Mieszkańcy Krakowa oddawali odpady i odbierali drzewka i kwiaty. Sadzonki rozeszły się błyskawicznie!

Akcja specjalna Drzewko za surowce wtórne
Akcja "Drzewko za surowce wtórne" cieszyła się wielkim zainteresowaniem
Akcja "Drzewko za surowce wtórne" cieszyła się wielkim zainteresowaniem Agnieszka Aulich
Kwiatek za stare żelazko? Sadzonka drzewka za zepsute monitory? Czemu nie! Nasza edukacyjna akcja ekologiczna "drzewka za surowce wtórne" okazała się bardzo popularna. Mimo niesprzyjającej pogody i ataków ulewnego deszczu, na wymianę przybyło mnóstwo osób. 20 kwietnia 2024 w pełnym atrakcji rodzinnym evencie ekologicznym w Centrum Serenada udało się zebrać sporo elektroodpadów, makulatury, tworzyw sztucznych i metalowych puszek.

W czasie wydarzenia w Centrum Serenada odbyła się bardzo pożyteczna wymiana: za plastikowe butelki, aluminiowe puszki, niedziałający telefon, małe sprzęty AGD, takie jak suszarki, blendery czy lokówki mieszkańcy Krakowa otrzymywali sadzonki drzew i kwiatów. Rozeszło się prawie 5 tysięcy sadzonek! Jest to akcja, idealnie wpisująca się w edukacyjne cele Dnia Ziemi.

Podczas gdy na parkingu trwała wymiana, w środku Centrum Serenada wśród zabaw, pomysłowych warsztatów, quizów i konkursów dzieci miały okazję zaprzyjaźnić się z przyrodą i dowiedzieć się czegoś nowego o ekologii.

Dzięki akcji "Drzewko za surowce wtórne" możemy wymienić zepsute sprzęty na piękną roślinkę
Dzięki akcji "Drzewko za surowce wtórne" możemy wymienić zepsute sprzęty na piękną roślinkę Agnieszka Aulich

Mimo niestabilnej aury, w sobotę już od rana na parkingu przy al. Bora-Komorowskiego ustawiła się długa kolejka. Krakowianie przynieśli ze sobą elektroodpady i surowce wtórne. – Głównie jest to drobny sprzęt elektryczny i elektroniczny: stare czajniki, żelazka, suszarki, tostery, telefony komórkowe, sprzęt komputerowy, monitory, kable. Zebraliśmy również sporo makulatury, plastikowych butelek i metalowych puszek – wymieniali pracownicy MPO Kraków, którzy sprawnie odbierali od mieszkańców elektroodpady i surowce wtórne.

Krakowianie wypełnili kilka kontenerów makulaturą, butelkami PET czy elektrośmieciami, a w zamian za nie każdy mógł otrzymać wybrane sadzonki kwiatów lub drzewko. Leśnicy z Nadleśnictwa Brzesko przywieźli trzy tysiące sadzonek drzew; dwa tysiące sosny i tysiąc buka.

Zbiórce elektroodpadów i surowców wtórnych towarzyszył rodzinny event ekologiczny w Centrum Serenada. Atrakcji dla młodszych i starszych nie zabrakło.

Na odwiedzających w sobotę Centrum Serenada czekały m.in. warsztaty upcyclingowe dla małych i dużych, ekologiczne warsztaty organizowane przez MPO Kraków, porady o drzewach od Lasów Państwowych, bogate w atrakcje stoisko Instytutu Zootechniki UR, kolorowanki, gry i zabawy dla najmłodszych oraz liczne konkursu z nagrodami, a także możliwość poznania nowoczesnych modeli samochodów hybrydowych i elektrycznych.

Pracownicy Instytutu Zootechniki UR dzielili się wiedzą
Pracownicy Instytutu Zootechniki UR dzielili się wiedzą Agnieszka Aulich

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko Lasów Państwowych, gdzie leśnicy opowiadali o swojej codziennej pracy, zdradzali leśne tajemnice, wyjaśniali, jak wygląda cykl życia drzewa i jak należy je sadzić, prezentowali różne rodzaje drewna, a także tłumaczyli, że należy odpowiedzialnie się zachowywać i szanować przyrodę, spędzając czas na łonie natury.

Leśnicy z Nadleśnictwa Brzesko nie narzekali na brak zainteresowania
Leśnicy z Nadleśnictwa Brzesko nie narzekali na brak zainteresowania Agnieszka Aulich

Uczestnicy naszej akcji nie tylko mogli liczyć na sadzonki, ale również na fachowe porady leśników. Specjaliści z Nadleśnictwa Brzesko doradzali, jakie drzewko wybrać do ogrodu. Dzielili się z uczestnikami akcji fachową wiedzą na temat tego, na jakiej glebie dane drzewo rośnie najlepiej, jak o nie dbać i jak je pielęgnować, by przerwało, czy jak zabezpieczyć roślinkę przed szkodnikami.

Spotkania z leśnikami to nie wszystko. Atrakcji w czasie sobotniego eventu ekologicznego było znacznie więcej. Wydarzenie prowadził Adam Grzanka, który aktywizował całe rodziny do udziału w konkursach. Podczas warsztatów upcyclingu dzieci budowały rakiety z puszek i tworzyły zwierzaki z rolek po papierze toaletowym albo z plastikowych butelek. Nie zabrakło też licznych konkursów z nagrodami, zajęć plastycznych i warsztatów ekologicznych, a krakowskie MPO przygotowało dla dzieci gry i zabawy.

Dzieci chętnie brały udział w konkursach i warsztatach. Prace małych artystów zostały nagrodzone
Dzieci chętnie brały udział w konkursach i warsztatach. Prace małych artystów zostały nagrodzone Agnieszka Aulich

Celem akcji jest zabranie surowców wtórnych, a także umocnienie świadomości ekologicznej i jej promocja.

Elektrodpady stanowią cenne źródło surowców wtórnych, a wykorzystanie materiałów w procesie recyklingu pozwala zmniejszyć ilość zanieczyszczeń.

Co to są elektrośmieci?

Małe elektrośmieci (o maksymalnej długości 20 cm) to: małogabarytowy sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny np. telefon, słuchawki, głośnik bezprzewodowy, zabawka elektryczna, ładowarka, prostownica do włosów, przedłużacz, młynek elektroniczny, czujnik dymu, termostat, myszka do komputera, tablet, aparat fotograficzny, pilot, zegarek itp.

Średnie elektrośmieci (powyżej długości 20 cm) to: mikrofalówka, monitor, blender, toster, mikser, laptop, suszarka do włosów, żelazko, radio, wiertarka, wentylator, drukarka, fax, lampka stojąca.

Duże elektrośmieci to pralka, zmywarka, suszarka, kuchenka, lodówka, telewizor. Zwykle sklepy odbierają je, kiedy kupujemy nowy sprzęt.

Mieszkańcy Krakowa oddawali odpady i odbierali drzewka i kwiaty. Sadzonki rozeszły się błyskawicznie!

Wielka akcja Lasów Państwowych : #sadzimMY

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski