Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Michał Czerski: Krakowskie jarmarki to nie tylko wydarzenia handlowe, ale i kulturalne. Trzeba zachować balans między tymi płaszczyznami

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Jarmark Wielkanocny
Jarmark Wielkanocny Joanna Urbaniec / Polska Press
Krakowskie targi, jarmarki czy też kiermasze to wielkie wyzwanie dla samych organizatorów, jak również wystawców. Jak podkreśla Michał Czerski, prezes firmy Imago - Centrum Sztuki Ludowej, organizatora Targów Bożonarodzeniowych na pl. Wolnica, tego typu wydarzenia w centrum Krakowa - wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - jest nie lada wyzwaniem. Trzeba zachować balans między płaszczyzną kulturalno-edukacyjną, a handlowo-wystawienniczą. - Kraków ze swoim bogatym dziedzictwem kulturowym, atrakcjami turystycznymi i dogodnym położeniem geograficznym, tworzy wyjątkowe środowisko do przeprowadzania tego typu wydarzeń - mówi Czerski.

Czego Pana zdaniem mieszkańcy i przyjezdni goście szukają na krakowskich targach i jarmarkach?
Organizując targi, jarmarki oraz kiermasze w centrum Krakowa, które jest wyjątkowym miejscem w skali świata, wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, musimy mieć na uwadze, aby były one nie tylko wydarzeniami handlowymi, ale też kulturalnymi. Płaszczyzna kulturalno-edukacyjna powinna równoważyć się z płaszczyzną handlowo-wystawienniczą. Wówczas uda nam się sprostać oczekiwaniom mieszkańców, którzy pragną, żeby targi były czymś więcej niż tylko sumą przypadkowych chat czy kramów handlowych, postawionych w przestrzeni Rynku Głównego, Małego czy Placu Wolnica. Dlatego każde wydarzenie musi być zróżnicowane. Powinno zapewniać bogaty program artystyczny oraz edukacyjny, dużą ilość unikatowego rękodzieła i rzemiosła artystycznego, niewielką ilość gastronomii, a także stwarzać przyjazną atmosferę umożliwiającą nawiązywanie relacji społecznych.

Czy w Krakowie powinniśmy dążyć do tego, by tego typu wydarzeń organizowano jeszcze więcej?
Moim zdaniem tak. Kraków jest miastem dziedzictwa kulturowego, którego istotnym elementem niematerialnym są właśnie tradycyjne targi, jarmarki i kiermasze. Organizowane od dziesięcioleci z okazji różnych świąt i ważnych wydarzeń, wpisały się w kulturowe DNA Krakowa. Poza Jarmarkiem Bożonarodzeniowym są to m.in.: Jarmark Wielkanocny czy Kiermasz św. Józefa – Patrona Krakowa, towarzyszący obchodom święta patrona naszego miasta.

Jakie możliwości dla wystawców daje udział w takich targach?
Uczestnictwo w wydarzeniach kulturalno-targowych niesie ze sobą istotne korzyści, ale i wyzwania, wymagając elastyczności i bardzo dużego zaangażowania ze strony wystawców. Z ich perspektywy to ogromna szansa na zaprezentowanie swoich dzieł oraz produktów szerokiemu gronu odbiorców. Ponadto, targi umożliwiają bezpośrednią interakcję z potencjalnymi klientami, co sprzyja nawiązywaniu relacji i budowaniu sieci kontaktów biznesowych. Dodatkowo, dzięki udziałowi w targach, wystawca ma okazję monitorować trendy rynkowe, poznawać konkurencję i zdobywać cenne informacje zwrotne od odwiedzających. To z kolei może przyczynić się do doskonalenia oferty i dostosowywania asortymentu do oczekiwań klientów.

Czy targi i jarmarki organizowane w Krakowie są wzorem dla innych miast?
Kraków, ze swoim bogatym dziedzictwem kulturowym, atrakcjami turystycznymi i dogodnym położeniem geograficznym, tworzy wyjątkowe środowisko do przeprowadzania tego typu wydarzeń. Nasze imprezy są nie tylko platformą do eksponowania lokalnych tradycji, talentów twórczych oraz wyrobów, ale również pełnią kluczową rolę nośników kultury. Ich znaczenie jest niebagatelne w kontekście kształtowania marki Krakowa jako dynamicznego miasta targowego i handlowego. Organizując targi podkreślamy nie tylko bogatą historię i dziedzictwo Krakowa, ale także aktywnie przyczyniamy się do promocji lokalnych przedsiębiorców, artystów oraz rzemieślników, zarówno na krajowym, jak i międzynarodowym rynku.

