Mieszkańcy obawiają się degradacji przyrody

Mieszkańcy obawiają się degradacji przyrody

BARBARA CIRYT

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Budynki bez pozwoleń powstają w Dolinie Rudawy od początku maja Fot. Barbara Ciryt

Budynki bez pozwoleń powstają w Dolinie Rudawy od początku maja Fot. Barbara Ciryt

ZABIERZÓW. Mieszkańców gminy niepokoją nielegalne inwestycje nad rzeką Rudawą. Oburzają się na działania właściciela gospodarstwa agroturystycznego "Rogate Ranczo" Jacka Figla i współtworzonej przez niego spółki Green-Park.
Budynki bez pozwoleń powstają w Dolinie Rudawy od początku maja Fot. Barbara Ciryt

Budynki bez pozwoleń powstają w Dolinie Rudawy od początku maja Fot. Barbara Ciryt

Budynki bez pozwoleń powstają w Dolinie Rudawy od początku maja Fot. Barbara Ciryt

Mieszkaniec Balic Przemysław Kopeć napisał w tej sprawie list otwarty do Rady Gminy Zabierzów. " Jak przeciwdziałają samowolom budowlanym? Dlaczego działalność pana Jacka Figla i powiązanych z nim organizacji była wspierana z budżetu gminy, pomimo toczącego się postępowania sądowego w sprawie nielegalnej budowy kompleksu "Rogate Ranczo"? "- pytał.

Mieszkaniec przedstawił obawy, że działalność "Rogatego Rancza" oraz budowa nowego kompleksu niezgodnego ze studium i obwarowanego sprzeciwem starostwa, może nieść zagrożenie dla ludzi i przyrody. Wskazywał, że mieszkańcy Balic, Rząski, Szczyglic mają w sąsiedztwie lotnisko i autostradę, dlatego zależy im na utrzymaniu zieleni, rezerwatów, parków.

"Dziennik Polski" pisał na temat nakazów rozbiórki "Rogatego Rancza" i nowej inwestycji, którą Bożena Kotońska, zastępca regionalnego dyrektora ochrony środowiska, nazywa wprost samowolą budowlaną, udowadniając, że wójt Zabierzowa nie wydał dla tego przedsięwzięcia decyzji o warunkach zabudowy, a starosta krakowski nie przyjął zgłoszenia budowy tych obiektów.

Kopeć prosił gminę o zbadanie czy przyłącze energetyczne jest zrobione zgodnie z przepisami, jak wygląda kwestia odprowadzania i składowania ścieków z terenu "Rogatego Rancza", czy ujęcie wody nie jest narażone na skażenie. Zwracał też uwagę na nawożoną ziemię w okolicy nowej inwestycji. - W sposób sztuczny zmieniano ukształtowanie terenu. Teren łąk nad Rudawą jest naturalnym polderem zalewowym, chroniącym mieszkańców przed podtopieniami - mówił.

Wiceprzewodniczący Rady Gminy Andrzej Krawczyk ripostował. - Sołectwa i stowarzyszenia od Jacka Figla dostają pieniądze na organizację zabaw dla dzieci - mówił. Dlatego wielu radnych broni inwestycji właściciela "Rogatego Rancza", choć powstały wbrew rozporządzeniom wojewody, przy sprzeciwie starosty i są sprzeczne z planistycznymi dokumentami uchwalonymi przez tych radnych. - Skąd mielibyśmy wziąć pieniądze na imprezy dla 200 dzieci, gdyby nie właściciel tych obiektów? - pytał Krawczyk Kopcia. Natomiast Kopeć zastanawiał się, czy radni biorą odpowiedzialność za dzieci, które wprowadzają do tego kompleksu. - Był tam już pożar. Czy ktoś się zastawania, jak szybko palą się trzy połączone stodoły? Jak długo trwałaby ewakuacja tych 200 dzieci? -- docieka Kopeć.

Radna Maria Dziobek w obawie, że wystąpienie Przemysława Kopcia zostanie zignorowane , poprosiła, żeby potraktować je jako jej interpelację lub wniosek. Natomiast wójt Elżbieta Burtan wyjaśniała, że gmina już w pierwszym dniu nowej inwestycji Jacka Figla powiadomiła nadzór budowlany i Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska o powstającej zabudowie. Odżegnywała się od tego, że swoim nazwiskiem i wizerunkiem firmuje imprezy w "Rogatym Ranczo". - Nie mogę odpowiadać za wszystkie publikacje i plakaty, na których są wykorzystywane moje zdjęcia - mówiła. Prawnik z zabierzowskiego urzędu Mikołaj Miścicki zaznaczał, że gmina nie organizuje imprez w "Rogatym Ranczo". Przeznacza jąc granty dla organizacji pozarządowych, nie weryfikuje, czy impreza jest w miejscu legalnym, czy nie, bo za to odpowiada organizator. Gmina analizuje, czy podmiot jest w stanie wykonać zadanie.
1 »

Komentarze (3)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

toni7-pl (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Pan Figiel wyrzuca pieniądze w błoto. Jeśli rezerwatowi przyrody nie pomorze Greepeace, którejś wiosny pomorze sama Rudawa i spłata figla Figlowi - woda zabierze jego brudną robotę.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

GENIA (gość)

Zgłoś naruszenie treści

OTO POLSKA GIMNNA WŁAŚNIE !!! RĘKĄ RĘKĘ MYJE, KTO DA KASĘ TEN GÓRĄ ! PASKUCTWO! MIESZKAŃCOM ZALEŻY NA SPOSOBIE ZAGOSPODAROWANIA TERENU, BO TAM ŻYJĄ I MIESZKAJĄ, RADZIE GMINY NIESTETY NIE ! CZY TO W...rozwiń całość

OTO POLSKA GIMNNA WŁAŚNIE !!! RĘKĄ RĘKĘ MYJE, KTO DA KASĘ TEN GÓRĄ ! PASKUCTWO! MIESZKAŃCOM ZALEŻY NA SPOSOBIE ZAGOSPODAROWANIA TERENU, BO TAM ŻYJĄ I MIESZKAJĄ, RADZIE GMINY NIESTETY NIE ! CZY TO W MYŚL ZNANEGO POWIEDZENIA : TERAZ K... MY! ? PIĘKNY TEREN NAD RUDAWĄ ŁAKOMYM KĄSKIEM DLA "BIZNESU" I WYSTARCZY TYLKO RZUCIĆ PARĘ SETEK "DLA DZIECI" NICZYM OCHŁAP PADLINY .... OJ ŻAL MI WAS LUDZIE WŁADZY GMINNEJ ! zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

MW (gość)

Zgłoś naruszenie treści

pani wójt bezczelnie kłamie - plakaty na których widnieje obok pana F. gbyły na stronie internetowej urzędu gminy. I jak widać wystarczy dać kilkaset złotych na nagrody dla dzieci aby...rozwiń całość

pani wójt bezczelnie kłamie - plakaty na których widnieje obok pana F. gbyły na stronie internetowej urzędu gminy. I jak widać wystarczy dać kilkaset złotych na nagrody dla dzieci aby władze gminy przekonać do starań o legalizację samowoli budowlanej pod rezerwatem przyrodyzwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo