Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łyżka pełna tajemnic

(DMA)odkryjbeskidwyspowy.pl
W niedzielę, podczas wędrówki na Łyżkę, pogoda ma być idealna
W niedzielę, podczas wędrówki na Łyżkę, pogoda ma być idealna fot. Odkryj Beskid Wyspowy
Odkryj Beskid Wyspowy. Z Łukowicy i Przyszowej turyści wyruszą na szlaki o godz. 9

Na górze stała potężna warownia czy może niewielki gródek? Gdzie księżna Kinga zgubiła srebrną łyżkę, a w którym miejscu mnisi zakopali klasztorne skarby? Tajemnice te będą próbowali rozwikłać wszyscy, którzy wybiorą się na Łyżkę.

_– To pierwsza wyprawa odkrywców Beskidu Wyspowego na __ten pełen tajemnic szczyt – _zapewnia Czesława Rzadkosz, wójt gminy Łukowica, a także gospodarz niedzielnego spotkania na szczycie. _– Pogoda ma być idealna – _zachęca.

Wędrówka odbędzie się jednak bez względu na warunki atmosferyczne! Udział w niej jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji – wystarczy przyjść na miejsca zbiórek. A te znajdują się w pobliżu kościołów w Łukowicy i Przyszowej.

Marsz rozpocznie się o godz. 9. Z Łukowicy na szczyt – przez Pępówkę – poprowadzi turystów ścieżka oznaczona kolorem zielonym, a z Przyszowej – szlak czarny.

– Początek jest bardzo łatwy. Potem, od tzw. Grapy, będzie znacznie trudniej i bardziej stromo. Wąwóz jest jednak uroczy – zapewnia Czesława Rzadkosz.

Na szczycie odprawiona zostanie polowa msza św., będą występy, konkurs wiedzy o Beskidzie Wyspowym, a także wspólna fotografia. Nie zabraknie także czegoś na wzmocnienie sił. Uczestnicy wybiorą też najmilszego, najmłodszego i najstarszego odkrywcę, a wyróżnieni zostaną także turyści, którzy przybędą na Łyżkę z najdalszych zakątków Polski i świata.

Zalesiony wierzchołek, wypiętrzający się na 803 m n.p.m., wznosi się nad Łukowicą i Przyszową, a także malowniczą doliną Słomki.

Skąd jego dość dziwna nazwa? Jedni twierdzą, że wzięła się od kształtu „wyspy”, inni, że „nadała” mu ją święta Kinga. – Księżna, chroniąc się przed Tatarami w niewielkiej strażnicy na __szczycie, zgubiła tu jedną ze srebrnych łyżek – przypomina piękną legendę Czesław Szynalik, pomysłodawca wakacyjnych wypraw z cyklu „Odkryj Beskid Wyspowy”.

Spory problem jest z zamkami. Jedni badacze tajemnic, które kryje góra, twierdzą, że mogła być na niej tylko niewielka drewniano-ziemna strażnica. Inni opowiadają o potężnej kamiennej warowni, która miała stać na miejscu zwanym dziś Stare Zamczysko. Jarosław Czaja, miejscowy pasjonat i badacz historii, lokuje tu legendarny zamek Lemiesz. Kolejną garść tajemnic dorzuca Dariusz Gacek, autor doskonałego przewodnika po Beskidzie Wyspowym. Przytacza on opowieść Żegoty Pauli, jednego z pierwszych polskich etnografów i krajoznawców, o klasztornych skarbach zakopanych na stokach...

_– Łyżka wciąż więc kryje wiele zagadek. Może którąś uda nam się rozwiązać podczas niedzielnej wyprawy – _kusi wójt Czesława Rzadkosz. I przypomina, że w dolinach atrakcji także nie brakuje.

Kolejne wyprawy
do 26 lipca – Festiwal Kultury Beskidu Wyspowego
18 lipca – Raciechowice
(plac przed Urzędem Gminy)
19 lipca – Słopnice
(plac przed Urzędem Gminy)
25 lipca – Kamienica
(plac nad Kamienicą)
26 lipca – Sadek – Kostrza
(stadion sportowy w Sadku)
Podczas festiwalu (w godz. 17–22) będzie prezentowany folklor i produkty regionalne 5 grup mieszkających w Beskidzie Wyspowym – Białych Górali, Lachów, Kliszczaków, Podhalan i Zagórzan. Będą koncerty, kiermasze, konkursy i tańce...

26 lipca – Kostrza
Jodłownik (zbiórka o godz. 9, koło Urzędu Gminy) – szlak zielony – Kostrza – bez szlaku – Sadek

1 sierpnia – Potaczkowa
(sobota – wędrówka nocna)
Niedźwiedź (zbiórka o godz. 21, koło Urzędu Gminy) – bez szlaku i szlak zielony – Potaczkowa – szlak zielony i bez szlaku – Niedźwiedź

2 sierpnia – Szczebel
Tenczyn (zbiórka o godz. 9, obok szkoły, inauguracja nowego szlaku) – Szczebel – szlak czarny – Lubień

9 sierpnia – Jasień
Kamienica (zbiórka o godz. 9, przy Urzędzie Gminy, inauguracja nowego szlaku) – Szczawa – szlak niebieski i żółty – Jasień – szlak zielony – Polana Wały – Szczawa Białe

16 sierpnia – Łopień
Dobra (zbiórka o godz. 9, przy Urzędzie Gminy) – szlak zielony – Łopień – hala Jaworze – szlak czarny – Tymbark

23 sierpnia – Jaworz
Pisarzowa (zbiórka o godz. 9, stacja PKP) – szlak zielony – Sałasz – szlak niebieski – Jaworz – szlak niebieski – Babia Góra – szlak żółty – Męcina

30 sierpnia – Mogielica
Słopnice (zbiórka o godz. 9, przy Zespole Szkół) – szlak I Pułku Strzelców Podhalańskich AK – Mogielica – szlak niebieski – Jurków

6 września – Miejska Góra
Limanowa (zbiórka o godz. 9, Rynek) – szlak niebieski i żółty – Miejska Góra – szlak niebieski – Limanowa

12–13 września – Limanowa
Festiwal Piosenki Turystycznej – amfiteatr w parku Miejskim

13 września – Wiśniowa
V Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego „Beskidzka Podkówecka”

27 września – Czasław
X Święto Jabłka i Gruszki

Akcja wspierana jest przez województwo małopolskie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski