Lokale użytkowe - 27 mln zł długów

Redakcja
W ubiegłym roku do zalegających z zapłatą czynszu za gminne lokale użytkowe wysłano 1114 wezwań, a każdego miesiąca wstępne działania windykacyjne obejmują 100 lokali.

KONTROWERSJE. - Przeprowadzany jest wywiad zmierzający do ustalenia ewentualnego majątku dłużnika - podaje Agnieszka Nowak z ZBK

Niedawno informowaliśmy, że lokatorzy mieszkań komunalnych zalegają z zapłatą 193 milionów złotych. Dług mają jednak także wynajmujący lokale użytkowe od gminy - w sumie blisko 27 mln zł. W przypadku opornych dłużników - część spraw dotyczących zaległości czynszowych skierowano do sądu. Agnieszka Nowak z Zarząd Budynków Komunalnych zwraca uwagę, że ZBK pełni rolę wynajmującego w stosunku do lokali użytkowych i mieszkalnych o różnym stanie prawnym. Największą grupę stanowią lokale będące własnością gminy, niewielką - własnością Skarbu Państwa, są też lokale będące współwłasność osób prywatnych i gminy lub Skarbu Państwa, a także znajdujące się w budynkach, które stanowią własność osób fizycznych lub prawnych najczęściej nie znanych z miejsca pobytu lub w budynkach, których stan prawny jest w trakcie regulacji: - W stosunku do każdej z wymienionych grup własności obowiązują odmienne zasady wynajmu lokali użytkowych jak oraz odmienne możliwości dochodzenia tych należności na drodze sądowej.

Jak się szacuje - z czynszów z lokali użytkowych gmina może rocznie uzyskać około 40 milionów złotych; nie wszyscy jednak płacą. Zaległości z tytułu opłat za korzystanie z lokali użytkowych (i tzw. opłat niezależnych od właściciela, np. za wodę czy ogrzewanie) wyniosły z początkiem 2010 roku ok. 25 milionów złotych (z odsetkami). To w sumie spora kwota, ale jeśli chodzi o lokale użytkowe i tak jest znacznie lepiej niż w przypadku mieszkań. W ciągu 2007 roku zaległości czynszowe z lokali wzrosły w sumie o 2,7 miliona, o milion w 2008 roku, natomiast w 2009 roku dług się nie zwiększył.

Agnieszka Nowak zwraca uwagę na to, że komunalne lokale użytkowe w znacznej części nie są wynajmowane na cele komercyjne, lecz przeznaczane są, w trybie bezprzetargowym, na cele działalności społecznie użytecznej, prowadzonej przez fundacje lub stowarzyszenia działające w formule non profit: - Podmioty te borykają się czasami z kłopotami finansowymi, które uniemożliwiają terminowe regulowanie opłat, choć i tak są one ustalane na preferencyjnych warunkach. Przedstawiciel ZBK dodają, że w kwocie zaległości ujęte są także te, które objęte są porozumieniami o rozłożeniu na raty. W przypadku gdy przedsiębiorca ma "przejściowe trudności w bieżącym regulowaniu opłat", może skorzystać z ulgi polegającej na rozłożeniu opłat na 24 raty miesięczne, z czego korzysta wielu przedsiębiorców.

W 2009 roku zawarto prawie 100 porozumień o rozłożeniu zaległości na raty, w ubiegłym około 40. Jednocześnie część długów dotyczy jeszcze lat 90., które zasądzone zostały na rzecz gminy prawomocnymi wyrokami sądowymi, ale w większości są jednak nie do odzyskania. - Gmina nie umarza takich wierzytelności, a jedynie zawiesza egzekucje komornicze, które po upływie kilku lat, gdy sytuacja podmiotu gospodarczego ulega poprawie są wznawiane. Ponadto część zaległości stanowi przedmiot sporów sądowych pomiędzy gminą a poszczególnymi przedsiębiorcami, co do których dopiero prawomocne wyroki sądowe ostatecznie rozstrzygną, czy zaległość jest należna, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości. Każdego miesiąca wstępnymi działaniami windykacyjnymi obejmowanych jest około 100 lokali. Niezależnie od tego przeprowadzany jest wywiad zmierzający do ustalenia ewentualnego majątku dłużnika; miesięcznie wysyłamy około 40 zapytań w tej sprawie - dodaje Agnieszka Nowak.
Od 1995 roku (początek istnienia ZBK) było już ponad 100 postępowań sądowych, wyroków eksmisyjnych itp. związanych z zaległościami w płatnościach. W 2009 roku Zarząd Budynków Komunalnych wysłał do najemców lokali użytkowych 1244 wezwania do zapłaty, natomiast w ubiegłym 1114. Dłużników jest znacznie mniej niż w budynkach mieszkalnych, ale jednostkowe kwoty są znacznie większe.

Z czynszów, opłat niezależnych od właściciela oraz odszkodowań za bezumowne korzystanie z lokali użytkowych uzyskano w ubiegłym roku 96,33 procent należności; to aż o 9 procent więcej niż w przypadku mieszkań komunalnych.

(J.ŚW)

janusz.swies@dziennik.krakow.pl

Sanepid wlepia kary, sądy je umarzają

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie