Od lat podczas majówki mieszkańcy Krzeszowic i okolicznych miejscowości przybywają do centrum miasta w strojach z XIX-wieku. Panie przechadzają się dostojnie ulicami w swoich krynolinach - kolorowych, długich sukniach na stelażach lub obręczach i w ogromnych kapeluszach, panowie w żupanach i surdutach.
- Majówka w Krzeszowicach to czas radości. Cieszę się widząc mieszkańców przebranych w epokowe stroje, bo one nawiązują do dziejów miasta, do naszej historii - mówił burmistrz miasta Wacław Gregorczyk podczas oficjalnego powitania mieszkańców na Rynku.
Jarmark z charytatywnym elementem
Mieszkańcy mają możliwość spędzenia całych dni w centrum miasta - odwiedzają stragany Jarmarku Tradycji i Rękodzieła na Rynku organizowanym przy tym święcie. A na straganach są lokalne produkty, chleby, ciasta, wędliny, sery, miody oraz rękodzieło.
Na jednym ze straganów było stoisko poświęcone zbiórce pieniędzy na zagraniczną operację 7-miesięcznej Oli Dzwonek, mieszkanki Krzeszowic. Dziewczynka urodziła się z wadą uszu - to mikrocja z atrezją przewodów słuchowych, czyli zarośniętym aparatem słuchowym.
- W Polsce żaden szpital nie chce zrobić operacji, jedyną szansa jest wyjazd do Stanów Zjednoczonych - mówi Anna Dzwonek, mama dziewczynki.
Dlatego rodzice szukają wszelkich możliwości zebrania 1,4 mln zł na wyjazd i operację Oleńki. Okazja był jarmark krzeszowicki, podczas którego zorganizowano kiermasz ciast i rękodzieła - produktów przygotowanych z pomocą krewnych, przyjaciół i znajomych rodziców dziecka.
Zbiórkę dla Oli można wesprzeć klikając tutaj
Tańce, koncerty, pokazy na Rynku
W pierwszy dzień krzeszowickiego święta mieszkańcy podziwiali pokazy baletowe i z radością bawili się podczas niezapomnianego koncertu zespołu VERSO prowadzonego przez Annę Dijuk-Bujok. Na zakończenie pierwszego dnia była dyskoteka i DJ DAN.
Tradycją majowego święta miasta jest polonez, który odtańczono w niedzielne południe. Poprowadziła go Monika Dudek, miłośniczka tańców i dyrektorka Muzeum Etnograficznego w Krakowie.
Święto miasta to także moc innych atrakcji , w tym także pokaz tańców angielskich i francuskich zatytułowany "Lud się bawi" w wykonaniu zespołu "Zdrojanie". Wykonawcy, głównie kobiety, ale także kilku panów prezentowało ludowe zabawy zespołowo i w parach, oferując w ten sposób piękne widowisko. Na koniec zaprosili do walca publiczność.
Dla wszystkich tańczących na Rynku grał zespół uczniów - orkiestra smyczkowa Szkoły Muzycznej w Krzeszowicach, którą dyrygowała Anna Cygal. Potem orkiestra ta dała jeszcze koncert prezentując muzykę z różnych regionów świata.
Podczas świętowania nie zabrakło atrakcji dla dzieci, warsztatów plastycznych, widowisk. Dla nieco starszych mieszkańców były spotkania kabaretowe, koncerty - w pierwszy dzień zespołu COAST PATROL i zespołu VERSO, a w drugi dzień zespołu CREDO i na finał występ zespołu RAZ, DWA, TRZY.
Giełda edukacyjna na Wielkowiejskim Targu. Prezentacje szkół...
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?