Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto znów szuka dzierżawcy dla fortu Mogiła. To dobre miejsce np. na koncerty

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Fort "Mogiła"
Fort "Mogiła" Anna Kaczmarz
Ogłoszony został drugi przetarg ustny nieograniczony na dzierżawę zabytku znajdującego się przy ul. Igołomskiej 7 w Krakowie - fortu nr 49 1/2a "Mogiła". Miasto poszukuje gospodarza dla tego fortu na okres 15 lat. Są tu dobre warunki, by np. urządzać koncerty. Przetarg zostanie przeprowadzony 29 września, natomiast oferty należy składać do 25 września do godziny 15.

To już drugie podejście Zarządu Budynków Komunalnych do wyłonienia nowego dzierżawcy tego fortu. Poprzednio przetarg miał się odbyć 11 sierpnia, ale nikt się do niego nie zgłosił (być może ze względu na okres wakacyjny do ogłoszenia o tamtym przetargu nie dotarli potencjalni zainteresowani).

Do wydzierżawienia od gminy jest działka położona przy ul. Igołomskiej 7 (w Nowej Hucie), a na niej zachowane formy ziemne i obiekty kubaturowe fortu nr 49 1/2a Mogiła. Teren otaczający nieruchomość, której dotyczy przetarg, pozostaje we władaniu ArcelorMittal Poland S.A. Oddział w Krakowie.

Zgodnie z zapisami obowiązującego dla tego obszaru miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego możliwe jest ulokowanie w forcie funkcji usługowej z zakresu kultury (zagospodarowanie na cele muzealnicze i wystawiennicze), administracji, nauki, edukacji, turystyki, handlu, gastronomii. Wykluczone są wszelkie funkcje zagrażające zabytkowej substancji i uciążliwe, w szczególności funkcje produkcyjne lub rozrywkowe o charakterze erotycznym.

- Ten fort, w ramach realizacji umowy społecznej zawartej z mieszkańcami Nowej Huty w związku z budową spalarni, został wyremontowany od góry do dołu z zewnątrz. Należy tylko dokończyć remont, zajmując się wnętrzem, de facto w zakresie wynikającym z potrzeb przyszłego użytkownika - zachęca Sławomir Matys, główny specjalista w Referacie Lokali Służby Zdrowia i Fortów Zarządu Budynków Komunalnych. - Jeśli chodzi o zagospodarowanie fortu, to katalog dopuszczalnych funkcji jest szeroki. Nie dopuszczamy funkcji, które mogą zniszczyć zabytek. A patrząc na usytuowanie i dostęp do tego obiektu, to moim zdaniem dobre byłyby tam - nazwijmy to tak - głośne działania z zakresu kultury, mogłoby to być miejsce dla urządzania różnych koncertów. Bo nie ma sąsiadów, którym by się przeszkadzało, a dostęp komunikacją miejską jest dosyć łatwy - wyjaśnia.

Przyszły dzierżawca zobowiązany będzie do utrzymania wszystkich elementów fortu, w tym zieleni, oraz podejmowania wszelkich możliwych działań służących zachowaniu i eksponowaniu walorów zabytkowych tego obiektu. Sposób zagospodarowania zabytku powinien gwarantować możliwość włączenia obiektu w trasę turystyczną związaną z Twierdzą Kraków. Nowy gospodarz fortu będzie miał też zapewnić dostępność terenu zielonego z formami ziemnymi fortu jako zieleni ogólnodostępnej. "Otoczenie Fortu powinno pełnić funkcję publicznego terenu zieleni z bezpłatnym i nieograniczonym dostępem" - wskazują urzędnicy.

Zwycięzca przetargu będzie musiał udostępniać fort do zwiedzania, jak też zadbać o prezentację jego historii na stworzonej ekspozycji. W ogłoszeniu o przetargu dotyczącego fortu Mogiła czytamy, że zapewniona musi zostać możliwość jego zwiedzania w wybrany co najmniej jeden dzień ustawowo wolny od pracy w miesiącu lub w sobotę, w asyście przewodnika. Z kolei część obiektu - kaponierę obrony wjazdu - "z urządzoną w niej ekspozycją monograficzną dotyczącą fortu oraz Twierdzy Kraków, należy udostępniać codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach działania obiektu lub w przypadku gdy charakter prowadzonej działalności nie wymaga codziennego funkcjonowania co najmniej raz w miesiącu w terminie podanym do publicznej wiadomości" - jak napisano w ogłoszeniu.

Jaka jest historia tego obiektu? W latach 1895-96 wbudowany został niewielki fort międzypolowy do obrony bliskiej, jako element trzeciego pierścienia fortyfikacji Twierdzy Kraków. Jego zadaniem w układzie obronnym Twierdzy była ochrona traktu sandomierskiego i skarpy wiślanej w Mogile oraz ochrona przedpola szańca "Wanda" wraz z kontrolą doliny Wisły.

Fort przetrwał w stanie dosyć dobrym, pozbawiony większości wyposażenia pancernego - oprócz bramy. Jako najbardziej kompletny przedstawiciel tej klasy umocnień byłej Twierdzy Kraków warty jest zachowania - podkreśla ZBK. Potwierdza to fakt wpisania całej nieruchomości do rejestru zabytków.

Jak podaje ZBK, w latach 2009-2020 fort został poddany częściowemu remontowi, podczas którego odtworzony został pierwotny wygląd zewnętrzny, uzupełniono wyposażenie pancerne elewacji bloku koszar. Całość założenia obronnego zabezpieczono przeciw zamakaniu z fundamentów i od stropu. Wnętrze oczyszczono, przywrócono drożność wentylacji, zamontowano nowoczesną stolarkę okienną. Dzięki tym zabiegom zabudowania są suche. Prace finansowane były ze środków gminy Kraków oraz z dotacji Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

Przetarg na dzierżawę nieruchomości zabudowanej fortem nr 49 1/2a "Mogiła" zostanie przeprowadzony 29 września o godz. 10 w siedzibie ZBK w Krakowie przy ul. Czerwieńskiego 16.

Jak nauczyć dziecko języka obcego - oto porady eksperta

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Miasto znów szuka dzierżawcy dla fortu Mogiła. To dobre miejsce np. na koncerty - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski