Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lotniczy hangar w Czyżynach zamienił się w świat z obrazów Van Gogha!

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Od 10 lutego do 9 czerwca w Hangarze Czyżyny, przy Os. 2 Pułku Lotniczego 26A, będzie można zanurzyć się w świat obrazów Vincenta van Gogha – dosłownie, bo dzięki nowym technologiom widzowie na tej wystawie stają się częścią obrazów. To ekspozycja zarówno dla tych, którzy jeszcze w muzeum nie byli, jak i stałych bywalców, dla miłośników van Gogha i tych, którzy nie znają jego dzieł. Wciągnie i zafascynuje jednych i drugich. - W zabytkowym hangarze w Czyżynach połączyliśmy sztukę z nowymi technologiami – mówi Ewa Król, rzeczniczka prasowa wystawy.

„Słoneczniki”, „Irysy”, „Gwiaździsta noc”, „Pokój van Gogha w Arles”, „Pole pszenicy z krukami” – najbardziej znane obrazy, w sumie ponad dwieście prac Vincenta van Gogha – wiernych kopii wykonanych w technice odtwarzającej sposób malowania artysty oraz cyfrowych światów wykreowanych z dzieł malarza - tworzy multisensoryczną wystawę „Van Gogh”. Jak wyjaśnia --- multisensoryczność polega na tym, że możemy niejako wejść w obraz.

- Van Gogh to ikona. Ze względu na jego tragiczne życie stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów na świecie. Jego obrazy są piękne i chętnie powielane, wiele osób ma pewnie w domu coś z motywem van Gogha: kubki, torebki, notesy – mówi Daria Solar, kuratorka multisensorycznej wystawy „Van Gogh”. – Charakterystyczne kolory, motywy, pociągniecie pędzla, podejście do obiektu – obrazów van Gogha nie sposób pomylić z dziełami innych twórców, nawet jeśli nie jest się wytrawnym znawcą malarstwa.

Sam van Gogh nigdy nie skorzystał z wielkiej popularności, zmarł w momencie kiedy jego twórczość zaczęto doceniać, zyskał uznanie współczesnych twórców. Sława przyszła po śmierci malarza. Dziś jego płótna należą do najdroższych na rynku prac. W ostatnich latach życia namalował ponad 2000 obrazów oraz napisał ponad 600 listów - po dzień dzisiejszy znajdujących się w zbiorach największych i najważniejszych muzeów, galerii i kolekcjonerów sztuki.

Główną część wystawy w hangarze w Czyżynach stanowi prezentacja multimedialna, gdzie na ogromnych ekranach można zobaczyć setki dzieł i dosłownie zanurzyć się w świecie obrazów artysty.

- Tętniące kolorami płótna, ściany wokół, podłoga przemieniają się w pasjonującą opowieść o życiu i twórczości malarza. Prezentacji wielkoformatowych obrazów towarzyszą fragmenty listów malarza do brata Theo czytanych przez aktora Roberta Gulaczyka, który wcielił się w postać van Gogha w filmie „Twój Vincent”, a także muzyka Beethovena czy Chopina – wyjaśnia kuratorka.

Krakowianie mieli już okazję zobaczyć podobną wystawę osiem lat temu w budynku Dworca Głównego – podobną, bo nowością obecnej są kopie obrazów malarza wykonane przez malarki, których prace złożyły się na film „Twój Vincent” a także część VR, w której dzięki specjalnym okularom widz staje się częścią obrazów.

- Przechodzimy z obrazu do obrazu, z miasteczek do pól, z nocy do dnia, dosłownie idziemy przez świat van Gogha, który nas otacza ze wszystkich stron. W nocy świecą nam gwiazdy tak jak byśmy znaleźli się w środku „Gwiaździstej nocy”, możemy zobaczyć plażę, z której malarz obserwuje rozgwieżdżone niebo, przejść uliczkami miasteczka, wejść do kawiarni i spojrzeć na nią oczami van Gogha - mówi Daria Solar.

Na wystawę wprowadza kalendarium życia artysty. I nie jest to nudny wyciąg z Wikipedii – dzięki kodom QR zwiedzający usłyszy opowieść o kolejach losów Vincenta van Gogha, okolicznościach powstania jego największych dzieł i ich inspiracjach.

- Zobaczyć oryginały to rzecz absolutnie najwspanialsza, ale nie każdy może odbyć podróż do muzeów, w których się znajdują. Tu dzieła van Gogha znalazły się pod jednym dachem. Tego, jak funkcjonują na tej wystawie, nie doświadczymy w żadnym muzeum. Ale mam też nadzieję, że ta wystawa może zachęcić do pójścia do muzeum, także do obcowania z oryginałami – dodaje kuratorka.

- Osiem lat temu w Krakowie można było zobaczyć wystawę multimedialną van Gogha, ale od tego czasu technologia bardzo się rozwinęła, dziś oprócz multimedialnej wystawy, mamy strefę VR, gdzie widzowie mogą wejść w obrazy i poczuć się jak w filmie animowanym – mówi Ewa Król, rzeczniczka prasowa wystawy. - Jeśli ktoś był na pierwszej wystawie, powinien zobaczyć ja ponownie. Są to wciąż prace tego samego malarza, ale efekt zupełnie inny.

Aby zanurzyć się w tym świecie – nie da się bowiem tej wystawy jedynie oglądać – trzeba zarezerwować ok. 2 godzin. Wystawa czynna jest codziennie od godz. 10.00 do 20.00, do 9 czerwca. Dzieci do 6 r.ż. mogą zobaczyć wystawę bezpłatnie. Normalny bilet 60 zł, w weekendy 70 zł. Szczegóły dotyczące biletów na stronie internetowej www.wystawavangogh.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lotniczy hangar w Czyżynach zamienił się w świat z obrazów Van Gogha! - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski