Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masaż relaksuje ciało, łagodzi liczne napięcia i dolegliwości

(DD)
Masaż może być wykonywany u kobiet,  których ciąża jest fizjologiczna, bez powikłań
Masaż może być wykonywany u kobiet, których ciąża jest fizjologiczna, bez powikłań Fot. archiwum
Masaż dla kobiet w ciąży jest niezwykle popularny w wielu krajach Europy. W Polsce, niestety, wciąż traktowany jest jako zabieg zbędny i stan pewnego luksusu.

Masaż, obok kontroli lekarskich, szkoły rodzenia i gimnastyki dla kobiet w ciąży, stanowi ważny element opieki w __okresie macierzyństwa – mówi dr Grażyna Kołomyjska z Active Woman. – Dla kobiet w ciąży i po urodzeniu dziecka jest zalecany przez lekarzy specjalistów z ginekologii i położnictwa. Masaż ten ma swoją specyfikę, która związana jest z licznymi zmianami, jakie zachodzą u kobiety w okresie ciąży. Ponadto należy pamiętać o tym, że w pewnym sensie dotyczy on nie tylko matki, ale i __dziecka.

Nie tylko w ciąży
Kobieta powinna korzystać z masażu nie tylko będąc w ciąży, ale także po urodzeniu dziecka. Taka konieczność wynika z tego, że liczne zmiany spowodowane ciążą, a także różne dolegliwości mogą pogorszyć jej komfort życia. Masaż relaksuje ciało kobiety, poprawia samopoczucie, ale również łagodzi liczne napięcia i dolegliwości, które pojawiają w związku z ciążą.

U kobiet w okresie ciąży mają miejsce liczne napięcia i bóle, szczególnie w okolicy barków, karku, szyi i grzbietu, oraz w odcinku lędźwiowo-krzyżowym _– wyjaśnia dr Kołomyjska. – _Dlatego w tych okolicach stosujemy techniki masażu, które rozluźniają zbyt napięte mięśnie, wzmacniają stawy, ścięgna i więzadła.

Bezpiecznie dla kobiety
Kiedy można wykonywać masaż u kobiety ciężarnej?

Na pewno wówczas, kiedy ciąża jest fizjologiczna, bez powikłań i nie wcześniej niż po ukończeniu pierwszego trymestru, najlepiej po 12-14 tygodniach. Jeśli kobieta ma wątpliwości, czy może poddawać się zabiegom, powinna skonsultować się ze swoim lekarzem. Terapeuci wykonują masaż w pozycjach wygodnych i bezpiecznych dla kobiety ciężarnej (na boku, na siedząco lub półsiedząco) oraz z użyciem wyłącznie bezpiecznych produktów, niezawierających żadnych składników, które mogłyby wywołać podrażnienie skóry lub zaszkodzić kobiecie w ciąży.

Efekty masażu
Masaż dla kobiet będących w ciąży ma na celu:

- zmniejszenie napięć w odcinku lędźwiowo-krzyżowym.

- zmniejszenie dolegliwości bólowych w okolicy stawów biodrowych, kolanowych, skokowych z powodu zwiększającej się masy ciała i zmiany kształtów

- zmniejszenie występowania sztywności oraz niewielkich obrzęków w okolicach łydek i stawów skokowych

- redukcję ciśnienia krwi celem przeciwdziałania powstawania żylaków, usprawnienie krążenia krwi i limfy

- zmniejszenie napięć w okolicach karku, szyi, oraz barków

- zmniejszenie odczucia parcia na ściany miednicy

- wywołanie pozytywnych odczuć psychofizycznych

- zmniejszenie poziomu stresu i zapewnienie spokojnego snu

- zapobieganie rozstępom poprzez uelastycznienie rozciągającej się skóry.

- zmniejszenie zwiotczenia skóry, złagodzenie bolesności i napięć w okolicach piersi

- zspomaganie prawidłowego działania układów: hormonalnego, krążenia, oddechowego, pokarmowego, nerwowego, wydalniczego oraz innych fizjologicznych procesów w organizmie.

Z kolei masaż po ciąży stosujemy w dwóch fazach: jako masaż rewitalizujący oraz masaż po zakończeniu karmienia – dodaje Grażyna Kołomyjska. – Masaż rewitalizujący pomaga odzyskać utracone siły psychofizyczne, oczyszcza organizm oraz poprawia stan skóry kobiety. Masaż po __zakończeniu karmienia pomaga przywrócić jędrność skóry brzucha oraz okolic biustu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski