Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Michałowice. Otworzyli nowe przedszkole. Tu będą zajęcia dla dzieci niepełnosprawnych z całej gminy

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Otwarcie pierwszego samorządowego przedszkola w gminie Michałowice
Otwarcie pierwszego samorządowego przedszkola w gminie Michałowice Fot. Barbara Ciryt
Kolorowe, przyjazne przedszkole, w całości dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych dzieci otwarto w Michałowicach. To pierwsza taka placówka samorządowa w historii tej gminy.

Przedszkole w Michałowicach powstało przy ulicy Jana Pawła II 119. W poniedziałek 31 sierpnia 2022 r. samorządowcy, ich goście z województwa i sąsiednich gmin oraz część rodziców michałowickich dzieci miała okazję uczestniczyć w uroczystym otwarciu placówki. A 1 września to przedszkole otworzy swoje drzwi dla 200 najmłodszych mieszkańców.

Otwarcie gminnego przedszkola, pierwszej takiej placówki samorządowej to wielka radość. Budowa kosztowała nas ponad 9,3 mln zł. Powstało tu 8 oddziałów przedszkolnych. Jednak jak się okazuje potrzeby naszej gminy są większe, więc już musimy myśleć o budowie kolejnych przedszkoli w Więcławicach i Raciborowicach. Tymczasem tutaj w Michałowicach stworzymy warunki do zająć dla wszystkich niepełnosprawnych dzieci z całej gminy - mówił podczas otwarcia przedszkola Antoni Rumian, wójt gminy Michałowice.

Dziękował przedstawicielom województwa za wsparcie finansowe, bo gmina otrzymała 1,7 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. A dyrektor przedszkola Elżbieta Tochowicz-Zubelska dziękowała także samorządowcom z gminy Michałowice za decyzje o budowie przedszkola i przekazaniu wielu milionów na to zadanie.

Michałowiccy samorządowcy, ale także nauczyciele, rodzice przyznają, że z niecierpliwością czekali na tę placówkę. To 200 nowych miejsc dla przedszkolaków, ale urzędnicy podkreślają, że w gminnych szkołach są także oddziały przedszkolne, w których jest jeszcze 250 miejsc dla najmłodszych dzieci.

To nowe przedszkole jest też ważnym miejscem dla dzieci niepełnosprawnych. Tutaj powstały dwie sale integracji sensorycznej oraz miejsca dla specjalistów np. logopedy, psychologa, neurologopedy. Wyposażyliśmy to przedszkole tak, żeby tutaj można było organizować zajęcia dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat z dysfunkcjami, potrzebujących wczesnego wspomagania - mówi Aleksandra Antczak, dyrektor Centrum Obsługi Edukacji w Michałowicach.

Dziś takie zajęcia część prywatnych przedszkoli prowadzi, ale z niektórymi dziećmi rodzice jeżdżą do Krakowa i czekają w długich kolejkach na zajęcia i odpowiednie ćwiczenia.

Bywa, że takich zajęć dziecko potrzebuje dwa razy w tygodniu. Tutaj będą one świadczone dla wszystkich przedszkolaków z naszej gminy, których rodzice przedstawią dokument o potrzebie objęcia dziecka wczesnym wspomaganiem. Będziemy je realizować nawet gdyby trzeba było prowadzić te zajęcia do godz. 20 wieczorem. Chcemy tu ściągnąć i zatrudnić specjalistów - podkreśla dyrektor Aleksandra Antczak.

Podkreśla, że małe dzieci poprzez takie, dobrze poprowadzone zajęcia z pomocą terapeutów od wspomagania mogą pozbyć się wielu dysfunkcji.

Gdy w 2020 roku rozpoczynano budowę tego przedszkola w Michałowicach, to wydawało się, że 200 nowych miejsc przedszkolnych wystarczy. Tymczasem w michałowickiej szkole, w której dotychczas było 5 oddziałów przedszkolnych, dwa musiało pozostać, bo dzieci nie pomieściłyby się w nowym budynku.

W pandemii przybyło dużo dzieci. Być może część rodziców zaczęła pracę zdalną i nie dowozi już swoich pociech do przedszkoli w innych gminach, głownie do Krakowa. A przecież nowe przedszkole nie jest małe. Ma sensoryczne sale zajęciowe, 8 kolorowych, jasnych sal lekcyjnych, wyposażone jest w tablice multimedialne, charakterystyczne meble-domki, miękkie siedziska przeznaczone do zabawy - podkreśla Jarosław Sadowski, wicewójt Michałowic.

Przedszkole jest nowoczesne i tak zaprojektowane, żeby poszczególne aktywności mogły odbywać się w wydzielonych strefach: nauki, posiłków, zabaw ruchowych, odpoczynku. Jeśli chodzi o posiłki, to na razie placówka będzie korzystała z kateringu, ale kuchnie są przygotowane do tego, żeby gotować tutaj obiady. Jest plan, żeby od przyszłego roku posiłki robiono na miejscu.

XXIV Dożynki Województwa Małopolskiego w Zielonkach

Zielonki. Dożynki wojewódzkie. Rolnicy i gospodynie zaprezen...

Bank Światowy alarmuje: ryzyko głodu na świecie jest nadal wysokie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski