pętli tramwajowej Kurdwanów, która została przebudowana, wzdłuż rzeki Wilgi między sanktuariami Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II, aby włączyć się w także zmodernizowaną trasę łączącą Łagiewniki z Borkiem Fałęckim. Dzięki nowej trasie tramwajowej znacząco skraca się podróż komunikacją miejską, zwłaszcza dla podróżujących w rejon Kampusu UJ na Ruczaju, gdzie studiuje ponad 20 tys. studentów” – tak uzasadniono przyznanie tytułu „Najlepsze Przedsięwzięcie Roku w Małopolsce” Samorządowi Miasta Krakowa. Budowa nowoczesnej 3,5-kilometrowej (w tym 2 km w tunelach) Trasy Łagiewnickiej oraz linii tramwajowej, bo o nich to mowa, kosztowała 840 milionów złotych.
 • SAMORZĄD MIASTA TARNOWA
  Za sprawą 10 milionów złotych, które zainwestowano w remont i modernizację kamienicy Rynek 4, udało się stworzyć niezwykły Tarnowski Park Doświadczeń – Pasaż Odkryć. W ten sposób w dawnym pałacu biskupim można było nie tylko pięknie wyeksponować zabytkowe polichromie z XVIII i XIX stulecia, ale także stworzyć supernowoczesne miejsce do odkrywania „praw rządzących wszechświatem”.
 • FESTIWAL MATERIA PRIMA I FESTIWAL OPERA RARA
  „Prezentuje odkrywcze i zaskakujące spektakle, w których działania teatralne łączą się z nowym cyrkiem, tańcem, multimediami oraz technikami teatru lalek, masek i cieni, gdzie wyobraźnia nie ma granic, a działania aktorów przeczą często prawom fizyki” – tak uzasadniono przyznanie wyróżnienia Festiwalowi MATERIA PRIMA. Międzynarodowy Festiwal Teatru Formy zainicjowany został przez Adolfa Weltschka, dyrektora Teatru Groteska, w 2010 roku. Z kolei Festiwal OPERA RARA to „jedyny w Polsce festiwal operowy realizujący oryginalne premiery tytułów ze wszystkich okresów historii opery – od jej początków po współczesnośc”. W 2022 roku głównym organizatorem wydarzenia była Capella Cracoviensis pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa.
 • DIAGNOSTYKA
  180 laboratoriów, 1100 punktów pobrań, 20 milionów pacjentów, 120 milionów badań – to liczby, które najdobitniej świadczą o skali działań Diagnostyki, największej w Polsce sieci laboratoriów medycznych. Przypomnieć wypada, że powstała w Krakowie w 1998 roku. Od tego czasu nie tylko została liderem w branży, ale także stała się na wskroś nowoczesną firmą, która wdraża najnowocześniejsze rozwiązania medyczne, informatyczne, technologiczne i zarządcze. W 2022 r. w Warszawie otworzyła najnowocześniejsze laboratorium medyczne w Europie Środkowo-Wschodniej. Kosztowało 75 mln zł.
 • GENERALNA DYREKCJA DRÓG KRAJOWYCH I AUTOSTRAD
  2 mld 547 mln 602 tys. zł – to łączny koszt budowy odcinka drogi ekspresowej S7 Lubień – Rabka-Zdrój (15,8 km). To nie tylko jeden z najbardziej malowniczych odcinków S7, ale także droga nowoczesna i bardzo bezpieczna, jednocześnie ułatwiająca i skracająca czas podróży w góry i na południe Europy. Dwukomorowy, nieco ponad dwukilometrowy tunel pod Małym Luboniem, za który uhonorowano GDDKiA, kosztował blisko 970 mln zł.

Od 2000 roku Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski w ten sposób wyróżniło ponad 230 firm, instytucji, samorządów.

Złotymi Krzyżami Małopolski uhonorowano: prof. Andrzeja Białasa, byłego prezesa PAU; prof. Andrzeja Mączyńskiego, wiceprezesa PAU; prof. Szczepana Bilińskiego,
Złotymi Krzyżami Małopolski uhonorowano: prof. Andrzeja Białasa, byłego prezesa PAU; prof. Andrzeja Mączyńskiego, wiceprezesa PAU; prof. Szczepana Bilińskiego, sekretarza generalnego PAU; dr. Jerzego Serwackiego, przewodniczącego „Solidarności” w UJ; Piotra Augustynka, reżysera i dokumentalistę oraz Pawła Stańczyka, byłego wieloletniego sekretarza Miasta Krakowa Adam Wojnar

Złote Krzyże Małopolski

Podczas uroczytej gali w auli Polskiej Akademii Umiejętności, prof. Jan Tadeusz Duda, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz Kazimierz Barczyk, wiceprzewodniczący Sejmiku Małopolskiego wręczyli również Odznaki Honorowe Województwa Małopolskiego – Złote Krzyże Małopolski.

Za „zaangażowanie w działania na rzecz społeczności lokalnych, które przyczyniają się do rozwijania społeczeństwa obywatelskiego”, Złotymi Krzyżami Małopolski uhonorowano: prof. Andrzeja Białasa, byłego prezesa PAU; prof. Andrzeja Mączyńskiego, wiceprezesa PAU; prof. Szczepana Bilińskiego, sekretarza generalnego PAU; dr. Jerzego Serwackiego, przewodniczącego „Solidarności” w UJ; Piotra Augustynka, reżysera i dokumentalistę oraz Pawła Stańczyka, byłego wieloletniego sekretarza Miasta Krakowa.

Lider Małopolski 2022 – to dziękuję od samorządu

- Nagrody Lider Małopolski 2022, to jest nasze „dziękuję” dla tych wszystkich, którzy są lokomotywami rozwoju Małopolski. Tych, którzy wyróżniają się w naszym regionie – podkreśla Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski. - Konkurs to zarazem świetna okazja do ich zaprezentowania oraz promowania niezwykłych postaw.

- Nagrody Lider Małopolski 2022, to jest nasze „dziękuję” dla tych wszystkich, którzy są lokomotywami rozwoju Małopolski - mówi Kazimierz Barczyk, przewodniczący
- Nagrody Lider Małopolski 2022, to jest nasze „dziękuję” dla tych wszystkich, którzy są lokomotywami rozwoju Małopolski - mówi Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski Adam Wojnar
emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski