Metropolita krakowski wciąż nie jest kardynałem. Papież Franciszek pominął go przy nominacjach

Grażyna Starzak
W Watykanie ogłoszono nazwiska hierarchów, którzy zostaną kardynałami. W tym gronie nie ma duchownych z Polski. Jednym z najpoważniejszych kandydatów - ze względu na pełnioną funkcję - był abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Ale papież Franciszek pominął go przy nominacjach.

A jednym z najpoważniejszych kandydatów do wyniesienia do godności kardynała był abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Jest bowiem taka tradycja, że na czele archidiecezji krakowskiej, jednej z najważniejszych i najbardziej pobożnych w kraju, stoi hierarcha w kardynalskim birecie. Z tą tradycją - jak się wydaje - zerwał Franciszek.

W ubiegłym roku spekulowano, że papież mianuje nowego kardynała w Krakowie zaraz po 80. urodzinach kard. Stanisława Dziwisza. Były metropolita krakowski „okrągłe” urodziny obchodził prawie... pięć miesięcy temu. Abp Jędraszewski wciąż pozostaje bez kardynalskiego kapelusza.

Nie dostał go zresztą żaden hierarcha z naszego kraju. W ocenie Adama Szostkiewicza, publicysty znającego doskonale stosunki panujące w Kościele, taka decyzja Franciszka „osłabia wizerunkowo nasz Kościół w oczach opinii katolickiej”. Zdaniem nie tylko tego publicysty „szczególnie uderza ociąganie się papieża z nominacją kardynalską dla metropolity krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego”.

Kogo ceni papież

Dlaczego? W Watykanie mówi się, że obecny papież promuje hierarchów o bliskich mu poglądach. Tych, którzy otwarcie piętnują nacjonalizmy i populizmy, popierają dialog międzyreligijny. Tych, którzy opowiadają się za umocnieniem Unii Europejskiej oraz zabiegają o otwarcie Starego Kontynentu na migrantów. Można się o tym przekonać, czytając życiorysy nowo mianowanych kardynałów.

Wśród nowo mianowanych kardynałów jest np. abp Jean-Claude Hollerich, stojący na czele niewielkiej archidiecezji Luksemburga. Zasłynął jednak jako przewodniczący Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej. Opowiada się za umocnieniem UE i mówi otwarcie, że Europa powinna się otworzyć na migrantów. - Wiem, że papież jest pełen uznania dla Unii Europejskiej, jako czynnika pokoju i stabilizacji w świecie. Dlatego trzeba zrobić wszystko, aby Unia Europejska odniosła sukces. Nie oznacza to, że nie istnieją kwestie polityczne, co do których istnieją rozbieżności między Unią i Kościołem – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Hollerich.

Ważną nominacją watykańską jest purpura dla bp. Miguela Angela Ayuso Guixot, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. Zdaniem Torniellego, w ten sposób Franciszek chce wskazać na znaczenie dialogu i przesłania o światowym braterstwie. Świadectwem znaczenia dialogu międzyreligijnego są też dwie inne nominacje kardynalskie: arcybiskupa z Rabatu, którego Franciszek mógł docenić podczas swej niedawnej wizyty w Maroku, oraz byłego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, współtwórcy światowych modlitw o pokój w Asyżu.

Mniej Polaków na konklawe

Konsystorz, czyli zebranie Kolegium Kardynalskiego, w trakcie którego nowo mianowani purpuraci dostaną birety, odbędzie się 5 października tego roku. Wtedy Franciszek wyniesie do godności kardynalskiej 13 arcybiskupów i biskupów, w tym trzech emerytowanych.

Po tych nominacjach Kolegium Kardynalskie będzie liczyło 228 członków, w tym 128 elektorów, z prawem udziału w konklawe. Wśród 115 kardynałów, którzy 13 marca 2013 r. wybrali papieża Franciszka, było czterech Polaków - kard. Stanisław Dziwisz, kard. Kazimierz Nycz, kard. Stanisław Ryłko i kard. Zenon Grocholewski. Teraz prawo głosu na konklawe miałoby tylko dwóch pracujących w Polsce - kardynałowie Nycz i Ryłko. Kard. Dziwisz w kwietniu tego roku skończył 80 lat. Kard. Grocholewski będzie obchodził 80 urodziny w październiku. Zgodnie z kościelnymi przepisami, obaj tracą prawo udziału w wyborze nowego papieża.

W ubiegłym roku spekulowano, że Franciszek mianuje nowego kardynała w Krakowie zaraz po 80 urodzinach kard. Stanisława Dziwisza. Były metropolita krakowski okrągłe urodziny obchodził prawie... pięć miesięcy temu. Abp Jędraszewski pozostał jednak bez kapelusza.

Jeden kardynał przez 6 lat

Nominacji kardynalskiej i tym razem nie doczekał się nikt z biskupów pracujących w Polsce. Odkąd Franciszek został papieżem, czyli od z górą sześciu lat, kapelusz kardynalski dostał tylko abp Konrad Krajewski, jałmużnik papieski. Ale on od wielu lat pracuje w Rzymie.

W ocenie Adama Szostkiewicza, publicysty znającego doskonale stosunki panujące w Kościele, fakt, iż na liście 13 nowych kardynałów mianowanych przez Franciszka znów nie ma duchownego pracującego w Polsce, „osłabia wizerunkowo nasz Kościół w oczach opinii katolickiej”. Zdaniem nie tylko tego publicysty, „szczególnie uderza ociąganie się papieża z nominacją kardynalską dla abpa Jędraszewskiego”.

Co jest przyczyną pomijania Polaków przy kardynalskich nominacjach? Zamiast komentarza można przytoczyć słowa znanego i popularnego również w Polsce watykanisty. Andrea Tornielli swój komentarz na temat nowych kardynałów opatrzył tytułem: „Purpura dla dialogu i misji”. Pisze tam, że taki wybór to „znak Kościoła otwartego i dialogującego”. Przypomina też, że po najbliższym konsystorzu, czyli zebraniu Kolegium Kardynalskiego, ci mianowani przez papieża Franciszka będą stanowili już 52 proc. purpuratów uprawnionych do udziału w konklawe.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura

Wideo

Komentarze 58

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
KACAPOS

NIEMCY SA ZAWSZE PRZYCZYNA LUDOBÓJSTWA I NIESZCZESC W EUROPIE -MARKS TO SATANISTA I MORDERCA

S
STOP PEDOFUILOM Z LGBT

PEDERASCI ,MARKSISCI ATEISCI - TO CO ICH ŁACZY TO CHEC ZABICIA BOGA -SATANIZM W CZYSTEJ POST

G
Gość

POLSKI KOSCIÓŁ JEST FUNDAMENTEM JEZUSA CHRYSTUSA ,NIEMIECKIE NEOMARKSISTOWSKIE TO PACHOŁKI DEMONA !! "NIE MOŻNA SŁUZYC BOGU I MAMONIE..."

G
Gość
17 września, 9:57, domino:

Bardzo dobrze potraktował go papież !!!! Zamiast słów Bożych Jędraszewski głosi słowa diabelskie !!! Kraków nie chce takiego metropolity !!!!!

DIABELSTWO TO JEST PEDAOFILIA I HOMOSEKSUALIZM GŁOSZONY PRZEZ WAS MARKSISTÓW !!

s
sPOnSoros

BRAWO I WIELKI SZACUNEK DLA POLSKICH KARDYNAŁÓW ,KTÓRZY TRWAJĄ PRZY CHRYSTUSIE ,NIE ULEGAJĄC WPŁYWOM NEOMARKSISTÓW-SATANISTÓW W TYM ŚWIECIE !!!

S
Stefan Hula

Papież dobrze wie co dzieje się z KK w Polsce. On nie wyobraża sobie, by ksiądz nie pochował parafianina tylko dlatego, że jest biedny !!!!!!

Dla duchowieństwa w Polsce liczy się tylko KASA !!!!

d
domino

Bardzo dobrze potraktował go papież !!!! Zamiast słów Bożych Jędraszewski głosi słowa diabelskie !!! Kraków nie chce takiego metropolity !!!!!

S
Stańczyk

Tradycyjnie ugruntowane pojęcie "diecezja kardynalska" odeszło do lamusa. Arcybiskup Francesco Moraglia, mianowany arcybiskupem weneckim w 2012 roku (jeden z nielicznych w świecie patriarchatów, diecezja, z której wywodzi się wielu papieży, choćby - ograniczając się tylko do XX wieku - Pius X, Jan XXIII czy Jan Paweł I) do dziś nie ma kapelusza i pewnie już go nie dostanie (przynajmniej przed 80-tką).

Franciszek bardzo dba o strukturę kolegium, które będzie wybierało jego następcę, chce mu nadać mentalny kręgosłup zbliżony do jego własnej wizji zadań Kościoła.

Niestety, nawet jemu (choć tak naprawdę to "zasługa" nuncjuszów, w tym ledwo startującego w Polsce abpa Salvatore Pennacchio) zdarza się popełniać błędy w mianowaniu biskupów. W Polsce popełnił tylko dwa: mianując abpa Jędraszewskiego na metropolitę krakowskiego i - nieporównywalnie mniejszy - bpa Bizuna na biskupa pomocniczego w Kaliszu. Na szczęście wygląda na to, że i nuncjusz, i Franciszek szybko się zreflektowali i tym dwom biskupom raczej nie wróżę świetlanej kariery. Nie wykluczałbym na przykład "awansu" abpa Jędraszewskiego na obserwatora w jakimś odległym Medjugorie lub przyspieszonej emerytury z przyczyn zdrowotnych.

A kapelusz kardynalski i tak prędzej czy później wróci do Krakowa, najprawdopodobniej na głowie przyszłego kardynała Grzegorza Rysia.

No i wśród biskupów "nieelekcyjnych" (a więc tych, którzy przekroczyli 80-tkę) jest w Polsce paru godnych kandydatów, choćby abp Henryk Muszyński, abp Edmund Piszcz, abp Alfons Nossol czy bp Bronisław Dembowski.

G
Gość

jakiego sobie wybrali takiego mają

p
pan

Świetny facet z Papieża Franciszka. A tamtemu beret na głowę.

b
babcia niemoherowa

Papież oczywiście - przepraszam za ten błąd w pisowni.

b
babcia niemoherowa

Papierz Franciszek to Papierz uczciwy. Nie poważa tych którzy zamiast uczyć miłości, uczą nienawiści.

Brawo !!! i tak trzymać. Ludzi typu Jędraszewskiego należy pomijać milczeniem , jak gdyby nie istnieli. Amen.

G
Gość

Pan Marek to pisowski talib

H
Halina
7 września, 13:02, iustus:

Piszecie bzdury! Zasada jest prosta. Dopoki zyje Dziwisz nie bedzie 2-go kardynala w Krakwoie (tylko dla Dziwisza byl wyjatek bo to byl sekretarz JPII).

Tragiczna prawda ale prawda !!!!!!!!!!!!

H
Halina

Purpuraci to zło to pieniądz i grzech

Dodaj ogłoszenie