Możemy zatem w wielu aspektach stanowić inspirację dla innych miast i krajów. Niemniej krakowskie targi potrzebują nieustanych reform, wzmacniania istniejących komponentów, otwarcia na nowe talenty wystawców oraz ostrożności wobec nadmiernego skupienia na aspektach komercyjnych. Inspirując się doskonałymi rozwiązaniami, szczególnie z renomowanych targów bożonarodzeniowych w stolicy Austrii, Wiedniu, możemy wprowadzić niezbędne zmiany, ożywiając atmosferę i przyciągając nowe grupy zainteresowanych, zachowując jednocześnie autentyczny charakter wydarzenia.

Co jest najtrudniejsze w organizacji tego typu wydarzeń?
Organizacja wydarzeń takich jak krakowskie targi niesie ze sobą szereg wyzwań, z którymi organizatorzy muszą się zmierzyć. Jednym z najtrudniejszych aspektów jest zarządzanie bardzo wysokimi kosztami każdego przedsięwzięcia. Targi, jako imprezy samofinansujące się, wymagają precyzyjnego planowania budżetu, z uwzględnieniem nie tylko kosztów infrastrukturalnych, ale także promocji, bezpieczeństwa, oraz innych niezbędnych elementów. Dodatkowo, organizacja targów na otwartej przestrzeni niesie ze sobą ryzyko związane z warunkami atmosferycznymi. Pogoda może mieć istotny wpływ na frekwencję oraz komfort uczestników. Deszcz czy niekorzystne warunki pogodowe mogą wpłynąć na atrakcyjność wydarzenia i wymagać elastycznego podejścia do ewentualnych zmian w planie.

W jakich targach specjalizuje się IMAGO - Centrum Sztuki Ludowej?
W przestrzeni Krakowa organizujemy pięć wyjątkowych wydarzeń o charakterze kulturalno-handlowym. Szczególnie godne uwagi są Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej, stanowiące naszą flagową imprezę o długiej tradycji i ugruntowanej renomie. Jej korzenie sięgają lat 70. XX wieku. Oprócz tego organizujemy Kiermasz Pogranicza Kultur, Kiermasz św. Józefa – Patrona Krakowa, a od dwóch lat starannie przywracamy do życia Jarmark Świętojański na Bulwarze Czerwieńskim. W grudniu na Palcu Wolnica zagoszczą natomiast Targi Bożonarodzeniowe, które z pewnością zapiszą się jako nowe wydarzenie na mapie krakowskich targów.

Na co kładziecie szczególny nacisk podczas takich wydarzeń?
W duchu społecznej odpowiedzialności biznesu IMAGO Centrum Sztuki Ludowej przywiązuje ogromne znaczenie do kompleksowego podejścia do organizacji targów, rozumiejąc, że każda płaszczyzna – techniczna, handlowa i kulturalna – stanowi integralny element każdego wydarzenia. Nasza misja koncentruje się na wartościach inkluzywności, promocji lokalnych rękodzielników i rzemieślników, a także ich niezwykłych dzieł. Dążymy do tego, aby każdy detal był perfekcyjnie dopracowany, począwszy od technicznych aspektów, poprzez płaszczyznę handlową, aż po bogaty program edukacyjno-kulturalny, który elastycznie dostosowujemy do specyfiki każdego wydarzenia.

Nasza infrastruktura targowa harmonizuje z urokiem architektury Starego Miasta, tworząc wyjątkową przestrzeń, podkreślającą unikalny charakter Krakowa. Wierzymy w harmonijne łączenie tradycji z nowoczesnością. To czyni nasze targi nie tylko miejscem handlu i usług, ale również przestrzenią, gdzie wartości kulturowe spotykają się z dynamiką współczesności. Naszym priorytetem jest spojrzenie na targi w szerszym kontekście, jako wizytówki miasta, które prezentują jego najszlachetniejsze cechy. Tworzymy warunki do budowania relacji, mostów między artystami a widzami, manifestując jednocześnie piękno polskiej sztuki oraz integrując różnorodne kultury w jedną spójną całość.

Oto bajkowa duma Krakowa. Jeden z najpiękniejszych Jarmarków...

Oto najcenniejsze marki na świecie!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski