Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miechów. Maciej Miechowita patronem pociągu z Krakowa do Piły

Aleksander Gąciarz
Aleksander Gąciarz
Miechowita zatrzymał się na stacji w Miechowie naw sześć minut
Miechowita zatrzymał się na stacji w Miechowie naw sześć minut Aleksander Gąciarz
Pasażerowie polskich kolei powinni być cierpliwi i nigdy nie tracić nadziei. Maciej Miechowita czekał na swój pociąg pół tysiąca lat, ale się doczekał. W niedzielę o godzinie 10.49 na stację w Miechowie wjechał pociąg PKP Intercity Kraków Główny – Piła Główna, który od tego momentu nazywa się „Miechowita”.

Nadanie imienia dla pociągu jest związane z przypadającą w tym roku pięćsetną rocznicą śmierci Maciej Karpigi zwanego Miechowitą, uznawanego za najwybitniejszego miechowianina w dziejach i jednego z najważniejszych przedstawicieli polskiego Renesansu. Urodzony około 1457 roku w rodzinie mieszczańskiej Miechowita wykształcenie zdobywał na Akademii Krakowskiej i na włoskich uniwersytetach w Padwie, Bolonii i Florencji. Był lekarzem (leczył m. in. królów z dynastii Jagiellonów), historykiem, astronomem. Jest autorem Kroniki Polskiej, pierwszych wydanych drukiem dziejów Rzeczpospolitej. Ośmiokrotnie był wybierany rektorem Akademii Krakowskiej. W Miechowie od dekady stoi jego pomnik.

- Tych inicjatyw upamiętniających Macieja Miechowitę jest w tym roku dość dużo zarówno w Miechowie, jak i w Krakowie. Kulminację tych obchodów zaplanowaliśmy na 8 września na Uniwersytecie Jagiellońskim i dzień później w Miechowie. I właśnie podczas spotkania komitetu organizacyjnego obchodów rocznicowych pojawił się pomysł nazwania imieniem Miechowity jednego z pociągów, kursujących przez Miechów - mówi burmistrz Dariusz Marczewski.

Pomysłodawcą był Stanisława Osmenda, miechowski przedsiębiorca, ale też społecznik i komandor zakonu bożogrobców. Ze swoim pomysłem poszedł do Krzysztofa Świerczka, przewodniczącego miechowskiej Rady Powiatu i wiceprezesa zarządu PKP Intercity.

- Pan przewodniczący powiedział, że nie będzie to łatwe, ale spróbuje. My chcieliśmy wprawdzie na początku, aby był to pociąg relacji Kraków Warszawa, ale i za to jesteśmy bardzo wdzięczni – mówi Stanisław Osmenda.

Krzysztof Świerczek zdradza, że wspólnie ze starostą miechowskim Jackiem Kobyłką wystąpili z wnioskiem o nadanie imienia dla pociągu do Ministerstwa Infrastruktury. W uzasadnieniu znalazła się oczywiście informacja o pięćsetnej rocznicy śmierci Miechowity. Ministerstwo wydało zgodę, ale cała procedura trwała dość długo. Trzeba było znaleźć skład, który nie ma nazwy, albo którego nazwa wygasa. A pociąg do Piły był dotąd bezimienny i jeździł przez Miechów. Nadawał się zatem idealnie.

- Myślę, że jest to promocja dla Miechowa, ale też uhonorowanie nietuzinkowej postaci jaką był Miechowita. A najlepszą okazja do ogłoszenia nowej nazwy jest dzisiejsza zmiana rozkładu jazdy – tłumaczy Krzysztof Świerczek.

W niedzielnej uroczystości na miechowskim dworcu wziął udział również minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Na miejsce przyjechał z Krakowa „Miechowitą”.

- Mamy dzisiaj okazję do tego, aby PKP realizowało swoją misję, jaką jest dbałość o pamięć historyczną i pamięć o wielkich Polakach. A takim człowiekiem był z pewnością Miechowita - mówił minister i podał dane, z których wynikało, że w ubiegłym roku polskie koleje przewiozły rekordowe 350 milionów pasażerów.

Ponieważ postać Macieja Miechowity, zwłaszcza dla osób spoza Miechowa i Krakowa, może nie być dobrze znana, dla pasażerów podróżujących między Krakowem a Piłą gmina przygotowała foldery informacyjne na temat patrona pociągu jak i samego Miechowa. Znajdują się w nim również odnośniki do filmów na temat Miechowity.

Test na pojemność policyjnego radiowozu

Dzień Dziecka w Miechowie. W policyjnym radiowozie zabrakło miejsca

Tanio to już było? Zobacz 3 sposoby na niedrogie wakacje

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski